Zamiast uroczystego apelu w szkole - msza w kościele. "Niefortunna decyzja"

W jednej z łódzkich podstawówek inauguracja roku szkolnego, decyzją dyrekcji, odbędzie się w kościele. - Decyzja pani dyrektor jest niefortunna - ocenia w rozmowie z TOK FM kurator Jan Kamiński. I zapowiada, że sprawę wyjaśni. Zdaniem przedstawicielki ZNP potrzebne są przepisy, które jasno regulować będą m.in. obecność nauczycieli na uroczystościach kościelnych.
Rozpoczęcie roku szkolnego w kościele zaplanowano dla uczniów klas II-IV szkoły podstawowej nr 182. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" po mszy odbędzie się spacer z wychowawcami "podczas którego odbędzie się pogadanka nt. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz zostaną podane informacje na temat nowego roku szkolnego". Z udziału w uroczystościach, które odbędą się w kościele zwolnione sa dzieci z zerówki i pierwszaki - one spotkają się na szkolnym boisku. - Dyrekcja chce się chyba przypodobać kurii, ale zdecydowanie przegięła - komentuje jedne z rodziców w rozmowie z "GW".

Pierwszy dzwon(ek) zabrzmi w kościele? Przeczytaj

- Decyzja pani dyrektor jest niefortunna. Uważam, jako kurator oświaty, że rozpoczęcie roku szkolnego powinno odbywać się w szkole - przyznał w Komentarzach Radia TOK FM łódzki kurator oświaty - Jan Kamiński. Podkreślił, że według obowiązujących standardów inauguracja roku odbywa się poza terenem szkoły tylko w wyjątkowych sytuacjach. - W tym roku są przypadki, gdzie na obszarach dotkniętych powodzią rok szkolny rozpoczyna się gdzie indziej - powiedział.

Kurator zapewnił, że będzie prosił dyrekcję podstawówki nr 182 o wyjaśnienia.

Potrzeba dyskusji i przepisów

Zdaniem Doroty Obidniak z ZNP w Łodzi sprawa jest poważna. - Im częściej media pokazują przykłady takiej dziwnej symbiozy szkoły i Kościoła, tym częściej nauczyciele o tym rozmawiają. Do nas kilkakrotnie zwracali się nauczyciele w sytuacjach kiedy nakazuje się im uczestnictwo w uroczystościach kościelnych, np. w rekolekcjach. Pytali czy mogą odmówić - powiedziała Obidniak w Komentarzach Radia TOK FM. Na jaką odpowiedź mogą liczyć pytający nauczyciele? - Sytuacja pod względem prawnym jest dość złożona, bo nauczyciel ma przede wszystkim obowiązek opiekować się uczniami w każdej sytuacji. I kiedy szkoła organizuje wyjście do teatru czy kina, i kiedy chodzi o udział w uroczystościach kościelnych. To się rozwiązuje w zasadzie w ten sposób, że sama opieka nad uczniami nie oznacza czynnego uczestnictwa w uroczystościach kościelnych. Nauczyciel musi być obecny ciałem, ale nie musi być obecny duchem - wyjaśniła.

Według Obidniak sprawa wymaga dyskusji i jasnych przepisów. Co na to łódzki kurator oświaty? - Przez wiele lat zarządzałem szkołą i nie miałem z takimi sytuacjami żadnego problemu. Myślę, że jeżeli nie funkcjonują stosowne przepisy - można to tak rozwiązać, żeby było rozsądnie - stwierdził Jan Kamiński.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Zamiast uroczystego apelu w szkole - msza w kościele. "Niefortunna decyzja"
Zaloguj się
 • lukasz.tyl

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkam we wsi pod Opolem, moja córka jutro idzie do I klasy. Rozpoczęcie roku również jest w kościele. Tutaj jest to chora 'norma'. Nie ma oficjalnej godziny rozpoczęcia roku szkolnego , jest tylko "po mszy". Brakuje tylko jeszcze żeby "wielebny" sprawdził przed mszą listę obecności.

 • ada-07

  Oceniono 1 raz 1

  ,,To się rozwiązuje w zasadzie w ten sposób, że sama opieka nad uczniami nie oznacza czynnego uczestnictwa w uroczystościach kościelnych. Nauczyciel musi być obecny ciałem, ale nie musi być obecny duchem - wyjaśniła."
  To hipokryzja!
  Wyjście nauczyciela do teatru, kina z uczniami wpisana jest w program nauczania pod hasłem kontaktu z różnymi tekstami kultury.
  Opieka w kościele natomiast wynika z wyznaniowego charakteru państwa i obecności w szkole, jakoby świeckiej, religii.
  Co to znaczy obecny tylko ciałem, nie duchem? A jeśli nauczyciel jest ateistą? W imię czego ma klękać, modlić się, śpiewać? Do spowiedzi pójść i komunię też powinien przyjąć, jako OBECNY CIAŁEM? W przeciwnym razie będzie gorszył wychowanków niereligijną postawą? Uczniowie zamiast przeżyciu religijnemu się oddawać będą takiego ODMIEŃCA obserwować, a potem pytać, dlaczego nie klęka, nie modli się i nie śpiewa.
  A co z dziećmi innego wyznania podczas uroczystości szkolnych z mszą w kościele? Początek i zakończenie roku szkolnego to, jak Polska długa i szeroka, niejedyne szkolne uroczystości z mszą. W dużej mierze wynika to z potrzeby dyrektorów szkół przypodobania się kościołowi, także z obawy o to, by z ambony pod adresem władz szkolnych nie padł zarzut o niedostatecznym zaangażowaniu w duchowe formowanie wychowanków.
  Polska szkoła nie jest świecka!

 • marynica

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba nagłaśniać i piętnować takie fakty!

 • first.tb

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki poziom wiedzy o swoim kraju ma dyrektorka tej szkoły, jeśli nie wie o rozdziale kościoła od państwa? Choćby teoretycznym, bo jak sami widzimy, o praktycznym możemy pomarzyć.
  To zdarzenie uważam za skandaliczne, a nie "niefortunne", ta pani nie ma żadnych kwalifikacji do pełnienia takiego stanowiska!

 • 2zero

  Oceniono 1 raz 1

  Pani dyrektor do zwolnienia. Krzywdy nie będzie miała bo i tak za jej odważną decyzję skończy w Niebie. Amen

 • venusoid

  0

  "Nauczyciel musi być obecny ciałem, ale nie musi być obecny duchem" - to tak jak większość polskich katolików :)
  Żarty żartami, ale wypowiedź żenująca. Obidniak powinni zmusić do pójścia na mszę satanistyczą. Przecież nie musi być obecna duchem. :)

 • tegepe

  0

  Przydałby się w Polsce polski Bismarck, który by przeprowadził Kulturkampf - ale skutecznie!!!!

 • steq1

  0

  prosze skopiowac link i wkleić. To jest prawda o kościele i wierzeniach:

  www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/spoleczenstwo/pierwsza-spowiedz--czyli-dziecko-przed-sadem,63783,1

  /www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/spoleczenstwo/pierwsza-spowiedz--czyli-dziecko-przed-sadem,63783,2

 • kucyk24

  0

  Obiad dla każdego dziecka zamiast nauki religii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX