Turystyka aborcyjna: "Polska opinia publiczna musi o tym wiedzieć"

- Mając do czynienia z lekarzami na świecie ciągle słyszałam o tym, że przyjeżdżają do nich Polki usuwać ciążę. Uznaliśmy z panem Balickim, że o tej sytuacji powinna dowiedzieć się opinia publiczna - mówiła w TOK FM Wanda Nowicka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Społeczeństwo powinno wiedzieć, że mamy złe, restrykcyjne, dyskryminujące prawo, które zupełnie nie działa - dodała.
Jutro w gmachu Sejmu odbędzie się obywatelskie wysłuchanie na temat turystyki aborcyjnej Polek. Na spotkanie rozpoczynające się o 11.00 przyjedzie wielu ekspertów zajmujących się tematyką aborcyjną i praw kobiet. Spotkanie będziemy transmitować na antenie Radia TOK FM i w portalu Tokfm.pl.- W Polsce zakaz aborcji ma spełniać cele edukacyjne społeczeństwa. A to powinna być przede wszystkim edukacja seksualna w szkołach - mówiła o powodach zorganizowania wysłuchania Anna Zdrojewska, współtwórczyni filmu "Podziemne Państwo Kobiet". - Politycy dobrze o tym wiedzą, że istnieje zjawisko podziemia aborcyjnego i turystyki aborcyjnej, ale to właśnie dzięki takim konferencjom jak ta jutrzejsza można pokazać to zjawisko w mainstreamowych kanałach komunikacji. Jako coś, co występuje w ogromnej skali - dodała.

Według Wandy Nowickiej z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny całe społeczeństwo powinno wiedzieć, że "mamy złe, restrykcyjne, dyskryminujące prawo, które zupełnie nie działa". - Prawo, które powoduje, że kobiety niemal jak kryminalistki przerywają ciążę nielegalnie w podziemiu, albo wyjeżdżają za granicę. Czy to normalne, żeby Polki były zmuszane do takiej sytuacji? - pytała w TOK FM Nowicka.

Aborcje w Polsce? Albo "skrobanka" albo leki o podobnym działaniu do poronnych

- Podziemie jest teraz w momencie dużej zmiany, bo często już łatwiejszy jest dostęp do aborcji farmakologicznej, dzięki której kobiety poza jakimkolwiek gabinetem przeprowadzają aborcję. - mówiła Anna Zdrojewska. - Z jednej strony mamy podziemie ze "standardowymi" usługami aborcyjnymi, czyli tzw. "skrobanki", z drugiej strony mamy dostępne środki farmakologiczne - tłumaczyła.

- W Polsce środki typowo poronne są mniej popularne, bardziej stosuje się leki na inne schorzenia, które swoim działaniem dają podobne skutki do tych poronnych - dodała Wanda Nowicka.

"Kobiety jeżdżą za granicę, bo chcą godności i bezpieczeństwa"

- Bardzo ważnym kryterium decydującym o tym, że Polki jeżdżą za granicę dokonywać aborcji jest bezpieczeństwo - tłumaczyła szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Tu, na miejscu, mają bardzo często obawy co do tego, czy coś im się nie stanie. Bo co będzie jak pojawią się jakieś komplikacje? - dodała.

- Oprócz kryterium bezpieczeństwa medycznego jest też traktowanie. Chodzi o to, żeby nie być ocenianą, żeby przeprowadzić aborcję w godnych warunkach, gdzie decyzja kobiety nie jest podważana - kontynuowała Nowicka.

Jej zdaniem dodatkowym problemem w Polsce jest czarny rynek. - Nikomu nie opłaca się zmienić obecnej ustawy aborcyjnej, a dodatkowo są ludzie, którzy czerpią z jej działania korzyści - mówiła Wanda Nowicka. - Tam, gdzie jest zakaz, tam jest czarny rynek - więc oprócz podziemnych gabinetów na rynku sprzedaje się też fałszywe środki poronne - podsumowała.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (86)
Turystyka aborcyjna: "Polska opinia publiczna musi o tym wiedzieć"
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 32 razy 26

  Najprostsza sprawa to znowelizować ustawę której twórcą był kościół na spółkę z Markiem Jurkiem. Niech wreszcie będzie mógł każdy decydować o sobie-zamordyzm to cechy epoki
  poprzedniej. A kościół niech się zajmie celebrowaniem obrzędów katolickich,pomocą dla biednych,bezdomnych i ciężko chorych.Bo taka jest jego rola. Państwem niech rządzą świeccy
  prężni i demokratycznie wybrani członkowie społeczeństwa.Inaczej zaplączemy się w śmietnik historii nad którym będzie pochylał się las krzyży.

 • promemo

  Oceniono 31 razy 25

  To co mówi jest prawdą. Mało tego, w trakcie "podziemnych" aborcji często dochodzi do powikłań, których konsekwencją jest niepłodność młodych kobiet na całe życie.
  Na drugim biegunie jest rosnąca ilość urodzonych dzieci, których rodzice nie chcieli i nie chcą... często również z tragicznymi konsekwencjami dla obu stron.
  Polska od czasu III RP jest krajem wyznaniowym, którego prawodawstwo w wielu obszarach jest podporządkowane dogmatom kościelnym (jak w średniowieczu).
  I dopóki nie powstanie powszechny protest przeciw temu, a w ślad za nim realne zmiany tego stanu - szkoda czasu na jakiekolwiek dyskusje.

 • le_speedy_gonzales

  Oceniono 30 razy 20

  Żadnych aborcji! To niedopuszczalne aby zabijać nienarodzone dzieci! Lepiej żeby się urodziło nastolatce albo pijakom bez środków do życia jako jedenaste z kolei i już jako narodzone zdechło (dosłownie!) z chorób, głodu i smrodu lub przeżyło swoje życie w całkowitym zezwierzęceniu i kontynuowało chlubną tradycję wiary katolickiej! Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!

 • wilcy

  Oceniono 27 razy 19

  PiS po wysłuchaniu zawnioskuje o obowiązkowe testy ciążowe na granicach i lotniskach, wyjście z Schengen i nie wypuszczanie ciężarnych z kraju aż do porodu.

 • wilcy

  Oceniono 19 razy 17

  @ ROBERT9998 - przypomnij sobie ostatnie rzady SLD. Zwiazali Panstwo z kosciolem jeszcze mocniej choć wcześniej twierdzili co innego. I nie sadze aby Grzes zrobil cos innego.

 • le_speedy_gonzales

  Oceniono 12 razy 12

  Ahhh i robert9998 - SLD ma tyle wspólnego z prawdziwą lewicą co wieprzek z rumakiem. W Polsce lewicy w pełnym znaczeniu tego słowa ewidentny brak.

 • robert9998

  Oceniono 25 razy 11

  Polska stała się jeszcze bardziej zaściankowa pod względem wolności seksualnej od 1989roku. Nastała wolność chwilowo, gdy władzę w kraju przeją kler cofnęliśmy się do czasów inkwizycji i pełnej kontroli nad tłuszczą( macie rodzić i nich naród będzie ciemny i skłócony to łatwiej nim rządzić).
  Klerykalną Polskę nadal tworzą siły prawicy PiS i PO.
  Jedyny odważny okazał się młody człowiek SLD Grzegorz Napieralski, którego obśmiewają pro-prawicowe media tvn/tvn24 tzw. wyznawcy Tuska. Grzegorz Napieralski powinien zacząć walczyć o prawo do aborcji dla kobiet z zasadą " MÓJ BRZUCH MOJA SPRAWA" nie księdza z parafii.

 • simpson0107

  Oceniono 11 razy 9

  Wiadomo, że w kraju, w którym o sprawach seksualnych mają najwięcej do powiedzenia dewianci nienawidzący seksu (głównie dla tego, że go sami uprawiać nie mogą), nigdy nie będzie edukacji seksualnej. I nigdy nie będzie mówienia otwarcie o takich sprawach. To zawsze będzie temat wstydliwy, nadający się co najwyżej do zamiecenia pod dywan.

 • marinellla

  Oceniono 8 razy 8

  Zagrożenie życia matki/płodu i gwałt to powody do LEGALNEJ aborcji. Jeżeli takiej się nie wykonuje, to jest już absolutny skandal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX