"Zimny Lech" znika spod Wawelu. Browar przeprasza posłów PiS

"Pragnę przeprosić Panów Posłów Ryszarda Czarneckiego oraz Marka Migalskiego a także Tych wszystkich Państwa, którzy poczuli się urażeni niefortunną lokalizacją reklamy naszego piwa Lech Premium" - czytamy w oświadczeniu Pawła Kwiatkowskiego, dyrektora ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej, producenta piwa Lech. Zdaniem politologa J. Majcherka podobnych awantur może być więcej. 1:0 dla polityków PiS - podsumował.
Jak zapewnia dyrektor Kwiatkowski, kontrakt na wynajem lokalizacji pod Wawelem wygasł z końcem lipca i jeszcze dziś rozpocznie się demontaż reklamy.

Sprawę kontrowersyjnej lokalizacji najpierw omówiono w programie informacyjnym TVP, oddział w Krakowie, a potem w sobotniej "Rzeczpospolitej".

Zdaniem tych mediów hasło reklamowe piwa "Zimny Lech!" obraża pamięć pochowanego w wawelskiej krypcie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czarnecki i Migalski razem przeciw koncernowi

"Przykładnego ukarania" autorów pomysłu domagał się na swoim blogu europoseł Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem, "'Zimny Lech' przekroczył Rubikon moralnej tandety i zwykłego chamstwa".

Wtórował mu kolega z europarlamentu, Marek Migalski. Eurodeputowany w niedzielę wezwał do "konsumenckiego protestu" i wysyłania listów na adres spółki.

Przy okazji przeprosin zamieszczonych na stronie browaru , dyr. ds. Korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej wyjaśnił, że hasło zawierające frazę "Zimny LECH" pojawiło się na rynku już w lutym 2009 roku, a "kampania to efekt konsekwentnego wspierania jednego z atrybutów piwa LECH jakim jest orzeźwienie i nie ma to żadnego związku z niedawnymi tragicznymi wydarzeniami, które wstrząsnęły naszym krajem."

1:0 dla polityków PiS

Zdaniem politologa Janusza Majcherka przed nami kolejne podobne awantury. Wszystko dlatego, że jak wyjaśnia politolog, "politycy PiS wszelkimi sposobami chcą osadzić legendę Lecha Kaczyńskiego w świadomości Polaków". - A to nieuchronnie zderza się z funkcjonującymi już w przestrzeni publicznej symbolami. Bo przecież imię Lech jest w Polce bardzo popularne. Nosi je np. były prezydent Wałęsa. To jedno z najstarszych imion, obecnych jeszcze w polskiej mitologii przedpaństwowej - przypominał Majcherek w Komentarzach Radia TOK FM.

- Gdy próbuje się spowodować, żeby imię Lech kojarzyło się tylko z osobą zmarłego prezydenta, nieuchronnie będzie to wchodziło w kolizję z innymi osobami o tym imieniu, przedmiotami i symbolami o podobnym czy takim samym brzmieniu - dodał. Takich "kolizji" zdaniem politologa będzie tym więcej im "ekspansywna, agresywna, nachalna będzie kampania polityków PiS".

Kompania Piwowarska słusznie przeprosiła Czarneckiego i Migalskiego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
"Zimny Lech" znika spod Wawelu. Browar przeprasza posłów PiS
Zaloguj się
 • xe-nu

  Oceniono 3 razy 1

  Czy poseł, może wystąpić w reklamie? - MOŻE!

 • antydupek

  0

  racja snowbird1. Żal że Palikot pozbył się swej gorzelni. Ale może nadal ma tam wpływy i może nazwać i wypromować jakiś szczególnie obrazoburczy produkt? Nalewka Sztywny Lech, z podobizną Lecha 2go (Wałęsy) a nie Lecha 3go (Kaczego). Albo śpiryt Lecha, Rusa i Czecha?

 • snowbird1

  0

  szkoda, ze Lech ustapil tym dwom idiotom.
  wlasnie taki mamy problem - ustepujemy
  kretynom w mysl blednej babcinej zasady,
  ze to madrzejszy ma glupszemu ustapic.
  potrzeba bylo dopiero Palikota, zeby ludzie
  zaczeli myslec. Otoz nie: ustepowanie
  wszelkiej masci pomylencom doprowadza
  do tego, ze po jakims czsie to oni wygladaja
  na normalnych a reszta nie wie na jakim
  swiecie w o gole zyje. dwa tygodnie po
  katastrofie smolenskiej to bylo wyraznie
  widoczne. Ja, Lechu, dzis kupie sobie
  pare butelek Tyskiego.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 2 razy 0

  przeciez czarnecki to sprzedajna swinia -pojdzie tam gdzie jest koryto
  gdzie ta menda nie byla ? dla mnie to dziwka do wynajecia zrobi wszystko kwestia tylko ceny

  zimny lech mi obrzydl

 • varissa

  Oceniono 2 razy 0

  Przerażające!!!! Już nawet POLSKI BIZNES ulega szantażowi partii SZALEŃCÓW i NACJONALISTÓW. Dokąd zmierzamy? Osiągnęliśmy już przecież szczyty ABSURDU , teraz już tylko ulegamy terrorowi i kapitulujemy!!!! A może BOJKOTOWAĆ browar Lech za ich tchórzowską i nieracjonalną postawę? Jest nas WIĘCEJ!

 • wachmeister

  Oceniono 2 razy 0

  I jeszcze jedno - w Grodzie Lecha (d. Kraka) zaprzestać sprzedaży prezerwatyw. Szczególnie w rejonie katedry Mariackiej i Wawelu.

 • niceboy77

  Oceniono 2 razy 0

  Jak w mieście naznaczonym prezydencką mogiłą wogóle śmiecie sprzedawać Lecha wprost z lodówki???!! Ruska sfołocz, JAWNA PROWOKACJA żydów, liberałów, komuchów, SB-ków, pedałów i rowerzystów!!!! Protestuję!! Lecha podawać tylko w temperaturze pokojowej a najlepiej jako grzaniec (z goździkiem).

 • wachmeister

  Oceniono 2 razy 0

  No, to teraz juz tylko Ciepły Bronek nam pozostaje.

 • mariohudds

  Oceniono 2 razy 0

  Nie no.. żenada. Przepraszać Czarneckiego? Ta reklama pozyskała wielu zwolenników Zimnego Lecha a ci, którzy mieli zamiar bojkotować, to zadymiarze spod budek z piwem, którzy pijają jakieś popłuczyny a nie Lecha.
  Ogon pod siebie i całować tyłki Pisowcom, którzy mają chamskie skojarzenia? Żenada panie Kwiatkowski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX