Abp Nycz: Demonstracja przeciwników krzyża była naruszeniem ciszy miasta

- Moim zdaniem to wielkie spotkanie (demonstracja 9.08 przeciwników krzyża przed Pałacem) od godziny 23 do 1-2 w nocy było naruszeniem ciszy miasta, ludzi starszych, którzy mają prawo do spokoju i do odpoczynku - ocenił abp Kazimierz Nycz wydanie zgody na demonstrację przez władze Warszawy.
Metropolita warszawski po serii pytań od dziennikarzy dotyczących stanowiska Prezydium Konfederacji Episkopatu Polski w sprawie krzyża i tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy, wystąpił z krótką refleksją.

- Jeżeli prawo o zgromadzeniach jest takie, że pozwala na organizację tak wielkiego zgromadzenia w godzinach ciszy w środku nocy, jeżeli winne jest prawo to trzeba je zmienić - przekonywał abp Nycz. Metropolita dodał, że życzy wszystkim, którzy podejmują tak trudne decyzje, "wielkiej odwagi na przyszłość."

Macierewicz zawiadomił prokuraturę

Pomysł nocnej manifestacji przeciwników krzyża przed Pałacem Prezydenckim wcześniej skrytykowali posłowie PiS. Najdalej jednak posunął się Antoni Macierewicz, który kieruje zespołem ds. katastrofy smoleńskiej. W poniedziałek, w dniu demonstracji, zawiadomił on prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Dominika Tarasa - organizatora manifestacji i prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, która wydała na nią zgodę.

Poseł PiS w piśmie do prokuratora generalnego podkreśla m.in., że Taras mógł dopuścić się przestępstwa polegającego na zorganizowaniu zgromadzenia publicznego, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób.

Hannie Gronkiewicz-Waltz Macierewicz zarzuca, że jako prezydent Warszawy, nie dopełniła ciążących na niej obowiązków i nie wydała zakazu zgromadzenia publicznego zorganizowanego przez Tarasa, którego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, co - jak napisał - "sprowadza powszechne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego".

W opinii Macierewicza, władze Warszawy analizując zgłoszenie o zgromadzeniu powinny ocenić, czy nie zagraża ono porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu.

W nocy z poniedziałku na wtorek przed Pałacem Prezydenckim zebrało się ok. 5 tysięcy osób. Wśród nich byli zarówno ci, którzy domagali się przeniesienia krzyża ustawionego po katastrofie smoleńskiej, jak i zwolennicy jego pozostawienia. Sześć osób trafiło do izby wytrzeźwień. Policja oceniła, że było spokojnie; nie doszło do poważniejszych incydentów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Abp Nycz: Demonstracja przeciwników krzyża była naruszeniem ciszy miasta
Zaloguj się
 • alexaonly

  Oceniono 9 razy 7

  przepraszam... a bijące dzwony od świtu ?

 • first.tb

  Oceniono 7 razy 5

  Nie mogę uwierzyć! Największym zmartwieniem abp Nycza jest zakłócenie ciszy nocnej! Pogratulować arcydobrego samopoczucia... I raczy życzyć "wszystkim, którzy podejmują trudne decyzje, 'wielkiej odwagi na przyszłość'"! Należałoby życzyć abp Nyczowi tego samego, tylko kto jest godzien? Papież?

 • wj1964

  Oceniono 4 razy 4

  VENUSOID - szanuję Cię jako wyważonego i merytorycznego komentatora. Ale ... .
  Niektóre odnośniki Nycza trąciły średniowieczem.
  I nie trzeba tego wyrywać z kontekstu Jego wypowiedzi. Za przeproszeniem - biegający z gołymi tyłkami Anglicy po krakowskim rynku nikogo nie gorszą ? Cisi są ? Chyba nie.
  A tu, w centrum Polski, Europy, kilku wesołych facetów budzi zgorszenie ?
  Przez 2 godziny ? W sprawie konkretnej, co właśnie niektórych boli.
  Moje zdanie - stało się bardzo dobrze, extrema też jest potrzebna. Ktoś musi wyrywać pewne kręgi z hipnozy i samozadowolenia.

 • nintom

  Oceniono 6 razy 4

  nocne okrzyki pod oknem papieskim też BYŁY W NOCY

 • candid13

  Oceniono 5 razy 3

  kosciol sam dorobil sie tych problemow tolerujac faszyste z Torunia, uczacego nienawisci, zawisci, pogardy i agresji w stosunku do bliznich, zbyt duzo tez jest glupich duchownych ktorzy tego rodzaju idee popieraja i w dodatku nachalnie wtracaja sie polityki

 • venusoid

  Oceniono 3 razy 3

  Myślę, że tok.fm niepotrzebnie takie wiadomości zamieszcza osobno. Oglądałem wypowiedź Nycza i o ciszy nocnej napomknął tylko krótko na sam koniec, tak "na marginesie", nie wiem czemu z tego robić osobną sensację. Zresztą akurat w tym ma trochę racji. W końcu można było to zorganizować wcześniej, nie wiem co o tym mówi prawo. Trochę chyba portal tok.fm szuka sensacji i chce sprowokować swoich czytelników. Nie mam "sympatii episkopackich", nie jestem nawet katolikiem, ale akurat w tej kwestii Nycz wg mnie nie popełnił żadnego nadużycia. Natomiast nadużyciem było bardziej istotne stwierdzenie - czego tok.fm szczególnie nie wyłuszcza - sugerujące, że krzyż powinien być w przestrzeni publicznej, bo jest "świętym symbolem dla chrześcijan a dla wszystkich innych jest symbolem miłości" - tu macie dopiero nadużycie! Dla mnie krzyż symbolizuje różne rzeczy ale nigdy nie będzie symbolem miłości, poza tym nie życzę sobie tego narzuconego "symbolu miłości" w każdym urzędzie i szkole. Ale nikt tym się nie oburza, bo znamy od dawna stanowisko kościoła i chyba większości polityków, no i przywykliśmy do życia w państwie wyznaniowym, więc wolimy się bulwersować nieistotnymi wypowiedziami. (To trochę tak jakby w Iranie nikt się nie oburzał tym że panuje drakońskie prawo fundamentalistyczne, tylko tym że zabraniają organizowania dyskotek po 22.)

 • acer59

  Oceniono 4 razy 2

  Jedyne co ten czarny uzurpator wyniosl z poniedzialkowej demonstracji to ze "zaklocila cisze nocna " . Nie dostrzegl ze Polacy powiedzieli STOP czarno - bolszewickiej nawalnicy . Mysle jednak ze on to zauwazyl , ale jak to czarne pasibrzuchy maja w zwyczaju - po prostu rznie glupa , podly obludnik .

 • oghana7

  Oceniono 4 razy 2

  TO NAPRAWDE SMUTNE,ZE NIE MAMY GODNYCH,MADRYCH BISKUPOW I KAPLANOW.NIE MA AUTORYTETOW W TYM KOSCIELE .I TYLKO STRASZNIE BRAK PROF.TISCHNERA ,ktorego ta swinia rydzyk nazywal tzw.ksiedzem .smutne czasy tego kosciola ,moze kogos to nie obchodzi,ale dla mnie to tragedia ,ze musze z tego niegodnego kosciola odejsc .moje sumienie mi to nakazuje ,nie chce z tym swinstwem miec nic wspolnego .

 • oghana7

  Oceniono 4 razy 2

  to jakas bzdura -nycz nie tylko jest tchorzem bez jaj ale przestraszyl sie normalnych wesolych ludzi ,ktorzy nikogo nie obrazali w przeciwienstwie do talibow z pochodniami i obrazajacymi plakatami o premierze i prezydencie .to nie oburzalo hierarche ,ze wzywano premiera do trybunalu stanu? za to ,ze godnie i pieknie przeprowadzil pogrzeby smolenskie i cieplo wspominal wszystkich wracajacych ze smolenska .NIKT NIE KRZYCZAL NA LECHA :MORDERCO Z POWODU PYCHY! DZIWNE -naprawde.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX