W Szczecinie odbył się pierwszy w Polsce ślub gejów

Ryszard Giersz, który wygrał niedawno słynny "proces o pedała", w sobotę zawarł ze swoim partnerem pierwszy w kraju gejowski ślub humanistyczny. Uroczystość obyła się na V Festiwalu Racjonalistycznym - donosi "Głos Szczeciński".
Pierwszy o sprawie napisał "Głos Szczeciński". Na doniosłym wydarzeniu zgromadzili się licznie znajomi i rodziny "panów młodych". Był to tzw. ślub humanistyczny (piętnasty w Polsce).

Jak czytamy w internetowym wydaniu szczecińskiej gazety: "Para złożyła następującą przysięgę: Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Ślubuję Ci, szacunek każdej doby, dbałość o nienaruszanie Twojej godności jako człowieka i mężczyzny, oraz staranie, by otaczano szacunkiem naszą rodzinę. Ślubuję troszczyć się o Ciebie, otaczać opieką w każdy czas: w radości, smutku, zdrowiu i chorobie. Ślubuję Ci, iż dołożę wszelkich starań, by miłość nas łącząca rozkwitała na nowo każdego dnia."

Po uroczystej przysiędze, młodzi wymienili się obrączkami i podpisali akt ślubu. W Polsce małżeństwa humanistyczne nie mają żadnej mocy prawnej, jednak w niektórych państwach Europy Zachodniej gejowskie śluby humanistyczne są prawnie uznawane.

Precedensowy wyrok

Jeden z zaślubionych, Ryszard Giersz kilka tygodni temu był bohaterem precedensowej sprawy w polskim sądownictwie. Sąsiadka mężczyzny, która wielokrotnie wyrażała się obraźliwie pod jego adresem, została skazana na karę grzywny za znieważanie.

- To nie była walka o pieniądze, tylko o godność. I to nie tego jednego człowieka, a wszystkich homoseksualistów - mówił po wyroku Robert Biedroń z Kampanii Przeciw Homofobii.

DOSTĘP PREMIUM