"Obrońcy krzyża": Po krzyż powinni przyjść arcybiskupi, a nie zwykły księżyna!

Tablica nie była ustalona ze stroną społeczną - tłumaczył Miłosz Stanisławski, przedstawiciel "obrońców krzyża" na konferencji prasowej po odsłonięciu tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Bardzo szybko przerwali mu bardziej radykalni "obrońcy". - Niech tu przyjdzie arcybiskup jeden z drugim! - krzyknął jeden z mężczyzn do kamery.


Przedstawiciel "obrońców krzyża" spokojnie tłumaczył dziennikarzom o jaki jest pomysł zgromadzonych na rozwiązanie sytuacji. - W dniu dzisiejszym nie wiedząc o postawieniu tablicy w tym miejscu, wystosowaliśmy list do szefa kancelarii prezydenta pana Jacka Michałowskiego z prośbą o pokojowe rozwiązanie sprawy, o postawienie w miejscu krzyża pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - mówił Miłosz Stanisławski.

Powiedział też, że odsłonięcie tablicy zostało przyjęte "z dużą dozą zaskoczenia". - Tablica nie była w żaden sposób uzgodniona ze stroną społeczną - podkreślił - Nie była też skonsultowana z harcerzami zapewne, być może była skonsultowana z kurią czy episkopatem - dodał.

"Jesteśmy katolikami, nie chcemy wchodzić w konflikt z Kościołem"

- Odbyło się to bez uczestnictwa rodzin zmarłych tragicznie w katastrofie smoleńskiej - mówił Stanisławski

Odniósł się on także do dzisiejszego apelu hierarchów kościelnych, którzy powiedzieli, że krzyż powinien być przeniesiony. - Oczywiście chcemy przenieść ten krzyż, (...) tylko że chcielibyśmy również, żeby upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej w sposób adekwatny do rozmiarów tej katastrofy - tłumaczył. - Wszyscy z nas są katolikami, nie chcemy wchodzić w żaden konflikt ze stroną kościelną - dodał.

"Powinni przyjść arcybiskupi! Kim był ten ksiądz?"

W pewnym momencie przedstawicielowi przeszkodził jeden z "obrońców krzyża": - Po taki krzyż to powinni przyjść arcybiskupi, a nie jakiś zwykły księżyna! Gdzie są arcybiskupi, przedstawiciele kościoła? - krzyczał do mikrofonu - Kim był ten ksiądz? Ja zapraszam arcybiskupa jednego, drugiego, niech sam weźmie ten krzyż na plecy i przeniesie do kościoła! - awanturował się.

- Nie jest spełniona wola narodu. Na krzyżu widnieje od czterech miesięcy tabliczka informująca, że ten krzyż to apel o pomnik w tym miejscu - wtrąciła pani Joanna, znana z przywiązania się do krzyża podczas próby jego przeniesienia - Jeden ksiądz arcybiskup nie stanowi Kościoła. Bardzo nam przykro, że ksiądz arcybiskup dał się wciągnąć na pewne pole, do którego nie zostały zaproszone osoby zainteresowane. Ani jedna osoba z rodziny pana Lecha Kaczyńskiego nie była tutaj zaproszona - zaznaczyła.

- Proszę się nie dziwić niektórym dość radykalnym opiniom - mówił Stanisławski - Są to osoby, które sa wyczerpany tym wielomiesięcznym trwaniem pod tym krzyżem. (...) Nie chcemy wykorzystywać krzyża instrumentalnie, włączać go do walki politycznej. Krzyż jest ponad tym wszystkim - powiedział.

"Śledztwo się toczy. A co jak się okaże, że to był zamach?"

To pierwsze oficjalne wystąpienie "obrońców krzyża". Na pytania dziennikarzy nie odpowiadał nie tylko Stanisławski - wielokrotnie przerywała mu pani Joanna i inne osoby z tłumu. Obrońcy krzyża wydawali się też nie zgadzać w kilku kwestiach.

Stanisławski podziękował kancelarii prezydenta za wmurowanie tablicy, zaznaczył jednak, że "obrońcy krzyża" traktują ją jako "wstępną inicjatywę" podjęcia współpracy w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej".

Z tym stanowiskiem nie zgadzali się inni zebrani. Nie podobało im się, że tablica upamiętnia żałobę narodową i Polaków, którzy przychodzili pod Pałac Prezydencki by zapalić znicz i złożyć kwiaty, a nie ofiary katastrofy. - Komu ta tablica jest wystawiona? Czy my już nie żyjemy? - pytała pani Joanna.

- Na tablicy jest napisane, że zginęli w katastrofie. A musimy pamiętać o jednym - że śledztwo się cały czas toczy. A co będzie jak wyjdzie na jaw, że to był zamach terrorystyczny, albo, że zostali zamordowani? To co? Zginęli w katastrofie smoleńskiej? - wtrącił się mężczyzna z tłumu.

Komorowski "wywołał lawinę agresji, nienawiści, satanistów i masonów"

"Obrońców krzyża" podzielił także dzisiejszy apel arcybiskupów. - Czy zgodzicie się na to, by przenieść krzyż do kościoła? - padło pytanie. - Jako katolicy zgadzamy się z wolą kościoła - mówił jeden z mężczyzn. - Przed pomnikiem? Chwileczkę! Czy pan jest trochę zmęczony? - przerwała mu pani Joanna.

Zgromadzeni bardzo negatywnie oceniali rolę prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Marszałek Komorowski nie powinien podjudzać społeczeństwa - powiedział jeden z obecnych. - Wywołał wielka lawinę agresji, nienawiści, satanistów i masonów - mówiła o nowym prezydencie pani Joanna. - Do dymisji Komorowski, Tusk! A komuna niech stąd raz na zawsze odejdzie! - krzyczał ktoś z tłumu.

"Zapomina się o nas, głęboko nas to obraża"

Podczas konferencji prasowej wypowiadało się wiele osób. W ich wypowiedziach często przejawiało się rozczarowanie i uraza. - Do dnia dzisiejszego nikt z nami nie rozmawiał. Strona kościelna popełniła wielką gafę. Mówi się o różnych stronach, zapomina się o nas - wypomniał jeden z mężczyzn.

- Dotyka nas, że niektóre media i część społeczeństwa mówią o osobach, które są przed krzyżem jako "warcholstwo", jako "chamstwo". Bardzo nas to głęboko obraża. Większość z nas sa osobami kulturalnymi, wykształconymi, wierzącymi i tradycjonalistami - mówił inny. - Społeczeństwo zostało z boku. Rząd załatwił sprawy tak jak chciał. Nie rozmawiał z ludźmi, którzy tu stoją i pilnują krzyża - rzucił pod koniec ktoś z tłumu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
"Obrońcy krzyża": Po krzyż powinni przyjść arcybiskupi, a nie zwykły księżyna!
Zaloguj się
 • budionnyj

  Oceniono 19 razy 19

  jasne ze po taki krzyz poninien przyleciec B-16 w obstawie gwardzistów szwajcarskich w strojach polowych. Dadza radę, byle tylko Jarek go nie uznał za poslkojęzycznego !!!

 • nanook

  Oceniono 21 razy 19

  Za kogo ci krzyżowcy się uważają, dysponenci arcybiskupów :D – podczepiło się g…o do okrętu i krzyczy płyniemy :D - doskonała wizualizacja warcholstwa, pieniactwa , chamstwa, anarchizmu :D

 • marwara

  Oceniono 16 razy 16

  co tam arcybiskupi, niech przyjdzie sam Papież.

 • kroliklesny

  Oceniono 16 razy 16

  Rozum krzyzakom zlasowalo do imentu! Dosyc juz tych wydumanych zadan! Panstwo powinno pokazac teraz ze jest Panstwem Prawa i pogonic holote!

 • varissa

  Oceniono 14 razy 14

  To psychicznie niezrównoważeni ludzie, z zaburzeniami osobowości, głębokimi kompleksami,
  niektórzy pewnie z jakąś formą paranoi, wszyscy zanim stali się "obrońcami krzyża" byli lub czuli się poza nawiasem społeczeństwa. Pisowski wódz MANIPULATOR wykorzystał ich do swoich celów a oni poczuli się "dowartościowani". Jedyne wyjście to podjechać nocą i zabrać do szpitala psychiatrycznego. Rozmowy z lekarzem, psychologiem, jakaś forma terapii byłyby na pewno tańsze niż stałe pilnowanie porządku przed straż i policję. Może któremuś z tych chorych nieszczęśników udałoby się pomóc. Ciągniecie tego "cyrku" w nieskończoność szkodzi tylko WŁADZY i SPOŁECZEŃSTWU!

 • kniazwitold

  Oceniono 13 razy 13

  Jak ci bandyci smia jeszcze stawoac warunki! Moze papiez ma przyjsc do psycholi?
  Armatka wodna i pluton ZOMO.

 • 2560a

  Oceniono 12 razy 12

  ja mysle ze Benek16 musowo powinien prowadzic procesje, za nim Jaroslaw, mamusia i kot, pozniej mohery , harcerze, rowery a na samym koncu Palikot!
  i procesja nie od placu do kosciola ale z placu na Wawel /piechota!/, z wawelu nad Baltyk a pozniej do warszawy i nie do jakiegos byle jakiego kosciola z byle jaka Bozia tylko do Swiatyni i to opatrznosci.
  Cuzamen do kupy jakies dwa miesiace wedrowania.
  Calosc NA ZYWO w telewizji TRWAM z komentarzem o. dyrektora ktory nie moze isc w procesji bo ma nagniotki na prawej stopie

 • budionnyj

  Oceniono 14 razy 12

  RYDZYK po krzyz!!!
  i to juz!!

 • cookies9

  Oceniono 11 razy 11

  Nijaki Andrzej -obrońca krzyża,który kazał arcybiskupom przyjść po krzyż, to nezły ciul.
  Takiego,to lepej nie spotkać wieczorem,nawet pod krzyżem. Skąd się ci obrońcy wzięli.
  Nie są to chyba sataniści?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX