"Nie chcemy tego Oscara!", "Tylko świnie siedzą w kinie". Jak prawica zareagowała na sukces "Idy"

Statuetkę Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny otrzymała "Ida" - "antypolski", "polakożerczy' obraz, który ma "przenieść odpowiedzialność za ofiary II wojny światowej z Niemców na Polaków", nakręcony "przez Żydów, dla Żydów". Oni bowiem "żądzą światem".
Akcja oskarowej "Idy" rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku w Polsce. Anna - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, ma przed złożeniem ślubów odwiedzić swoją ciotkę Wandę, stalinowską prokurator i sędzię. To od niej dowie się, że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein i jest Żydówką. Kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.Taki obraz ludności żydowskiej w powojennej Polsce i samego Holokaustu nie spodobał się wielu mediom i komentatorom, deklarującym się jako prawicowcy i konserwatyści. Takie opinie nie zaczęły się jednak pojawiać tuż po premierze "Idy", bo film nie odniósł w Polsce wielkiego sukcesu komercyjnego.

Dopiero nominacja do Oscara wywołała pierwszą falę oburzenia, a wręczenie nagrody spowodowało wylanie morza żółci. Tak wśród tych, którzy oglądali film, jak i tych, którzy komentują tylko zapobiegawczo. Poniżej przedstawiamy wybrane opinie.

Zepchnięcie odpowiedzialności za Holocaust?

"Choć wizja Oscara dla 'Idy' ekscytuje elity postkolonialnej III RP - musimy stanowczo zaprotestować i powiedzieć głośno: nie chcemy tego Oscara! Cena, jaką przyszłoby nam za niego zapłacić byłaby bowiem obłędnie wysoka" - czytamy w portalu Polonia Christiana.

Autor tekstu pisze o "nachalnej promocji filmu na salonach", która "zbiega się z próbami zepchnięcia przez Niemców odpowiedzialności za ofiary wojny 1939-1945 na bliżej nieokreślonej narodowości nazistów".

"To są Niemcy"

Przypomnijmy, że podczas uroczystości z okazji obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, prezydent Niemiec Joahim Gauck stwierdził, że "nie istnieje niemiecka tożsamość bez Auschwitz". W tym czasie wszystkie niemieckie czasopisma podkreślały, że współcześni Niemcy nie mogą odcinać się od przeszłości. Zwieńczeniem takiej narracji była okładka dziennika "BZ" - zdjęcie obozu Auschwitz z podpisem "To są Niemcy".

Dalej autor stwierdzam że "Ida" wpisuje się w ciąg "postępowej propagandy", wg. której Polacy stają się "czarnym ludem", "mordercami" i "dzikusami motywowanymi wyłącznie chęcią zysku", a katolicyzm, to "sekciarskie praktyki".

"Ida", wraz z "Pokłosiem" i książkami Jana Tomasza Grossa "pozbawiają Polaków heroicznego pierwiastka obrońców cywilizacji chrześcijańskiej, w zamian sprowadzając ich do roli sprawców hekatomby sprzed kilku dekad".

Dobre imię Polski

Z kolei Reduta Dobrego Imienia wystosowała petycję, by na początku lub końcu filmu zamieścić informację o kontekście historycznym, w jakim odbywa się jego akcja. "Jeśli film nie będzie opatrzony stosowną informacją kontekstową, widzowie z całego świata po jego obejrzeniu wyciągną całkowicie fałszywe wnioski na temat Polski. Nabiorą przekonania, że to Polacy są sprawcami i wykonawcami Holokaustu" - czytamy.

Informacja o zwycięstwie "Idy" na portalu Frondy okraszone są natomiast takimi słowami jak "kontrowersyjna" i "antypolska".

Propagandowi polakożercy

Krok dalej idzie niszowy portal Wirtualna Polonia, który nazywa "Idę" "polakożerczym obrazem". Ponad to film jest przyrównywany do powstałego z 1941 r. "Powrotu do ojczyzny", stworzonego na potrzeby hitlerowskiej propagandy. W tekście nie brakuje też wątków dotyczących "potęgi Żydów na świecie".

Kilka miesięcy wcześniej portal ów - w kontekście nominacji filmu do Oscara - pisał, że "światowe żydostwo przystąpiło już niestety do ostatecznego rozwiązania kwestii Polaków".

"(Ż)Ida" i "(Gn)Ida"

Inne niepokorne portale opublikowały jedyne informacje o wygranej "Idy", bez redakcyjnej opinii. Tam szczujnia zaczyna się w komentarzach. Film - określany jako "Żida" i "(Gn)Ida" - to "gniot" i "paszkwil", mówi o "pasożydach", jego sukces to "zagrywka sił antypolonistycznych" , reżyser "pochodzi z klanu Kosher Nostra" i należy go postawić przed "sądem Narodu".

Ostatecznie "Idy" nie należy oglądać, bo - nawiązując do wojennego hasła przeciwko niemieckim filmom propagandowym - "tylko świnie siedzą w kinie".

Dla Żydów, o Żydach, przez Żydów

Głosy krytyczne pojawiają się również w mediach społecznościowych. Na Twitterze o "Idzie" piszą prawicowi publicyści i osoby niezwiązane z mediami, jednak dość jednoznacznie określające swoje polityczne sympatie.

Pierwszy taki Oscar

Zwycięstwo "Idy" to pierwszy Oscar dla polskiego filmu pełnometrażowego w historii. Wcześniej w tej kategorii nominowanych było dziewięć filmów z naszego kraju: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1964), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1975), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1977), "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy (1980), "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1982), "Katyń" Andrzeja Wajdy (2008) oraz "W ciemności" Agnieszki Holland (2012).

"Ida" zdobyła wcześniej wiele innych wyróżnień na całym świecie, m.in. cztery nagrody Polskiej Akademii Filmowej i dziewięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także kilka Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu), LUX Prize Parlamentu Europejskiego, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i -ostatnio - BAFTA dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (761)
"Nie chcemy tego Oscara!", "Tylko świnie siedzą w kinie". Jak prawica zareagowała na sukces "Idy"
Zaloguj się
 • uber.amsterdam

  Oceniono 1311 razy 1113

  "Nie chcemy tego Oskara"

  ...no, skoro tak, to reżyser bezwzględnie będzie musiał go zwrócić - nie ma siły.
  Na szczęście szykuje się dzieło o zamachu w Smoleńsku - Oskar murowany!

 • maura4

  Oceniono 937 razy 823

  Coś im się w głowach pomerdało. Przecież to nie im przyznano Oskara. Odrzucają nagrodę, której nikt im nie dawał.

 • bzbz666

  Oceniono 946 razy 796

  Mój dziadek w 1939 roku walczył na Pomorzu, w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy. Służył w 27 Dywizji Piechoty, która stacjonowała na Wołyniu i kiedy mi opowiadał o Wrześniu, nigdy nie zapominał o Żydach i Ukraińcach, którzy razem z Polakami w tej jednostce walczyli w obronie Rzeczypospolitej.

  Moherowe brygady nie znają historii Polski - która zawsze, od samego początku, była wielokulturowa. Budowali ją nie tylko Polacy, ale także Litwini, Żydzi, Tatarzy, Ormianie, Holendrzy, Szkoci, Niemcy, Ukraińcy, Białorusini... a nawet (na samym początku) Wikingowie. Polska "prawica" ma mentalność kolonialną - jak "rednecki" z Texasu i Alabamy, którzy strasznie cierpią, że Murzyn ma teraz prawo kupować w tym samym sklepie co Biała Rasa. Żałosne pajace.

  Brawo dla reżysera i wszystkich współtwórców filmu "Ida".

 • white_lake

  Oceniono 895 razy 689

  nie wierzę w to, co czytam
  głupota i podłość naszego prawactwa jak widać nie ma dna ani granic
  więc najlepiej potraktować ich ciepłym moczem
  i SERDECZNIE POGRATULOWAC Pawlikowskiemu, Kuleszy i całej reszcie

 • halinnka.beauty

  Oceniono 844 razy 634

  komentować takie szambo to ujma dla honoru, "na pewno" Smoleńsk odniesie sukces międzynarodowy

 • wenzel2

  Oceniono 564 razy 466

  Krótki przegląd zawartości kloaki. Główka pana Ziemkiewicza jeszcze z niej wystaje, ale pan Warzecha, jak zwykle blisko dna, chłepcze zawartość pełną buźką

 • hulababula

  Oceniono 477 razy 397

  I co, nadal twierdzicie, że w Polsce nie ma antysemityzmu czy w ogóle szeroko pojętego szowinizmu? Wystarczy, że gdzieś pojawi się słowo "Żyd" i co po niektórzy dostają białej gorączki. Wiem, ze to nadal jest mniejszość, ale jakże wokalna i zacietrzewiona.

 • siwywaldi

  Oceniono 409 razy 333

  (Gn)Ida to antypolski kicz stwierdziły prawicowe publikatory!

  Za to "Smoleńsk" odniesie sukces i bez tej nagrody, bo mimo ze jeszcze nie zaczęto jego produkcji, to do Oscara JUŻ mianowany jest we wszystkich możliwych kategoriach.

  I niezależnie od tego czy Los Angeles się na nim nie pozna czy nie, to wcześniej zostanie uhonorowany "Oskardem" przyznanym przez Górników z NSZZ Solidarność 80.

  Uroczystość wręczenia tej prestiżowej pokrytej złotem z obrączek zebranych wśród słuchaczy Radyja statuetki, odbędzie się w toruńskiej Akademii Ojca Muchomora, a twórcy przejdą na kolanach po strzępach czerwonego dywanu z Tupolewa, który wykradną z pod brezentowego zadaszenia w Smoleńsku tajna Grupa Dywersyjna ZHR, kierowana przez byłego super-komandosa, gen. Romana P. (nazwisko tajne, tak jak i cała grupa)
  :-))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX