Oprotestują czerwone kropki w Carrefourach

W najbliższą sobotę w jednym z warszawskich Carrefourów związkowcy będą protestować przeciwko czerwonym kropkom w tej sieci sklepów. W happeningu ma wziąć udział ok. 30 osób.
Pikieta odbędzie się w hipermarkecie Carrefour Wileńska przy ul. Targowej w Warszawie, w samo południe - donosi "Dziennik wschodni", powołując się na informacje od Grzegorza Ilki - sekretarza prasowego OPZZ. To właśnie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych "Konfederacja Pracy" i Młodych Socjalistów jest inicjatorem protestu.

- Uczestnicy happeningu nałożą na siebie plansze reklamowe w postaci czerwonej kropki - mówił Grzegorz Ilka i argumentuje - Wprowadzenie takiego, jawnie poniżającego przepisu wymaga napiętnowania. Klienci Carrefour powinni dowiedzieć się, jak nieludzkie i upokarzające praktyki stosuje sklep, w którym robią zakupy.

Ten jawnie poniżający przepis, nieludzkie i upokarzające, zdaniem Ilki, praktyki, to nowy system organizacji pracy w postaci czerwonej kropki. Chodzi sytuacje jaka miała miejsce w jednym z lubelskich sklepów tej sieci. Pracownicy, by wyjść do toalety bądź na papierosa, stawali na czerwonej kropce i czekali na kierownika sklepu, który decydował, czy mogą opuścić miejsce pracy.

Po artykułach w prasie tematem kropki zainteresowała się zarówno dyrekcja sieci Carrefour, jak i Okręgowa Inspekcja Pracy w Lublinie. Dyrekcja sklepów zapewniała, że był to incydentalny przypadek, wynikający z niezrozumienia nowego systemu organizacji pracy. Kropka, zdaniem dyrekcji, ma służyć do spotkań kierownika z zespołem w celu omówienia podziału obowiązków oraz zadań na najbliższy dzień. Pracownicy zostali przeproszeni i przeszkoleni na nowo.

Kontrolerzy z Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie, stwierdzili natomiast, że stosowana praktyka była naganna a wymóg stawania na kropce naruszał godność osobistą pracowników. Zdaniem kontrolerów - nie było jednak mowy o mobbingu.

Sytuacja w lubelskim Carrefourze wywołała prawdziwe poruszenie. Do bojkotu sieci Carrefour namawiał Tomasz Piątek . Również na Facebooku powstał profil "Bojkotujemy Carrefoura za czerwone kropki".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Oprotestują czerwone kropki w Carrefourach
Zaloguj się
 • lukasz-lukas-z

  Oceniono 1 raz 1

  Sytuacja coraz bardziej zaczyna przypominać dramat. Albo szopkę.
  suchegnaty.blogspot.com/2010/07/czerwony-kropek.html

 • voiceinthedesert1

  0

  Francuzi są mistrzami w poniżaniu nieznajomych i cudzoziemców. Doznałem tego we Francji, gdy starałem się zasięgnąć informacji drogowej. Doznałem tego w Polsce, w Carrefourze na "Zakopiance", w Krakowie, gdy chciano mnie "zrewidować" przy kasie, bo miałem mój własny notes z listą zakupów w ręku. Powiedziano mi, że "chcą sie upewnić, czy to mój". Hell broke loose! Po moim trupie! Powiedziałem, że Polak ma godność o której Francuzom nawet się nie marzy. They backed off. Ale zanim wyszedłem ze sklepu, przysięgając, że nigdy w życiu noga noja tam nie postanie, zauważyłem, że kilka pań, jak kukły czy marionetki, zmuszana była do jeżdżenia po sklepie na łyżwach kółkowych, "bo na nogach chodzą za wolno". Podły naród, ta Francja! Uzywają biednych i niewykształconych Polaków, by hańbić Polskę dla zysku korporacji! Zaprotestowałem te poniżenie ich godności tam i we Francji. Cieszę się, że Polska zaczyna bronić swej godności!

 • ecci000

  0

  widziałam we Wrocławskim Carrefourze te kropki, wiec jak coś to bede protestować z pracownikami

 • czerwony.poll74

  0

  NIe było mobbingu? Dobre sobie, powinni prezesów CarreFoura potraktować jak kiedyś komendantów obozów koncentracyjnych, powiesić nad czerwoną kropką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX