Lech Kaczyński patronem Muzeum Powstania Warszawskiego?

Do Muzeum Powstania Warszawskiego napłynęły listy z propozycją, aby patronem placówki został tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński. Po katastrofie pod Smoleńskiem do muzeum docierały prośby o uczczenie w ten sposób pamięci prezydenta. To Lech Kaczyński jako ówczesny prezydent Warszawy doprowadził do wybudowania placówki i nagłośnienia rocznicy powstania.
Środowiska kombatanckie oraz dyrekcja muzeum chcą uczcić twórcę tej placówki, trwają dyskusje nad formą upamiętnienia. Muzeum jest placówką należącą do władz miasta i decyzja w sprawie zmiany nazwy należy do ratusza i dyrekcji podkreśla wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski. Jego zdaniem to muzealnicy powinni wypowiedzieć się w tej kwestii, Edmund Baranowski przypomina, że Lech Kaczyński obiecał powstańcom muzeum, a potem doprowadził do wybudowania tej placówki i ma duże zasługi dla powstania tej instytucji.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich uważa, że w najbliższych miesiącach powinna się pojawić na terenie muzeum tablica poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Gdyby tablica pojawiła się w Muzeum byłoby to dużym sukcesem dodaje Baranowski. Na terenie Muzeum jest tablica poświęcona generałowi Tadeuszowski Bór Komorowskiemu.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 roku w przeddzień 60-tej rocznicy wybuchu powstania. Muzeum jest interaktywne, to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie. Prowadzi działalność badawczą i edukacyjną. Jest to pierwsza w kraju instytucja, która utworzyła Archiwum Historii Mówionej - to forma wykorzystująca nowoczesne techniki audiowizualne gromadzenia wspomnień uczestników powstania. AHM zawiera kilka tysięcy wielogodzinnych nagrań z kombatantami.

Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach, na powierzchni ponad 3 tysiące metrów kwadratowych znajduje się około 1000 eksponatów. Są kroniki filmowe, zdjęcia, dokumenty, tablice informacyjne. W Muzeum centralnym miejscem jest monument z bijącym sercem, słychać odgłosy walczącej Warszawy, słuchać nalot i bombardowanie miasta, są maszyny drukarskie z lat 40-stych. W największej hali można oglądać zrekonstruowany samolot Liberator, który zawiera oryginalne elementy maszyny znalezionej pod Bochnią. Historii mogą tu uczyć się też dzieci w specjalnie zaaranżowanej Sali Małego Powstańca.

Czy L. Kaczyński powinien być patronem Muzeum Powstania Warszawskiego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Lech Kaczyński patronem Muzeum Powstania Warszawskiego?
Zaloguj się
 • skropkom

  Oceniono 5 razy 5

  a cóż to znowu za bzdura???? Wawel mu nie wystarczy???

 • outpost

  Oceniono 5 razy 3

  a może od razu po całości: Rzeczpospolita Polska im.Jana Pawła 2-giego pod patronatem Lecha Kaczyńskiego. ładnie brzmi.

 • aszka7

  Oceniono 5 razy 3

  a może zamiast hejnału o 12-tej puszczać hymn IV RP w wykonaniu Jarosława z dedykacją dla Lecha.

 • nintom

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuje przemianowanie szczytu 'Rysy' albo 'Giewontu' na Pik Lecha i Jaroslawa Kaczynskich (pik to szczyt)

  DODATKOWO

  zamiast hejnału mariackiego (już się wszystkim znudził a poza tym świadczy on pośrednio jedynie o o tragedii trębacza trafionego strzałą w gardło)
  o 12 tej w południe po ostatnim uderzeniu godziny odczytywać fragmenty przemówień Lecha Kaczyńskiego (lub Jaroslawa), fragmenty stenogramów z samolotu etc itp

 • wodnik55

  Oceniono 7 razy 3

  Po pierwsze poczekajmy na wynik śledztwa Smoleńskiego.
  Po drugie rację ma Subaqua dobrze napisać z jakich środków powstało.

 • skropkom

  Oceniono 4 razy 2

  nie chcę się wychylać ale z czterech hipotez postawionych przez prokuraturę, wlaśnie ta dla LK niekorzystna wydaje się wieść prym...
  może nie wypada stawiać pomników, rzeczywistych czy urojonych czlowiekowi, który może okazać się nieumyślnym ale zawsze zabójcą
  Poczekajmy na raport prokuratury!!!

 • venusoid

  Oceniono 4 razy 2

  Wy tam nie narzekajcie na muzeum. Jak w miastach, wioskach i grajdołach zaczną powstawać pomniki, tablice i krzyże Wielkiego Kaczora, tudzież ulice, place i skwery będą nosić jego imię, to będzie dopiero katastrofa.
  P.S. Mam do sprzedania realistyczny model wraku TU-154. Kto zainteresowany?

 • subaqua

  Oceniono 6 razy 2

  Jako rzetelny podatnik, chciałbym mieć tablicę upamiętniającą mnie jako twórcę muzeum, tuż obok Osoby, która zdecydowała o wydaniu moich pieniędzy na ten cel... No chyba, że Lech Kaczyński ufundował muzeum z prywatnych środków lub ze środków fundacji, którą stworzył i prowadził... Tymczasem nic mi o tym nie wiadomo, więc także poproszę o tablicę.

 • dziadwawelski

  Oceniono 1 raz 1

  lech "miał we krwi" doprowadzanie a to do wybudowania i nagłośnienia muzeum a to do katastrofy lotniczej i jej nagłośnienia ;) choć w tej drugiej sprawie dzielnie pomaga mu brat ;))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX