Terapia przez obmacywanie? Prof. Gapik wciąż przyjmuje pacjentki

Lechosław Gapik, znany poznański terapeuta i seksuolog jest oskarżany przez pacjentki o molestowanie. Kulisy jego pracy ujawniła wczoraj ?Uwaga? TVN. Na filmie widać, jak dotykał piersi pacjentki wprowadzając ją wcześniej w stan hipnozy. Dziś, jak gdyby nigdy nic, seksuolog nadal przyjmuje w Poznaniu.


Prof. Lechosław Gapik, wykładowca UAM w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego, to od lat również czynny terapeuta, używający hipnozy.

Jego niekonwencjonalne metody terapeutyczne opisywały w "Uwadze" pacjentki profesora. - Najpierw zaczął od dotykania mojej twarzy, potem dotykał moich ust. Wkładał mi palec do buzi, mówił że jestem wyzwolona, że jestem piękna. Zaczął mnie dotykać również w miejscach intymnych. Pomimo, że mi się to bardzo nie podobało, nie potrafiłam się obudzić - mówi jedna z bohaterek reportażu. Reporterom "Uwagi" TVN udało się nagrać proceder prof. Gapika. Film z przebiegiem wizyty nagrała jedna z wykorzystywanych kobiet, która zgodziła się zarejestrować swoje spotkanie z profesorem ukrytą kamerą.

"Czułam się jakby mnie zgwałcił"

- Włożył mi palce w usta. Ja nie chciałam tego robić. Byłam świadoma, ale po prostu trudno było mi się podnieść. Reakcja ręką, nogą była cięższa, niż normalnie gdy leżę na tapczanie. Byłam zniewolona, tak to czułam - opowiadała w reportażu Krystyna, była pacjentka prof. Gapika.

- Jak wyszłam stamtąd czułam się strasznie. Czułam się jakby mnie zgwałcił po prostu - mówiła Matylda, również pacjentka. - Powinien jak najszybciej zakończyć swoją karierę, jeżeli można to tak nazwać w ogóle.

Prof. Gapik: Piersi nie są mi do niczego potrzebne

Gdy kobieta podczas drugiej wizyty spytała o cel metody, ten odpowiedział: "Robię ci elementy hipnozy żebyś się stała bardziej podatna na moje wpływy".

W rozmowie z reporterem programu "Uwaga" (psychoterapeuta nie wiedział, że wcześniej nagrano wizytę w jego gabinecie) prof. Gapik zaprzeczał żeby kiedykolwiek dotykał pacjentów w miejscach intymnych: - Piersi nie są mi do niczego potrzebne. Nie stosuję też żadnych metod, które uniemożliwiają pacjentowi reakcję. Pacjent w każdej chwili może powiedzieć stop - mówił Gapik.

"To nie ma nic wspólnego z terapią"

- Metoda hipnozy jest uznawana na świecie, ale wiąże się z nią szczególna odpowiedzialność wobec pacjenta, który znajduje się całkowicie w rękach terapeuty. Jej stosowanie wymaga wielkiego szacunku dla tego człowieka - powiedziała "Gazecie Wyborczej" prof. Maria Beisert, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

- To nie ma nic wspólnego z terapią, on czyni krzywdę pacjentkom - dodała w rozmowie z GW dr Anna Golan.

Gapik zaprzecza i nadal przyjmuje

Profesor Lechosław Gapik w rozmowie z reporterem TOK FM zaprzecza, że molestował pacjentki. "Technika jest dwuetapowa: najpierw wprowadzam Pacjenta w stan odprężenia (relaksu), a następnie stosuję zabieg, który polega na terapeutycznym oddziaływaniu słownym połączonym z sugestywnym dotykiem lub masażem głowy oraz tych części ciała Pacjenta, które mają związek ze zgłoszonymi dolegliwościami. Ćwiczę w ten sposób powstawanie u Pacjenta nowych, pozytywnych reakcji psychicznych i somatycznych, w miejscu dotychczasowych, czyli zaburzonych" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Gapika.Seksuolog dodał, że wg niego materiał TVN to duża napaść na jego działania i że o formach zabiegu może dyskutować tylko z kolegami po fachu.

Co więcej, Gapik w swojej poznańskiej przychodni przyjmuje dziś jak gdyby nigdy nic się nie stało. Wizyty rozpoczęły się od 09.30.

Oskarżony superwizorW sprawie Gapika jutro ma się zebrać zarząd Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Sprawa jest jednak skomplikowana, ponieważ prof. Gapik jest jednym z superwizorów Towarzystwa, a to z kolei oznacza, że jest terapeutą z uprawnieniami do kontrolowania innych specjalistów w tej dziedzinie.

Dokument "Uwagi" zrobił wrażenie na władzach Uniwersytetu Adama Mickiewicza, na którym wykłada profesor. - Rektor zgłosił się do rzecznika dyscypliny. Ten ma podjąć decyzję, czy wszcząć postępowanie w tej sprawie - powiedziała TOK FM rzeczniczka UAM.

Materiał wideo dostępny na stronie Uwaga TVN

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM