Chcesz wybierać prezydenta? Wyjeżdżasz? Kończy się czas odbioru zaświadczeń!

Wyjeżdżasz na urlop? Zgłoś się po zaświadczenie do Urzędu Gminy, w której jesteś ujęty w spisie wyborców. Jeśli przebywasz z dala od miejsca zameldowania, nie musisz tego robić osobiście. Możesz wysłać (np. faksem) znajomym czy rodzinie upoważnienie do odbioru Twojego zaświadczenia. Masz na to czas już tylko do jutra, 2 lipca. Zaświadczenie to uprawnia do głosowania w komisjach wyborczych na całym świecie.
"Wyjedziesz, ale wrócisz i potem się zasmucisz" - tak Maria Czubaszek, pisarka i satyryczka przestrzegała w Radiu TOK FM wszystkich, którzy 4 lipca będą na wakacjach i nie zamierzają głosować.

"Tato, dlaczego na wakacjach trzeba głosować? Ponieważ z wakacji się wraca" - to wymiana zdań między synem a ojciem z rysunku Marka Raczkowskiego.

Dla wszystkich, którzy zamierzają wrócić z wakacji i nie chcą się zasmucić, przygotowaliśmy krótki poradnik, co zrobić, by zagłosować poza miejscem zamieszkania. Czasu jest niewiele. Wszystkie formalności trzeba załatwić najdalej do jutra.

Chcesz zagłosować w innym mieście w Polsce lub będziesz za granicą. Jesteś zameldowany w np. Zamościu, ale podczas II tury będziesz w Kołobrzegu lub w Atenach?

Najpóźniej do 2 lipca zgłoś się do Urzędu Gminy, w którym jesteś zameldowany, po dokument uprawniający do głosowania. Otrzymane zaświadczenie pozwoli Ci głosować II turze (w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce i za granicą - w polskich konsulatach). Chyba, że już przed pierwszą turą odebrałeś zaświadczenia uprawniające Cię do głosowania w obu turach poza miejscem zamieszkania.

Uwaga! Po zaświadczenie o prawie do głosowania nie musisz wybierać się osobiście . Nie musisz też osobiście składać wniosku o wydanie zaświadczenia do odpowiedniego urzędu gminy.

Wystarczy, że napiszesz (może być odręcznie) upoważnienie dla osoby, która w Twoim imieniu odbierze w Urzędzie Gminy zaświadczenie uprawniające Cię do głosowania.

Uwaga! Urzędy gminy mają obowiązek przyjmować nie tylko oryginalne upoważnienia do odebrania zaświadczenia, lecz również te przesłane faksem.

W upoważnieniu należy podać swoje podstawowe dane, w tym numer PESEL oraz imię i nazwisko osoby, która ma odebrać upoważnienie. I własnoręcznie podpisać. Swoje upoważnienie możesz znajomym wysłać faksem lub - po zeskanowaniu - mailem. Nie jest konieczne notarialne czy urzędowe poświadczanie upoważnienia.

Przykładowe upoważnienie o wydanie zaświadczenia do głosowania poza miejscem zameldowania może wyglądać tak:

W I turze głosowałeś w innym kraju, a w II chcesz głosować jeszcze gdzie indziej? Studiujesz, pracujesz, lub przebywasz np. w Londynie, ale podczas drugiej tury będziesz Manchesterze lub Zamościu i chcesz iść głosować?

Jeśli podczas II tury wyborów chcesz wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie poza granicami Polski, powinieneś mieć od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania. Z nim musisz udać się do miejsca głosowania w danym kraju. Jeśli nie masz jeszcze takiego zaświadczenia, możesz je odebrać u konsula najpóźniej do 2 lipca.

Jeśli już przebywasz w innym kraju, niż ten, w którym głosowałeś w I turze, do 1 lipca możesz zgłosić się do konsula i dopisać do listy wyborców.

Gdy w I turze oddałeś głos w innym kraju, a w II turze chcesz zagłosować w Polsce - musisz mieć zaświadczenie. Wystarczy z zaświadczeniem o prawie do głosowania, które otrzymałeś od konsula w kraju, w którym głosowałeś w I turze, udać się do któregokolwiek lokalu wyborczego w Polsce.

Będziesz na imprezie plenerowej, festiwalu, czy koncercie, który odbywa się w dniu drugiej tury wyborów. Oprócz ciebie - masa ludzi.., w kolejce do urn.

Uzbrój się w cierpliwość i nie martw się, w końcu nadejdzie twoja kolej. PKW nie ma możliwości ograniczenia liczby wyborców w wybranych miejscowościach z powodu np. festiwalu, czy koncertu. Jeśli osoby te mają dokument uprawniający do wzięcia udziału w głosowaniu poza miejscem zameldowania, albo są dopisani do spisu wyborców w miejscu tymczasowego pobytu - mają prawo oddać głos.

Nie głosowałeś w I turze, bo nie skończyłeś jeszcze 18 lat.

To nie ma znaczenia. Listy wyborców są aktualizowane. Osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, mogą głosować. Muszą wziąć ze sobą - tak jak wszyscy inni wyborcy - dokument umożliwiający identyfikację - ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz danymi dotyczącymi tego, kto wystawił dokument. Może to być np. paszport lub legitymacja szkolna.

WAŻNE

Pilnuj zaświadczenia. Po jego otrzymaniu jesteś wypisany z macierzystego Urzędu Gminy. Po zgubieniu dokumentu tracisz prawo głosu.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (71)
Chcesz wybierać prezydenta? Wyjeżdżasz? Kończy się czas odbioru zaświadczeń!
Zaloguj się
 • michalparadowski2

  Oceniono 13 razy 5

  Jak głosować na urlopie?
  To bardzo proste.
  Np.na uropie w Egipcie wynajmujemy wielbłąda i wędrujemy trzy dni do ambasady w Kairze!

 • tarura

  Oceniono 6 razy 4

  Z OSTATNIEJ CHWILI: Dla tych w Nowym Jorku i gdzie indziej za granicą, co nie byli zarejestrowani do I tury, niniejszym donoszę, że nie przepadło i teraz mogą wziąć udział w II turze, bo rejestracja umożliwiona dzięki sprawnej interwencji odpowiednich urzędów. Oto gdzie:
  wybory.msz.gov.pl/

 • ichi51e

  Oceniono 8 razy 4

  a dlaczego nie wspomnieli o "dpoisaniu do listy glosujacych" wtedy nie musisz isc tam gdzie jestes zameldowany. tylko tam gdzie chcesz glosowac...

 • von_seydlitz

  Oceniono 18 razy 4

  Nie ma sprawy, pojadę i zagłosuję na... Kaczora.

 • bluice

  Oceniono 3 razy 3

  Polska zasługuje na lepiej niż na takiego prezydenta !

  www.youtube.com/watch?v=qNNX_k9cNrE

 • tarura

  Oceniono 7 razy 3

  Z OSTATNIEJ CHWILI: Dla tych w Nowym Jorku i gdzie indziej za granicą, co nie byli zarejestrowani do I tury, niniejszym donoszę, że nie przepadło i teraz mogą wziąć udział w II turze, bo rejestracja umożliwiona dzięki sprawnej interwencji odpowiednich urzędów. Oto gdzie:
  wybory.msz.gov.pl/
  Podstawowe prawa obywatelskie (prawo do głosowania) sa nadal gwarantowane dla obywateli RP. - I tak 3mać !

 • tarura

  Oceniono 5 razy 3

  Dla tych w Nowym Jorku co nie byli zarejestrowani do I tury, niniejszym donoszę, że przepadło i nie mogą wziąć udziału w II turze, bo rejestracji nie będzie. Oto komunikat: www.polishconsulateny.org/pl/m.43.Komunikaty_konsularne.html?agid=70
  Podstawowe prawa obywatelskie (prawo do głosowania) nie sa już gwarantowane dla obywateli RP (trzeciej, czwartej, a może trzeciej i pół?)

 • tarura

  Oceniono 4 razy 2

  Dla tych w Nowym Jorku co nie byli zarejestrowani do I tury, niniejszym donoszę, że przepadło i nie mogą wziąć udziału w II turze, bo rejestracji nie będzie. Oto komunikat: www.polishconsulateny.org/pl/m.43.Komunikaty_konsularne.html?agid=70

 • qin

  Oceniono 2 razy 2

  Poznaj protegowanego pana Komorowskiego nijakiego pana Belkę

  wolnemedia.net/?p=22366

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX