Betlejewski spali stodołę w rocznicę mordu w Jedwabnem

W najbliższą niedzielę 11 lipca w 69. rocznicę mordu w Jedwabnem we wsi Zawada pod Tomaszowem Mazowieckim spłonie stodoła. To kolejna akcja przygotowana przez Rafała Betlejewskiego, inicjatora projektu "Tęsknię za Tobą Żydzie".
Rafał Betlejewski przeniósł ze wsi Godaszewice starą, typowo wiejską stodołę na łąkę do wsi Zawada niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie w najbliższą niedziele budynek zostanie spalony. Swoją obecność podczas spalenia stodoły zapowiedział - jak informuje sam Betlejewski - m.in. Jan Gross, autor głośnej książki "Sąsiedzi" na temat mordu w Jedwabnem. Według informacji na oficjalnej stronie Betlejewskiego, podczas spalenia stodoły zagra orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawady, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotują poczęstunek dla gości.

"Odbudować wspólnotę cierpienia"

Akcję spalenia stodoły artysta planuje w 69. rocznicę pogromu w Jedwabnem. Większość żydowskich ofiar masakry 10 lipca 1941 r. została spalona żywcem w stodole. "Tym drastycznym aktem chciałbym podjąć próbę odbudowania wspólnoty cierpienia. Chciałbym obudzić się z farmakologicznej śpiączki" - tłumaczył Betlejewski w wywiadzie z Piotrem Pacewiczem swoją motywację do zorganizowania takiego kontrowersyjnego przedstawienia.

Rafał Betlejewski poprosił także Polaków o wypisanie swoich grzechów na białych karteczkach, które następnie zostaną symbolicznie spalone w stodole. "Te karteczki mają mieć wymiar konfesyjny. Chciałbym, żeby te karteczki symbolizowały wszystkie nieżyczliwe myśli, jakie mogliśmy kiedykolwiek mieć w stosunku do Żydów, a które dziś tylko nam ciążą. Wszystkie te karteczki umieszczę w stodole, a następnie spalę" - wyjaśniał w "Gazecie Wyborczej".

Przy okazji zainicjowania akcji "Tęsknię za Tobą Żydzie", Betlejewski tłumaczył, że to właśnie dyskusja wokół antysemickich wydarzeń w Jedwabnem, która przetoczyła się przez Polskę dziewięć lat temu (po opublikowaniu książki Grossa "Sąsiedzi") sprowokowała go do działania.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
Betlejewski spali stodołę w rocznicę mordu w Jedwabnem
Zaloguj się
 • tomitoms

  Oceniono 5 razy 5

  Następny nawiedzony, widocznie chce zeby o nim Wyborcza pisała

 • maksimum

  Oceniono 4 razy 4

  Szpaniarz jest mocno stukniety.Mam nadzieje,ze sadziedzi beda go sadzic o zanieczyszczenie srodowiska.
  Kto jest gotow przez pare godzin wachac smrod spaleniska?

 • sebalweski

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekaw jestem co czują Palestyńczycy gdy widzą jak płoną ich domy, jak giną ich dzieci, jak giną ich synowie rzucający kolejny kamień w bezradnej i beznadziejnej Intifadzie...

  Ciekawe, czy ktokolwiek z obecnych na "Obchodach" i symbolicznym spaleniu stodoły zastanowi się co robią teraz potomkowie niespalonych w Jedwabnem żydów... Czy ci Żydzi nic poza okrucieństwem z Polskich ziem nie wynieśli?

  Za współczesnym, okrutnym i uzbrojonym, strzelającym z broni palnej żydem nie tęsknię... Obawiam się nawet jego atomowego obłędu...

  Wolę odczuwać nostalgię za utraconym niewinnym żydem ze "Skrzypka na dachu", niż tęsknić do żyda z krwią na rękach...

 • maksimum

  Oceniono 3 razy 3

  O tym,ze Zydzi witali komunistow radzeckich z kwiatami tez nie wypada swietowac,bo to "antysemityzm".

 • zgredzik-3

  Oceniono 2 razy 2

  Też mam w planie urządzenie happeningu. Nieżyjący już mój ojciec zaprowadził mnie pod obecna granice na bugu i pokazał miejsce w którym rozegrały się wypadki które zapadły mu w pamięć
  Wtedy nastolatek był razem ze swoim ojcem prowadzony w kolumnie jeńców pilnowanych przez Rosjan Obok niego szła podobna para czyli ojciec z nastoletnim takim 13-14 letnim synem gdzieś z centralnej polski którzy w ramach wrześniowej zawieruchy dotarli aż tam. W pewnym momencie z grupy mieszkańców mijanej wsi podszedł do konwojenta młody ortodoksyjny żyd z czerwona opaska na ramieniu Poprosił o karabin i strzelił 3 razy do przechodzącej kolumny jeńców. Zabił miedzy innymi tego faceta z centralnej polski na oczach jego syna
  Chciałbym odtworzyć te sytuację aby uczcić ofiary bestialstwa.

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  a zezwolenie strazy pozarnej posiada? a za zanieczyszczanie srodowisko kto zaplaci?
  jak mi chce opowiedziec co tamci czuli to niech zwiezie do stodoly siana i wejdzie do srodka z pochodnia w jednej rece i komorka w drugiej.tylko niech zamknie wrota za soba bo nie lubie ogladac jak sie ludzie smaza.

 • kun3

  Oceniono 2 razy 2

  To ciekawy pomysł artystyczny (chociaż wtórny - nic nowego pod słońcem), ale nie zamierzam reagować poczuciem winy. Moja rodzina ucierpiała na wschodzie od NKWDzistów, którym pomagała ukraińska i żydowska biedota, wysyłając ich na jeszcze dalszy wschód i okradając ich na ich oczach, ale wspominanie o tym to antysemityzm i jest to niepoprawne politycznie. Z bydlęcych pociągów na Sybir też wyrzucano trupy. Tego gazeta nie chce świętować.

 • zejman02

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy bezprawni niebyli, to kultura zachodnia. Jakby żydzi nie popełnili przestępstwa, toby ich nie spalili. Kolaborowali z czerwoną zarazą, to dobrze im zrobili.

 • psiorgan

  Oceniono 1 raz 1

  Miejmy nadzieję, że betlejemski nie ograniczy się do podłożenia symbolicznego kura, lecz bohatersko wejdzie do stodoły i w ten sposób dokona się akt oczyszczenia Narodu Polskiego ze zbrodni tzw holocaustu. Popieram tę przepiękną i jakże potrzebną akcję uświadamiającą światowej sławy artysty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX