2 tys. śledztw ws. SKOK-ów to "niebywałe kłamstwo używane w kampanii wyborczej". Bierecki oskarża

"Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie mają żadnych hamulców. Politycy PO niszczą reputację instytucji depozytowej gwarantowanej przez państwo. Narażają na straty nie senatora Biereckiego czy jego kolegów, a miliony Polaków" - oskarża Grzegorz Bierecki. Wg szefa SKOK-ów, do grupy tych, którzy chcą zniszczyć kasy, należy też prokurator generalny, który poinformował, że w sprawie kas toczy się ponad 2 tys. śledztw.
"Lobby bankowe", pod wpływem którego powstawały nowelizacje ustawy o SKOK-ach, do spółki z rządzącymi chcą zniszczyć spółdzielcze kasy - to oni zdaniem twórcy kas Grzegorza Biereckiego stoją za obecnymi problemami instytucji. Według senatora, w niszczeniu SKOK-ów nie obyło się też bez wydatnej pomocy WSI.

"Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie mają żadnych hamulców, a pełnią najważniejsze urzędy w Polsce. Politycy PO niszczą reputację instytucji depozytowej gwarantowanej przez państwo. Narażają na straty nie senatora Biereckiego czy jego kolegów, a miliony Polaków i Skarb Państwa. Swoim działaniem mogą doprowadzić do nieszczęścia, jeśli ludzie uwierzą w wymyślone przez nich bajki" - ostrzega Grzegorz Bierecki w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Jakie 2 tys. śledztw?

Do grupy przeciwników SKOK-ów twórca kas zaliczył też prokuratora generalnego. Andrzej Seremet przed tygodniem poinformował w "Poranku Radia TOK FM", że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 2200 śledztw w sprawie kas.

"Od klasycznego oszustwa: ktoś z fałszywymi dokumentami bierze kredyt, by go nie spłacić, aż po zorganizowane grupy, które podejmowały przemyślaną działalność, by wyłudzić pieniądze z kas. I byli to nie tylko klienci, ale też osoby zarządzające tymi podmiotami" - tak prokurator generalny opisywał postępowania.

Ale według senatora Biereckiego, informacje o tak dużej liczbie śledztw ws. SKOK-ów, "to niebywałe kłamstwo używane w kampanii wyborczej".

Jak stwierdził w rozmowie z "Gościem Niedzielnym", postępowania "nie są prowadzone przeciwko SKOK-om, chodzi o wszystkie sprawy związane z kasami".

"Także te dotyczące wybitej szyby lub sfałszowania przeniesionego dokumentu. Jeśli chodzi o śledztwa prowadzone wobec osób pełniących funkcje kierownicze w SKOK, to z informacji przedstawionej na 'tajnej' komisji, które przekazali mi dziennikarze, wynika, że było ich... cztery".

Kasy z politycznym tłem

Senator Bierecki przekonuje, że klienci spółdzielczych kas "mogą spać spokojnie", bo "depozyty są gwarantowane i pewne".

Warto przypomnieć, że przez lata było inaczej. Bo kasy nie podlegały Komisji Nadzoru Finansowego. Oznaczało to m.in. że klienci SKOK-ów nie mogli w przypadku kłopotów instytucji liczyć na wypłaty z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pierwszą ustawę pozwalającą na nadzór KNF nad SKOK-ami zawetował w 2010 roku prezydent Lecha Kaczyński. Uchwalanie drugiej trwało kilka lat, bo zmianom konsekwentnie sprzeciwiali się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwość, w tym rzecz jasna sam Grzegorz Bierecki.

Do tej pory klientom spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowym BFG wypłacił ponad 3 mld zł. Według prof. Leszka Balcerowicza, to najlepszy dowód na poparcie tezy, że sprawa SKOK-ów to największa afera polskiego sektora finansowego.

Taką samą opinie ma m.in. Marcin Święcicki. Poseł PO szefuje powołanej przed tygodniem sejmowej podkomisji, która ma zająć się wyjaśnianiem sprawy SKOK-ów. A jest co wyjaśniać. - Jak to się dzieje, że fundacja służąca celowi publicznemu nagle z 70 mln zł staje się własnością prywatną? Dochodzą do nas słuchy, że SKOK-i musiały płacić rozmaite daniny kasie krajowej. Przymusowo. A kasa krajowa zlecała fundacji szkolenia i zmuszała kasy, by brały w nich udział. Czy tu nie było konfliktu interesów i prywaty? - pytał poseł Platformy Obywatelskiej.

KNF ostrzega

Grzegorz Bierecki został dwa tygodnie temu zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS. Decyzję podjęto po publikacji przez "Wprost" informacji, że twórca SKOK-ów miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych do spółki, której dziś jest właścicielem i prezesem. Tygodnik powoływał się na informacje, jakie szef Komisji Nadzoru Finansowego przekazał premier Ewie Kopacz i szefom służb.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
2 tys. śledztw ws. SKOK-ów to "niebywałe kłamstwo używane w kampanii wyborczej". Bierecki oskarża
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 47 razy 35

  Bierecki zarzuca..."psucie repuracji SKOKU... Znamy tą "reputację"... Państwo musiało dopłacić z kieszeni podatników, aby uratować złodziejską firmę której NAJBIEDNIEJSI POWIERZYLI SWOJE OSZCZĘDNOŚCI..aby możliwie najmniej stracili....

 • marudna.maruda

  Oceniono 47 razy 35

  Oburzony Biernacki? Ale kasa mu nie śmierdziała? A teraz chciałby, żebyśmy wszyscy ponosili finansowe konsekwencje? Niby dlaczego mamy wszyscy składać się i na frankowiczów, i na skokowców?

 • adamofsky

  Oceniono 44 razy 32

  Bierecki mówi: "Wyr.chałem system genialnie bo zgodnie z prawem.. Patrzcie i podziwiajcie" I najgorsze jest to, ze chyba ma rację..

 • 39marpik

  Oceniono 43 razy 31

  Wielkie kłamstwo Seremeta, dochdzeń jest tylko 2199 a nie 2200 jak mówi Seremet.

 • arvelli_net

  Oceniono 35 razy 27

  ... od siedmiu lat słyszę oskarżenia pod adresem soków a teraz bierecki twierdzi że to kłamstwa wyborcze anno domini 2015 roku :) chyba pan senator KŁAMIE! A jeśli senator kłamie nie powinien być senatorem. Miejsce złodzieja jest w więzieniu, pośród praworządnych obywateli mogą przebywać tylko prawi!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 29 razy 21

  a to tylko cztery śledztwa prowadzone wobec osób pełniących funkcje kierownicze w SKOK...
  -----
  a to wszystko w porządku, jak tylko 4 ;-)
  z BFG do SKOKow zostało wypłacone ponad 3 000 000 000 PLN, tego nawet Bierecki nie dementuje? wiec chyba szef Komisji Nadzoru Finansowego ma prawo sprawdzić na co i dlaczego ta gigantyczna kasa poszła, nie wspominając już nawet o przelewach do Luksemburga - nie potrafię zrozumieć dlaczego facet jeszcze nie siedzi i bryluje w mediach?

 • cuckold67

  Oceniono 18 razy 18

  ..na Rakowiecką z nim . Zastosować metody jego mentora ( areszt wydobywczy ) , a wtedy zobaczycie kto chłeptał z dzbana zwanego SKOKi . Pan senator nie wygląda na twardziela i wiele wody w Wiśle nie upłynie jak niczym Pavarotti zacznie "śpiewać" . Nie żal mi tego pana , Ale spryt docenić należy.

 • krukpl

  Oceniono 18 razy 18

  czemu tło tego pana jest z napisem skok ,a nie pis ?

 • westgreg

  Oceniono 17 razy 17

  Co do ilości śledztw wg kategorii w SKOKach Bierecki może mieć rację. Bianka Mikołajewska, zajmująca się skokami od 10 lat otwarcie mówi, że w większości przypadków zgłoszeń do prokuratury o nieprawidłowościach menedżerskich w SKOKach (najczęściej wnoszonych przez spółdzielców w danej kasie), prokuratorzy nie podejmują śledztw. Zapewne wynika to z tego, że w prokuraturze nie pracują ludzie specjalnie pracowici, a przestępczość finansowa to materia wymagająca wysokich kompetencji. Po co sobie psuć statystykę śledztw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX