Urzędnicy uśmiercili jej córkę. Teraz przepraszają

- Te sekundy, gdy czytałam pismo, były straszne - mówi dziennikarzowi "Gazety Lubuskiej" pani Wanda, która otrzymała od funduszu emerytalnego pismo kondolencyjne informujące o śmierci jej córki... która żyje.
- Takiej wiadomości można nie przeżyć - mówi pani Wanda. Jej córka od kilku miesięcy walczy z ciężką chorobą - białaczką. Teraz przebywa na leczeniu w Niemczech. - Czekałam niecierpliwie na informację, czy córka wydobrzeje i właśnie dostałam pismo z funduszu emerytalnego PKO, w którym czytam, że składają mi kondolencje z powodu śmierci córki i proszą o akt zgonu - mówi roztrzęsiona kobieta.

Córka nie żyje?

Pani Wanda wpadła w "straszną panikę". - Pomyślałam, że to niemożliwe, bo parę dni temu miałam wiadomość, że terapia idzie dobrze. Uruchomiłam wszystkie telefony, pobiegłam do tłumaczki, bo nie znam niemieckiego i razem dzwoniłyśmy do szpitala, by się czegoś dowiedzieć - opowiada "Gazecie Lubuskiej".

Sporo czasu zajęło jej zweryfikowanie pisma od funduszu emerytalnego. - To trwało i trwało. Tłumaczka dodzwoniła się na onkologię do tego szpitala w Niemczech i lekarz powiedział, że wszystko jest dobrze, że córka żyje. Wraca do zdrowia i za kilka dni wyjdzie do domu - wspomina zdenerwowana. - Rozpłakałam się, byłam cała roztelepana, cierpię z powodu choroby córki, a tu takie coś mnie spotkało - opowiada dziennikarzom.

Okazało się, że za całe zamieszanie odpowiedzialny jest urzędnik nowosolskiego ośrodka pomocy społecznej, którego jakiś czas temu pani Wanda informowała o tym, że jej córka rezygnuje z dotąd pobieranego zasiłku. - Pracownik omyłkowo wybrał kod w systemie. Tak to niestety wygląda - informuje Mariola Urbańczak, kierownik wydziału świadczeń z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli. - Wpisano kod "500" zamiast "600" - wyjaśnia.

- Co by było, gdyby taka informacja trafiła do osoby, która jest słabsza ode mnie, to jak by się to skończyło? Przecież takiej wiadomości można nie przeżyć - zastanawia się pani Wanda.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny