TVN: szczepionki na A/H1N1 testowane na Polakach. Ministerstwo dementuje

Do Polski nie dotarła szczepionka przeciwko świńskiej grypie, ale jeden z producentów preparatu testował ją na Polakach. Chodzi o szczepionkę Focetria produkowaną przez firmę Novartis - twierdzą reporterzy TVN. Ministerstwo zdrowia zamieściło komunikat dementujący te ustalenia.
Jak ustalili reporterzy "Superwizjera" TVN, do niedawna szczepionka była testowana w dziesięciu publicznych szpitalach i prywatnych przychodniach w kraju. W sumie przebadano jej działanie na kilkuset osobach. - Potwierdzam, że w urzędzie jest zarejestrowane badanie z zastosowaniem produktu Focetria. Zostały wydane wszystkie wymagane zgody, ale po szczegóły odsyłam do koncernu - mówi Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, który podlega Ministerstwu Zdrowia.

Dziennikarze "Superwizjera" próbowali dowiedzieć się czegoś w biurze prasowym koncernu Novartis w Warszawie. Niestety odesłano ich do centrali firmy w Szwajcarii. Mimo wysłanych do firmy kilka miesięcy temu maili, do dziś nie otrzymali odpowiedzi.

Dementi ministerstwa

- Ani Ministerstwo Zdrowia ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie wydały zgody żadnej firmie farmaceutycznej na prowadzenie badań klinicznych nad szczepionką przeciw tzw. "świńskiej grypie" (AH1N1. Żadne takie badania nie były i nie są prowadzone - czytamy w popołudniowym komunikacie ministerstwa. Według niego, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie prowadzi żadnego postępowania w sprawie wpisu do Centralnej Ewidencji Badań Klinicznych badania klinicznego dotyczącego szczepionki przeciwko "świńskiej grypie" (AH1N1).

TVN: Ale lekarze poptwierdzają

Według TVN, lekarze w szpitalach i przychodniach, gdzie miało być prowadzone badanie kliniczne Focetrii potwierdzają jedynie, że prowadzili lub prowadzą badanie kliniczne szczepionki przeciwko grypie, ale nie znają jej nazwy. Taka jest bowiem praktyka, że koncern przekazując do badań klinicznych jakiś lek nie informuje lekarzy o jego nazwie handlowej.

Szczepionka Focetria produkowana przez Novartis to jeden z trzech leków, których ewentualny zakup negocjuje nasze ministerstwo zdrowia. Pozostałe preparaty to Celvapan (Baxter) i Pandemrix (GlaxoSmithKline).

Czy świńskiej grypy należy się bać? Mity o wirusie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM