"Ogłoszenie daty i godziny przeniesienia było błędem". Ks. Sowa o krzyżu [WIDEO]

- Nie powinno się dopuścić, żeby wczoraj na Krakowskim Przedmieściu pojawiły się tłumy. Trzeba je było jakoś bardziej odgrodzić albo otoczyć, aby krzyż mógł być przeniesiony z godnością i bez rozgłosu - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl i TOK FM ks. Kazimierz Sowa. Dlatego - jak dodał - "błędem było ogłoszenie konkretnej daty i godziny przeniesienia. Ocenił też grupę tzw. "obrońców krzyża": - To garstka ludzi zmanipulowanych politycznie.


Ks. Sowa ostro skrytykował awanturę, która wczoraj miała miejsce na Krakowskim Przedmieściu. Uważa, że przeniesienie krzyża było źle zorganizowane, a podanie konkretnej daty i godziny przemarszu było błędem, który poważną uroczystość obrócił w "medialny spektakl".

- Mamy do czynienia z bardzo poważnym problemem, który rzutuje już nie tylko na politykę, ale dotyczy również spraw religijnych - mówi - Nikt nie jest zadowolony z tego, co wczoraj wydarzyło się na Krakowskim Przedmieściu. Ani ci, którzy go "bronili", ani ci, którzy chcieli zrealizować porozumienie. Przeniesienie zakończyło się burdą, zakończyło się walką i totalnym nieporozumieniem wokół idei krzyża - mówił.

Ks. Sowa zauważa, że wczoraj "emocje sięgnęły zenitu". - Ta garstka ludzi bardzo emocjonalnie to odbiera, garstka ludzi bardzo zmanipulowanych politycznie, którzy nie pogodzili się z tym, że demokracja wskazała w ostatnich wyborach na kogoś innego niż oni chcieli. Nie pogodzili się też z faktem, że dzisiaj rozpoczyna się normalna i racjonalna dyskusja o tym, kim rzeczywiście było wiele ofiar katastrofy smoleńskiej. Ta dyskusja będzie trwać jeszcze długo. Nie chciałbym, żeby kładła się na niej cieniem jakaś walka o krzyż, a raczej walka krzyżem przeciwko krzyżowi.

Wczoraj nie udało się przenieść krzyża ustawionego przed Pałacem Prezydenckim do Kościoła św. Anny. Mimo że - zgodnie z planem - o 13.00 pojawili się harcerze i księża, by uroczyście przenieść krzyż, osoby zgromadzone przed nim nie dały do niego dostępu. Księża, harcerze i strażnicy miejscy (sprowadzeni z powodu agresywnego zachowania grupy "obrońców krzyża") zostali obrzuceni wyzwiskami. Grupa ta skandowała m.in. "Zdrajcy", "bolszewicy" i "Jarek, Jarek" oraz "Rząd musi odejść".

Jacek Michałowski, szef Kancelarii po kilkudziesięciu minutach wrzasków i awantury, odwołał uroczystość przeniesienia krzyża, motywując to obawa o bezpieczeństwo harcerzy i księży.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
"Ogłoszenie daty i godziny przeniesienia było błędem". Ks. Sowa o krzyżu [WIDEO]
Zaloguj się
 • robert9998

  Oceniono 7 razy 7

  Powtórzę wpis- Pani Prezydent Warszawy Gronkiewicz Waltz umiała załatwić sprawę z kupcami z KDT, przestraszyła się talibanów sprzed pałacu bo mieli krzyże.
  Talibów wyhodował kościół a teraz nie potrafi nad nimi zapanować, wczoraj hierarchowie pochowali się po dziurach i siedzieli cicho, przez lata używali ich jako kija a teraz kij sam zaczął uderzać na oślep.

 • asd-53

  Oceniono 7 razy 7

  Kto wreszcie zrobi porzadek z ta fanatyczna anarchia !!!!!
  Te osoby w sposob skandaliczny zaklocaja porzadek publiczny , a na to jest prawo , dlaczego pozwala sie na bezprawie.
  Dac im miotly, scierki niech posprzataja po sobie na blysk oraz wydac zakaz zblizania sie do tego miejsca na odleglosc 1 kilometra.
  A co z napascia czynna na funkcjionariuszy panstwowych. Czy BOR nie ma nic do powiedzenia w zakresie bezpieczenstwa.

 • venusoid

  Oceniono 8 razy 6

  Mądre słowa jak na księdza

 • candid13

  Oceniono 5 razy 5

  Do kosciola powinno wreszcie dotrzec ze SZKOLA NIENWISCI I FASZYZMU RYDZYKA tolerowana a nawet popierana przez HIERARCHIE KOSCIELNA. Rydzyk niszczy wartosci chrzescijanskie. Teraz mamy tego skutki KRZYZ NIENAWISCI - pogratulowac

 • candid13

  Oceniono 4 razy 4

  Pragne przypomniec ze artykul Edyty Gietki w Polityce z 10 lipca bardzo dokladnie wyjasnia "ze Bartosz Narzelski "piarowiec" ZHR odcina sie od krzyza pewnie w miedzyczasie zmienil zdanie" bo idea nie wyplynela z organizacji, byla to inicjatywa 3 dwudziestokilkuletnich instruktorow, ktorych za to zdyscyplinowano".
  Ale teraz juz sie przyznaja - typowe obrzydliwe pisowskie odwracanie kota ogonem w dodatku i smieszne i straszne

 • drupal

  Oceniono 2 razy 2

  ksiądz naprawdę jest taki naiwny żeby myśleć, że to był "błąd"?
  Wrabiają was, proszę księdza proboszcza, wszyscy. PiS wami manipuluje za pomocą Rydzyka i fanatyków spod krzyża a PO wygrywa swoje nakręcając to jeszcze bardziej za pomocą mediów i Palikota.
  Kościół został wrobiony w Wawel, ostatnie wybory i teraz jeszcze krzyż.
  Manipuluje wami i Kaczyński i Komorowski i robią za wami co chcą a wy mówicie o jakichś błędach?!!!!!!
  Gdzie ta słynna watykańska dyplomacja, spolszczyliście ją jak PZPN nasz futbol?
  Ja rozumiem, że Kościół ma swoje problemy, odzyskuje majątki i musi trzymać z władzą.
  Tylko jak wierni się od was odwrócą i nie będą was słuchać to każda władza będzie już wami tylko gardzić, bo bez wpływu na elektorat jesteście dla nich niczym.
  Tyle oceny sytuacji bieżącej.

  A teraz mała propozycja: może byście się wzięli za życie duchowe?

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  p.paradowska ma rację w pałacu należy stworzyć jedno wielkie miejsce
  pamięci prezydenta no i może jego żony

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  lepper blokował sejm-oklaski
  próba prywatyzacji stoczni strajk -oklaski
  guzikiewicz czeka aż premier do niego przyjdzie-równy chłop oklaski
  pis blokuje obrady komisji-super oklaski
  jest porozumienie ,można godnie rozwiązać problem-dym-oklaski
  może po tym jak księża zostali znieważeni episkopat trochę się przestraszy
  i zajmie w końcu stanowisko w odpowiedzi na bunt "wirenych"
  albo ks sowa pójdzie w niełaskę

 • dungala

  Oceniono 1 raz 1

  Zrobić im krzyże na plecach pałami. Gowina razem z nimi jak otworzy jeszcze raz ryj i bedzie się wcinał między wódke a zakąske.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX