Rzecznik Kochanowski o grypie: Krucjata się dopiero zaczęła

- Wystąpię w najbliższym czasie z pozwem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa o symboliczną złotówkę - zapowiada w radiu RMF FM Janusz Kochanowski. Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia, że to państwo jest odpowiedzialne za jego chorobę (świńską grypę) i blisko miesięczną absencję w pracy.
RPO przypomina, że wcześniej złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Ewę Kopacz, która jego zdaniem nie zadbała należycie o zdrowie obywateli i "stworzyła niebezpieczeństwo" epidemii.

Kochanowski przyznał, że sprawa w prokuraturze toczy się swoim rytmem i dlatego, dodatkowo zdecydował się na pozew cywilny.

- Od blisko miesiąca jestem chory ponosząc odpowiednie wydatki, cierpiąc na różnego rodzaju dolegliwości, a państwo straciło kilka tygodni mojej pracy - podkreśla Rzecznik i dodaje, że "państwo nie wykonało podstawowych obowiązków walki z epidemią, jest z tego dumne przy aplauzie mediów i przyklaskiwaniu opinii publicznej".

Kochanowski przypomniał, że Polska jest jedynym krajem znanym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która odmówiła kupna szczepionek przeciwko świńskiej grypie.

Na pytanie, czy to nie jest tak, że zaoszczędziliśmy pieniądze, bo inne kraje teraz pozbywają się nadmiaru szczepionek, Kochanowski odpowiedział: - Jeśli ktoś kupił za dużo, to nie znaczy, że ten kto nic nie kupił, zrobił dobrze. Oszczędził na szczepionki głupie kilka milionów, a z kieszeni obywateli wydalił na leczenie, antybiotyki, na tamiflu ogromne sumy - argumentował.

Skąd, wiec pomysł pozwu o symboliczną złotówkę, skoro leczenie świńskiej grypy jest takie drogie?

Janusz Kochanowski powiedział, że tu chodzi o wypracowanie standardów i pokazanie, że Polska nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków w zakresie opieki zdrowotnej obywateli.

- I dojdę z tym nawet do Strasburga, żeby pokazać, że Polska nie wykonuje podstawowych obowiązków i wprowadza obywateli w błąd, a tym samym naraża ich na niebezpieczeństwo - podkreślił RPO.

Pytany, dlaczego nie zrobił tego samego w sprawie chemioterapii, Kochanowski powiedział, że był obłożnie chory, ale zwrócił się o wyjaśnienia, choć do prokuratury raczej w tej sprawie nie pójdzie. Za to w najbliższym czasie zamierza z urzędu zaprezentować założenia reformy zdrowia według Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy świńskiej grypy należy się bać? Mity o wirusie

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM