Balicki: Mamy problemy z ustawami, bo nie jesteśmy państwem świeckim

- Skąd to się bierze, że mamy tak restrykcyjną ustawę antyaborcyjną. Dlaczego tak trudno jest uchwalić przepisy dotyczące in vitro. Dlaczego tak ciężko jest walczyć o regulacje prawne dotyczące związków partnerskich? - mówił w Poranku Radia TOK FM Marek Balicki, były minister zdrowia, poseł niezrzeszony. - Odpowiedź jest prosta, dlatego że nasze państwo nie jest w pełni świeckim państwem - dodał.
- Polska nie respektuje podstawowej zasady państwa świeckiego: awyznaniowości, gdzie państwo przy tworzeniu prawa nie kieruje się przesłankami religijnymi - ubolewał Marek Balicki. - Pytanie "czy nasze państwo jest świeckie" należy postawić na pierwszym miejscu - mówił poranny gość TOK FM.

Czy ta ustawa rozwiązuje problem?

W czwartek w Sejmie odbędzie się społeczne wysłuchanie na temat turystyki aborcyjnej, która, jak uważają organizatorzy - Marek Balicki i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - jest białą plamą na mapie mówienia o zjawisku aborcji w Polsce. - Będziemy rozmawiać o tym, jakie są efekty funkcjonującej bardzo restrykcyjnej ustawy o planowaniu rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, w skrócie nazywanej ustawą antyaborcyjną - mówił Balicki. - Chcemy odpowiedzieć po raz kolejny na pytanie, czy ta ustawa rozwiązuje problem, powoduje, że aborcji jest mniej, czy też ustawa powoduje inne, nowe problemy - podkreślał były minister zdrowia. I tłumaczył: - Jednym z takich obszarów jest podziemie aborcyjne spowodowane ustawą aborcyjną. Nie jest tak, że jest mniej aborcji - ona jest łatwa, ale wiąże się to z upokorzeniem, zagrożeniem zdrowotnym dla kobiet.

"30-40 tys. Polek rocznie wyjeżdża za granicę, by dokonać aborcji"

- Jutro chcemy rozmawiać o drugim aspekcie związanym z ustawą aborcyjną, o turystyce aborcyjnej - zaznaczył Marek Balicki. - Poza podziemiem jest, i coraz bardziej się rozwija, dość duża dostępność do przerywania ciąży w krajach sąsiednich, w Niemczech, Czechach, Słowacji czy też w Wielkiej Brytanii czy Holandii - tłumaczył poseł Balicki. - Zjawisko jest bardzo duże i jutro na naszej konferencji na ten temat będą mówić ci, którzy albo uczestniczą, pracują w klinikach ginekologicznych, albo ci, którzy zajmują się w ogóle problematyką zdrowia reprodukcyjnego, z Holandii czy Wielkiej Brytanii - mówił Marek Balicki.

Ilu Polek dotyczy problem turystyki aborcyjnej? - Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która co roku monitoruje sprawozdania rządowe z realizacji ustawy, szacuje, że wyjazdów do innych krajów jest mniej więcej 30-40 tysięcy rocznie - odpowiadał Marek Balicki. I dodał: - Trudno jest dokładnie zliczyć, bo na szczęście w tych klinikach nikt nie pyta o narodowość. Jedyne co jest dla Polek istotne, to że w przeciwieństwie do obywatelek tych krajów, muszą płacić za zabieg - mówił w Poranku TOK FM były minister zdrowia.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Balicki: Mamy problemy z ustawami, bo nie jesteśmy państwem świeckim
Zaloguj się
 • venusoid

  Oceniono 11 razy 7

  Dodałbym jeszcze kwestię (mówiąc językiem kościelnym) "apostazji", czyli gwałcących prawa ludzkie komplikacji w wypisaniu się z organizacji religijnej, do której w dodatku nigdy się nie zapisywało. Jest to precedens na skalę europejską i zająć się tym powinien Strasburg.

 • netorka

  Oceniono 5 razy 5

  nikt nie pozwoli na wprowadzenie podatku bo nie daj Boże wyszłoby czarno na białym
  że do tych okrzycznych 95 % katolików tak eksponowanych przez władze kościelne
  to bardzo daleka droga.

 • bugmenot.8

  Oceniono 7 razy 5

  Wprowadźmy podatek na kosciół jak Niemcy (taki który płaci się bezpośrednio na wybrany związek wyznaniowy) i zobaczymy czy nie jesteśmy państwem świeckim ;-)

 • anna-pendel1

  Oceniono 7 razy 3

  SLD na pewno był zbyt uległy wobec Jana Pawła II. Tłumaczył to zdobywaniem niezbędnej przychylności kościoła katolickiego dla wejścia Polski do UE. Myślę, że było to błąd. Wystarczyło polskim hierarchom uświadomić jakie korzyści z UE będzie czerpać kościół. Jest w tej chwili największym biorcą dopłat rolnych w Polsce, dostał od UE ponad 40 mln na budowę uczelni katolickiej na Młocinach itd. itd. Ale jeśli w tej chwili SLD przedstawia program odbudowania państwa polskiego jako państwa świeckiego, czy żeby być w zgodzie z konstytucją bezstronnego, to uważam, że obywatele, którzy nie godzą się na państwo wyznaniowe powinni - mimo tych zaszłości - SLD poprzeć. Tym bardziej, że Ci politycy, którzy SLD wprowadzili w ten kanał - Kwaśniewski, Miller,Cimoszewicz, Kalisz, Siwiec czy Olejniczak nie odgrywają większej roli w SLD. Są jednak prawie jedynymi przedstawicielami SLD w salonikach radiowo-telewizyjnych. Wielu dziennikarzy i innych osób publicznych, o poglądach obyczajowo liberalnych robi z Janusza Palikota bohatera, który jakoby jako pierwszy polityk odważył się publicznie mówić o państwie świeckim czy aborcji. Jest to kłamstwo. Zrobił to oficjalnie Grzegorz Napieralski w czasie kampanii wyborczej jako lewicowy kandydat na prezydenta i który zajął trzecie miejsce. Fakt, ze jego wynik w porównaniu z 85% zdobytymi przez konfesyjną prawicę jest marny, Ale to jest Polska właśnie. Traktowanie poważnie Janusza Palikota w gruncie rzeczy sprzyja tylko umacnianiu się państwa wyznaniowego. Janusz Palikot, herbu świński ryj, w typowy sposób dla geszeftu trzeciorzepowego został milionerem. Podejrzewam, że jego huczna akcja obyczajowo liberalna jest znakomitą zasłoną dymną dla różnych dziwnych kont za granicą, gromady bardzo bogatych studentów sponsorujących kampanię wyborczą PO i wielu innych zdarzeń, o których nawet nie wiemy. Jedno wiem, że geszefciarz i w dodatku chamski /świński ryj jest nie do wybaczenia/ nie może być człowiekiem zaufania publicznego dla ludzi, którzy humanizm uznają za największe osiągnięcie człowieka.

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda, że jak Balicki i SLD byli u władzy, niczego nie zmienili! I nie zmienią, nawet jeżeli utworzą koalicję z PO!
  Niech nie mydli oczu i pilnuje szpitala wolskiego, którego jest dyrektorem, a w którym panuje brud i smród, zamiast wymądrzać się w radiu!

 • je2bny

  Oceniono 2 razy 2

  >>>.tbgmbx
  Dlaczego w cywilizowanym i dostatnim kraju, w którym środki antykoncepcyjne są dostępne bez ograniczeń, 30-40 tysięcy kobiet rocznie zachodzi w niechcianą ciążę??!! Czy ktoś wyjaśniał to zjawisko? <<<
  ===================================
  Jesteś idiotą, czy tylko takiego udajesz ???
  Najbardziej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym według czarnych spaślaków
  jest "" szklanka zimnej wody "" i teraz wiesz dlaczego tyle wyjeżdża w tzw. turystykę
  aborcyjną.
  Sprawą drugą, to jest to, że to katecheci przeważnie prowadzą zajęcia zwane - Życiem
  w rodzinie - a na efekty nie trzeba długo czekać.

 • wazps

  Oceniono 4 razy 2

  Nagle sie wszyscy obudzili,ze nie dla wszystkich zygota to czlowiek,jestem przeciwny aborcji ale to moja sprawa i jesli ktos chce to niech to robi,moje przekonania to nie prawo karne a juz napewno nie przekonania kosciola,wiemy czym sie konczy wprowadzanie moralnosci kleru,termin "mroki sredniowiecza" zna kazdy.

 • bjbjbjbj

  Oceniono 1 raz 1

  Jako ginekolożka odpowiadam >>tbgmbx dlaczego tyle Polek zachodzi w nieplanowaną ciążę. Otóż również dlatego, że ich partnerzy obiecują "tylko troszkę" i na pewno "zdążą wyskoczyć". Ci szlachetni co zauważą i POINFORMUJĄ swoje partnerki, że nie zdązyli, przychodzą potem z nimi do ginekologa po "tabletkę 72 godziny". Ale mam też wiele młodych smutnych pacjentek, które przypuszczają, że "nie zdążył", ale cicho siedzi. Pskudna sprawa. Zastanawiam się, czy nie zrobić akcji ujawniającej ten proceder, podobnie jak było z przemocą : "Bo zupa była za słona". Mógłby być obraz ciężarnej podpisany: "Bo obiecywał wyskoczyc".
  Aha, i mam świadomość, że w płynie przedejakujacyjnym też są plemniki.

 • gdsta

  Oceniono 1 raz 1

  moze czas ludziom przedstwić program partii
  moze przestaniemy wybierać wg wzrostu i garniturow
  może wiekszośc w sejmie bedą mieli myslący tak jak my

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX