Zima nie odpuszcza: zawieje i zamiecie śnieżne

Intensywne opady śniegu, porywisty wiatr, na Wybrzeżu nawet do 90 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, a do tego fatalne warunki jazdy, czyli zima nie odpuszcza.
Zobacz pogodę na dziś>>>

Białe ulice. Warszawa zakorkowana


Kolejny atak zimy spowodował, że dwadzieścia tysięcy Polaków jest bez prądu - poinformował w radiowej "Trójce" minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Wczoraj bez energii elektrycznej było ponad dwa tysiące Polaków.

Z kataklizmami kłopoty mają nawet Niemcy

Przyczyną kolejnych awarii są intensywne opady śniegu oraz silny wiatr - głównie w województwach: śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Przyczyną wyłączeń prądu są zrywane linie i słupy energetyczne. Szef resortu spraw wewnętrznych podkreślił, że nawet kraje rozwinięte nie radzą sobie z takimi kataklizmami. Jak przypomniał, Niemcy i Kanadyjczycy byli w podobnej sytuacji w poprzednich latach.

Dziś będzie sypać w całym kraju

Szef MSWiA: Zagraża nam wielka powódź>>>

Według synoptyków, dziś śnieg ma sypać w prawie całym kraju. Już w tej chwili po nocnych opadach na Śląsku prawie 8 tysięcy domów znów jest bez prądu. Awarie odnotowano na terenach, gdzie przez ostatnie tygodnie były problemy z dostawą energii. Najwięcej gospodarstw pozbawionych prądu jest w okolicach Częstochowy, Myszkowa, Lublińca, Kłobucka i Zawiercia. Jak informują służby kryzysowe wojewody awarie mają być usunięte w ciągu dnia. Spowodowały je obfite opady śniegu.

Nielepiej jest na drogach w regionie. Wszędzie na jezdniach leży gruba warstwa białego puchu, dodatkowo wieje silny wiatr i ciągle sypie śnieg. Na otwartych przestrzeniach zawiewa też śniegiem z poboczy. Widoczność wynosi nieco ponad kilometr. Drogi są bardzo śliskie.

Utrudnia ruch na Drogowej Trasie Średnicowej przy wjeździe do Katowic od strony Chorzowa. Palący się TIR utrudnia natomiast jazdę krajową jedynką w miejscowości Wikłów w stronę Warszawy. Ruch odbywa się tam jednym pasem.

Zachodniopomorskie: utrudnienia na drogach

Intensywne opady śniegu spowodowały znaczne utrudnienia w Szczecinie i okolicach. Warunki do podróżowania w zachodniopomorskiem są fatalne. Śnieg zalega na głównych i bocznych trasach. W Szczecinie pracuje cały dostępny sprzęt odśnieżający.

Opóźnione są tramwaje - doszło do kilku awarii i wstrzymań ruchu. Pasażerowie czekają na tramwaje nawet do pół godziny. Opóźnione są także autobusy. Policja zapewnia, że kierowcy jeżdżą ostrożnie a ruch jeszcze nie jest duży. Drogówka spodziewa się korków podczas porannego szczytu.

W związku z opadami śniegu prezydent Szczecina wydał zarządzenie o zawieszeniu opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania od dziś do 3 lutego. To pierwsza decyzja po wczorajszym spotkaniu zespołu ds. akcji zima.

Wieczorem prezydent zwołał szefów służb odpowiedzialnych za porządek, utrzymanie dróg, komunikację miejską i Strefę Płatnego Parkowania.

Fatalna sytuacja panuje także na trasach regionu. Najgorzej jest na drogach nr 10 Szczecin - Bydgoszcz 20 i 25 czyli Stargard, Chociwel, Węgorzyno, Drawsko, Bobolice - Biały Bór.

Sypie na Pomorzu

Bardzo trudne warunki jazdy na Pomorzu. Na drogach leży błoto pośniegowe lub śnieg. Utworzyły się koleiny. Jest ślisko - szczególnie na krajowej szóstce w okolicach Gdyni, na odcinku Miastko-Gdańsk oraz na trasie Człuchów - Tczew.

Jak zapewniają pracownicy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - jezdnie były odśnieżane całą noc, ale sytuację utrudnia wciąż padający śnieg. Obecnie najwięcej pługów pracuje na drodze krajowej numer jeden w okolicy Tczewa, na szóstce - w okolicy Słupska i w rejonie Kościerzyny.

Na Pomorzu dodatkowo jazdę utrudnia okresami padający śnieg i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie. Lokalnie możliwy jest marznący deszcz.

Warmia i Mazury: biało na drogach

Na Warmii i Mazurach trudne warunki jazdy - ostrzegają drogowcy. W całym regionie pada śnieg, lokalnie opady są dość intensywne. Dodatkowo chwilami wieje dość silny wiatr, który miejscami nawiewa śnieg na drogi oraz powoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Na błoto pośniegowe natrafimy na krajowej siódemce z Warszawy do Gdańska w rejonie Elbląga i Ostródy, na szesnastce od Iławy do Ostródy, na trasie nr 15 od Ostródy do Nowego Miasta Lubawskiego oraz na trasie Olsztyn - przejście graniczne w Bezledach.

Na głównych trasach regionu pracuje ponad 40 pługów, solarek i piaskarek.Na drogach wojewódzkich jest więcej błota pośniegowego i na nich też pracuje sprzęt odśnieżający. a bocznych trasach nawierzchnie w wielu miejscach są zaśnieżone i oblodzone. Tam jazdę mogą lokalnie utrudniać śnieżne zaspy.

Nieczynna do odwołania będzie przeprawa promowa przez Nogat w Kępinach Wielkich koło Elbląga. Pękła lina nośna przyciągająca prom i jej naprawa potrwa co najmniej do jutra. Powiatowy Zarząd Dróg w Elblągu zaleca objazd przez Bielnik i krajową siódemkę.

Kujawsko-pomorskie: zawieje i zaspy

Dużo śniegu i silny wiatr powodujący zaspy -tak wygląda sytuacja na kujawsko-pomorskich drogach. Całonocne opady śniegu sprawiły, że w regionie panują bardzo trudne warunki na drogach. W miastach białych jest większość ulic, niektóre trudno przejezdne z powodu zasp. Wszystkie drogi krajowe przebiegające przez województwo są przejezdne ale zalega na nich gruba warstwa rozjeżdżonego śniegu. Z atakiem zimy tylko na krajowych trasach walczy ponad sto osób-70 pługów i 34 pługosolarki. Bardzo trudna sytuacja panuje na trasach wojewódzkich. Najgorzej jest w okolicach Włocławka. W ogóle nieprzejzdne są trasy 252 Zakrzewo-Włocławek, 267 Piotrków Kujawski-Osięciny, 268 Brześć Kujawski-Brzezie. Nie przejedziemy także drogami relacji Pakość Strzelno, Złotniki-Łabiszyn, Więcbork Mrocza, Kamienica-Gostycyn.

Droga prowadząca z Wąwelna do Wierzchucina Królewskiego jest zupełnie nie przejezdna. Tknęło tam kilkanaście aut.

Kto nie musi niech nie wyjeżdża też na drogę relacji Łabiszyn-Barcin - duży korek.

Lubelszczyzna: intensywne opady, zablokowane drogi

Zaspy śnieżne, silny wiatr i opady śniegu najbardziej dokuczają dziś kierowcom na północy Lubelszczyzny. Od kilku godzin właśnie w rejonie Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego i Puław opady są najbardziej intensywne.

Przelotnie tylko pada śnieg w rejonie Hrubieszowa i Zamościa. Na drogach głównych regionu leży warstwa śniegu, jest bardzo ślisko. Na trasach wojewódzkich jest coraz więcej niebezpiecznych zasp, pracuje cały dostępny sprzęt - informują drogowcy.

Przewrócony TIR blokuje przejazd krajową drogą nr 17 Lublin-Warszawa, pod Garbowem. Ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. Podobnie policjanci kierują ruchem samochodów w Strzeszkowicach na krajowej 19-tce niedaleko Lublina, gdzie doszło do zderzenia dwóch aut. Jedna osoba ranna została przewieziona do szpitala.

Do groźnej kolizji doszło też w Lublinie, w rejonie skrzyżowania ulic Głębokiej i Sowińskiego. W tym miejscu są też spore utrudnienia związane także z zamknięciem - z powodu pękniętej rury- ważnej arterii miejskiej jaką jest ulica Sowińskiego, łącząca północne i południowe dzielnice Lublina.

DOSTĘP PREMIUM