Śnieżyce i silny wiatr powodują utrudnienia na drogach

Meteorolodzy ostrzegają przed śnieżycami i silnym wiatrem. Od północy i zachodu nadciągnął do Polski niż "Miriam". Wiatr wiejący nawet z prędkością 80 km na godzinę może powodować zawieje i zamiecie, z powodu których należy liczyć się z utrudnieniami na drogach.
Zasypało Cię, stoisz w korku? Wyślij relację i zdjęcia na Alert24

Warunki na warszawskich drogach


Najtrudniejsza sytuacja ma być w województwie pomorskim, zachodniopomorskim lubuskim i dolnośląskim, gdzie wiatr w porywach może osiągać prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Bardzo silnie ma wiać również na Mazowszu. Tam wiatr może osiągać nawet 80 kilometrów na godzinę. W innych regionach będzie wiało nieco słabiej. Kierowcy muszą się jednak liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi, powodowanymi zarówno przez padający śnieg, jak i przez tworzące się zaspy.

Drogowcy apelują do kierowców o ostrożność, bo jest bardzo ślisko. Opady śniegu od rana dają się we znaki kierowcom. Jerzy Śledź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad mówi, że na razie nie będzie lepiej. Najtrudniejsze warunki panują w zachodniej Polsce, tam prawie wszystkie drogi pokrywa śnieg lub błoto pośniegowe. Na trasy wyjechało około tysiąca - tysiąca pięciuset pługów śnieżnych i jednostek, usuwających gołoledź. Chmury śniegowe przemieszczą się na wschód, gdzie stopniowo warunki będą się pogarszać. Wieczorem może być bardzo ślisko, gdy spadnie deszcz, który będzie zaraz zamarzał.

Pługi pracują, ale drogi białe

Na wielu trasach w Opolskiem zalega warstwa śniegu - dodatkowo silny i porywisty wiatr nawiewa biały puch na jezdnie. Jak przekazał Radiu TOK FM dyżurny GDDiA w Opolu, w terenie pracuje około 50 pługów i solarek. Trasa numer 45 Stradunia - Żużela jest nieprzejezdna - w drodze jest pług wirnikowy. Podobnie jest na trasie nr 40 Większyce - Głogówek.

Trudne warunki panują także na drogach Pomorza. Silny wiatr powoduje zawieje i zamiecie. Na drogach dojazdowych do Trójmiasta wiatr nawiewa śnieg z pól. Kłopoty z dojazdem do Gdańska mają miedzy innymi mieszkańcy Banina. W samym Trójmieście drogi też są białe i bardzo śliskie. Na obwodnicy mimo pracy pługopiaskarek nie widać czarnej nawierzchni.

Jak donosi reporter Radia TOK FM, Poznań wygląda po dzisiejszej nocy tak, jakby ktoś nałożył na niego białą czapkę śniegu. Po chodnikach ciężko się chodzi, po drogach niełatwo jeździ. Śnieg ma padać przez cały dzień, z małymi przerwami. W związku z atakiem zimy jutro w Poznaniu zbierze się sztab kryzysowy.

Wraz z coraz większymi opadami pogarszają się warunki na drogach. Sporo odcinków jest nieprzejezdnych. Metrowe zaspy paraliżują ruch w Kotlinie Kłodzkiej. Przejazd utrudniony jest na krajowej 8-ce w Szalejowie, Szczytnej, Boguszynie i Polanicy. Tiry zatrzymywane są na granicy w Kudowie. Bardzo ciężko przejechać też krajową 3-ką w stronę granicy w Jakuszycach. Mimo ciągłej pracy pługów, na drodze leży kilkanaście centymetrów błota pośniegowego. Całkowicie nieprzejezdnych jest wiele lokalnych dróg w kotlinach Kłodzkiej i Jeleniogórskiej. Walkę z zimą utrudnia porywisty wiatr, który stale nawiewa śnieg z pól.

Opady śniegu i zawieje dotarły już na Górny Śląsk. Porywy wiatru nawiewają śnieg z poboczy na odcinek autostrady A4 z Opola do Gliwic. Od rana śnieg pada również w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Białe są drogi w powiatach kłobuckim myszkowskim i zawierciańskim.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach

W Tatrach ratownicy TOPR przestrzegają niedoświadczonych turystów przed wyprawami w teren wysokogórski, ponad górną granicę lasu. Pokrywa śnieżna może się osuwać po zboczach gór i tworzyć średnie, a czasem duże lawiny. Mogą one schodzić aż do dna tatrzańskich dolin.

W ciągu 12 godzin w kraju spadnie średnio do 15 centymetrów śniegu. Jednak w niektórych regionach - na przykład Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim - może spaść nawet do 30 centymetrów śniegu.

Zobacz szczegółową prognozę pogody

DOSTĘP PREMIUM