"Lekcja empatii krajom południa posłuży. Niech poczują to samo co my, kiedy mówią o Ukrainie i Rosji"

Eliza Olczyk z "Rz" uważa, że Polska nie powinna szybko deklarować, że chce przyjąć uchodźców przypływających z północnej Afryki. - UE jest podzielona. Jak mówiliśmy o sytuacji na wschodzie kontynentu, to państwa południowej Europy patrzyły na to z dystansem. My tak samo możemy postrzegać problem imigrantów - mówiła w TOK FM.
Szukanie sposobów na rozwiązanie kryzysu humanitarnego będzie głównym tematem zwołanego na czwartek szczytu UE w Brukseli. Jednym z pomysłów jest decyzja o tym, że uchodźcy byliby przyjmowani przez wszystkie państwa Unii.

Premier Ewa Kopacz, podczas wizyty w Czechach, mówiła o europejskiej solidarności w obliczu tragedii, jakie rozgrywają się na Morzu Śródziemnym. Od początku roku utonęło ok. 1600 osób, które próbowały dostać się do Europy z państw północnej Afryki.

Ale według Elizy Olczyk nie powinniśmy spieszyć się ze zgodą na przyjmowanie w Polsce imigrantów, którzy dotarli do Włoch, Grecji czy na Maltę.

- Odrobina lekcji empatii posłuży krajom południa Europy. Niech poczują, to co my czujemy, kiedy oni mówią o Ukrainie i Rosji. Bo jak my mówiliśmy o kryzysie na wschodzie kontynentu, to państwa południowe patrzyły na to z dystansem, mówiły: To nie nasz problem. Uważam, że my tak samo możemy postrzegać problem emigrantów - mówiła dziennikarka "Rzeczpospolitej" w TOK FM.

Unijna solidarność

Z takim stanowiskiem nie zgadza się Renata Kim. Według dziennikarki "Newsweeka" nie można zamykać oczu na dramat, który rozgrywa się na Morzu Śródziemnym. - Jeśli myślimy o UE jako projekcie wielkiej solidarności, to nie należy nikogo pouczać. Musimy pokazać solidarność - przekonywała.

Według Kim "naszym obowiązkiem" jest pilnowanie, żeby "cmentarz na Morzu Śródziemnym przestał się wypełniać" ciałami ludzi, którzy uciekają do Europy z państw ogarniętych wojną.

"Polski statek uratował uchodźców. Dryfowali na gumowym pontonie">>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (33)
"Lekcja empatii krajom południa posłuży. Niech poczują to samo co my, kiedy mówią o Ukrainie i Rosji"
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 41 razy 29

  My i empatia?
  Wczuwamy się w odczucia Ukraińców?
  A w które i których Ukraińców?
  Bo mnie się zdaje, że tylko wyłuskujemy te, które służą naszym politycznym celom.
  Nam brakuje empatii dla własnych rodaków a co dopiero mówić o zupełnie obcej nacji.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 33 razy 19

  Przyjmujemy Polaków z Ukrainy. I jest to pomoc według pochodzenia. Bardzo wielu Ukraińców i Białorusów pracuje w Polsce i chcieliby zostać tu na dłużej. Oni chcą PRACOWAĆ!!! Afrykanie będą na utrzymaniu państwa, bo ani kulturowo, ani językowo nie jesteśmy wspólnotą. Nie wolno zapomnieć o PROBLEMACH jakie są we Francji, W.Brytanii i Niemczech z Islamistami.
  Tam też kierowano się początkowo "dobrym sercem", chęcią pomagania.
  ROZUM i MOŻLIWOŚCI powinny być pierwszą wykładnią wziąć na garnuszek czy nie. To że utonęło tylu Afrykanów NIE JEST WINĄ EUROPY!!!!!

 • 1theguru1

  Oceniono 20 razy 16

  zawsze można wyrazić ZANIEPOKOJENIE sytuacją na południu a za jakiś czas GŁĘBOKIE ZANIEPOKOJENIE .... a później poprosić o pomoc bo nie radzimy sobie z uchodźcami z Ukrainy !

  Myślę że Grzegorz Schetyna to udźwignie ...

 • tani_dran

  Oceniono 24 razy 12

  Przypominam że faszyzm to włoski wynalazek a Libia to włoska kolonia.
  Nic im się nie stanie jak zapłacą parę rachunków za swoja przeszlość

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 15 razy 11

  "W chwili, gdy we Włoszech nie mija szok po kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym, gdzie zatonął kuter z ponad 800 nielegalnymi imigrantami, którzy byli zamknięci w ładowni, wymiar sprawiedliwości na Sycylii odnosi znaczące sukcesy w walce z procederem przemytu ludzi.

  Aresztowano dwóch domniemanych przemytników ludzi z kutra - jego kapitana z Tunezji oraz syryjskiego pomocnika. Postawiono im zarzut spowodowania śmierci wielu osób."
  WP
  Czy pomaganie Afrykanom nie jest jednocześnie stwarzaniem warunków do zysków bandytom? Może jednak warto trzymać się ustalonych procedur jak wizy?

 • spalinowabiedrona

  Oceniono 13 razy 7

  @ xymeon_x, @ glit64

  Zanim zaczniecie bluzgać, to może proponuję jeszcze raz odsłuchać audycji. To o empatii powiedziała Pani Eliza Olczyk a nie Renata Kim. No ale festiwal nienawiści może trwać w najlepsze.

 • esmeras

  Oceniono 5 razy 5

  Solidarnośc w pomocy w zatrzymaniu strumienia uchodźców i odesłania ich z powrotem.

  To nielegalni imigranci przewożeni przez przestępców - przemytników ludzi.

  Tych ostatnich nalezy wyłąpać lub unieszkodliwić i problem częściowo zniknie.

 • alik444

  Oceniono 8 razy 4

  Ludzie nielegalnie przyjeżdżający są przestępcami. Po cholerę wymyślono wizy jeżeli można bez konsekwencji przekroczyć granicę? Ciekawe ilu nowych terrorystów w ten sposób dostaje się do Unii?

 • adamofsky

  Oceniono 8 razy 0

  "Z takim stanowiskiem nie zgadza się Renata Kim. Według dziennikarki "Newsweeka" nie można zamykać oczu na dramat, który rozgrywa się na Morzu Śródziemnym". Problem uchodźców, proszę pani, na Morzu Śródziemnym istnieje od "zawsze". Ciekawe, ile artykułów o tych problemach napisała pani i alarmowała,że tam giną ludzie? Przecież nie powie pani że nie wiedziała..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX