Holland: Kaczyński chce zawłaszczyć jak najwięcej dla zwłok swojego brata

- Już mają Wawel, już mają Powstanie Warszawskie. Teraz chcą mieć Pałac Prezydencki. Za chwilę się okaże, że to nie wystarczy, bo ta bestia jest strasznie żarłoczna. Bo ten zmarły ?wymaga" coraz więcej - mówi o Prawie i Sprawiedliwości reżyserka Agnieszka Holland w rozmowie z "Wprost".
Holland dołącza do ostrych krytyków Jarosława Kaczyńskiego - On nie jest symbolem, Antygoną. Zbolała maska to jest maska wściekłości, którą widać, jak tylko zdejmie na chwilę maskę poczciwego wujka - uważa reżyserka. - Ludzie tego autoramentu mogą reagować na tak straszliwą stratę niebywałą potrzebą agresji. Myślę, że coś takiego się dzieje. I to można zaklinać, ośmieszać, używać do tego wszelkich narzędzi, łącznie z biedakami pod tym krzyżem - dodaje.

PiS jest jak sekta

Dla Agnieszki Holland PiS stało się sektą. - Oni zachowują się sekciarsko, nieracjonalnie. Oni, czyli Jarosław Kaczyński, mają w tej chwili jedyny cel: zawłaszczyć jak najwięcej przestrzeni dla zwłok brata. Już mają Wawel, już mają Powstanie Warszawskie. Teraz chcą mieć Pałac Prezydencki. Za chwilę się okaże, że to nie wystarczy, bo ta bestia jest strasznie żarłoczna. Bo ten zmarły "wymaga" coraz więcej - wyjaśnia swój punkt widzenia artystka.

Holland widzi jednak w Polakach potrzebę sensu i wartości. - To się wyraża w taki spazmatyczny sposób - żałoby albo rewolucji. Potem to zostaje przykryte szlamem codzienności czy tego konsumeryzmu, ale potem nagle się to budzi. To takie poczucie, że coś ssie w środku, że rzeczywistość nie jest spełniona. I tego nie można zapchać szczęśliwym życiem rodzinnym - mówi.

"Kościół trzyma ludzi szantażem"

Tłumaczy w rozmowie z Piotrem Najsztubem, że Polska ma jednak braki, aby realizować potrzeby. - Niestety, nie ma u nas żadnych idei, żadnych instytucji, które by tę potrzebę analizowały, zastanawiały się, jak ją można spełnić. Kościół przestał tym być, stracił rząd dusz, trzyma ludzi szantażem, partie polityczne też nie, choć PiS próbowało i próbuje walić w ten typ emocji - wyjaśnia.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Wprost"

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Holland: Kaczyński chce zawłaszczyć jak najwięcej dla zwłok swojego brata
Zaloguj się
 • nintom

  Oceniono 24 razy 20

  na mnie wielkie wrażenie zrobiło, że księża pozwolili, zeby w 'sukienkę' Matki Boskiej Częstochowskiej wmontować fragment częsci Tupolewa spod Smoleńska. TO JEST CHYBA POGAŃSTWO - a przynajmniej religijność plemion indiańskich

 • czandra_55

  Oceniono 25 razy 19

  Pani Holland trafnie to ujęła-ma całkowitą rację.Mogę tylko podziękować Jej za taką wypowiedż i wyrazić poparcie!!!!!!!!!!!!!

 • neuroder

  Oceniono 24 razy 18

  gdzie głosy innych celebrytów? Pani Agnieszko brawa za odwagę!

 • kolega77

  Oceniono 22 razy 16

  Tak jest! "To jest pogańska sekta oszołomów"/T.Lis/ To parodia religii.

 • venusoid

  Oceniono 22 razy 16

  W końcu jakiś autorytet wyraźnie zajmujący stanowisko w tej niezdrowej sytuacji.
  Pani Agnieszko, zawsze byłem pod wrażeniem Pani filmów, jest Pani wg mnie w samej czołówce reżyserów europejskich, widzę że ma też Pani zdrowy pogląd na Prezesa PiS i sytuację, którą wywołał. :)

 • nintom

  Oceniono 21 razy 15

  a prezes jarek swoim gargantuicznym apetytem na pomniki dla swojego brata i brakiem reakcji na awanturę pod krzyżem zaszkodził mocno kościołowi - jarek szkodzi wszystkim a ostatnio sobie

  A NAJWIĘCEJ SZKODZI PAMIĘCI SWOJEGO BRATA I BRATOWEJ

 • oma27

  Oceniono 18 razy 14

  I o to chodzi. Brak mi w dyskusjach o kraju, bieżących sprawach, stanie ducha i odpowiedzialności za siebie i innych spokojnego i rzeczowego spojrzenia. Jest zacietrzewiwenie, nietolerancja i wyśmiewanie, poniżanie odmiennego zdania. A góruje niestety jeden sposób - epitet: komuszki. Chyba młodzi ludzie nie wiedzą, co piszą, nie rozumieją słów, których używają. Dziękuję Pani Agnieszko.

 • venusoid

  Oceniono 19 razy 13

  @ czarny-zgrzyt:
  A można w Polsce być oddanym kościołowi i nie mieć nic wspólnego z tą sektą? Nie chodzę do kościoła więc nie wiem, to tylko niewinne pytanie, nie prowokacja z mojej strony. Sam fakt że kościół nie odcina się od sekty RM jest dla mnie podejrzany, bo dla swojego dobra chyba powinien był to dawno zrobić. Ale może się mylę, może można być rozsądnym katolikiem i jednocześnie w pełni popierać kościół. To już muszą sami katolicy ocenić, ja (na szczęście?) nie mam tego dylematu.

 • marianna_k

  Oceniono 15 razy 9

  "15 czerwca 2006 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, stwierdzającą, że Polska jest krajem zmierzającym do faszyzacji życia publicznego, oraz zarzucającą Polsce wzrost nietolerancji powodowanej antysemityzmem oraz rasizmem, ksenofobią, i homofobią"

  a1d1 ? Twój antysemityzm ma w tym kraju długa tradycję
  Postudiuj sobie historię, Zapewniam Cię, że nie mamy z czego byc dumni
  Niestety to nie tylko historia, cos co było i mineło

  Rezolucja Parlamentu dobitnie pokazuje jak nas widzi Europa dzisiaj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX