Co ze szczepionką na A/H1N1? Rząd rozmawia z dwoma koncernami

W tym tygodniu mogą zakończyć się negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę szczepionki na grypę A/H1N1. Chodzi w sumie o dwa miliony dawek. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski prowadzi dziś rozmowy na ten temat z przedstawicielami dwóch koncernów farmaceutycznych.
Wiceministrowi zdrowia w spotkaniu towarzyszą resortowi prawnicy. Negocjacje rozpoczęły się późnym popołudniem i jak informuje nas Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia odbywają się one "poza budynkiem resortu". Nie wiadomo, o której godzinie może skończyć się spotkanie. - Nic więcej nie mogę powiedzieć - ucina Olechno.

Wiadomo jedynie, że resort chce zakończyć negocjacje w tym tygodniu. O tym, że rozmowy są na finiszu w piątek popołudniu informował portal Gazeta.pl wiceminister zdrowia Adam Fronczak. Potwierdzał to kilka godzin później w TVN24 wiceminister Marek Twardowski.

Rozmowy na temat zakupu szczepionek przeciwko grypie A/H1N1 prowadzone są w sumie z trzema koncernami. Z jednym resort już rozmawiał w zeszłym tygodniu. Jak ujawniliśmy koncern zaproponował ustnie, że weźmie odpowiedzialność na siebie za ewentualne skutki uboczne szczepionki. Ministerstwo czeka jednak na pisemne potwierdzenie tej decyzji. Kwestia odpowiedzialności to bowiem jeden z najważniejszych warunków, który może zaważyć o tym, czy Polska kupi szczepionkę na A/H1N1. Inny, równie ważny, to pieniądze. Resort zdrowia negocjuje z koncernami tak, aby zapłacić za preparat jak najmniej.

DOSTĘP PREMIUM