Naukowcy ostrzegają: czeka nas "zima tysiąclecia"

Szykujcie puchowe kurtki, szaliki i czapki uchatki: nadchodząca zima ma być wyjątkowo mroźna i długa - ostrzegają naukowcy. A wszystko przez to, że o ponad połowę zmniejszyła się prędkość prądu Golfsztrom. Jeśli prąd przestałby istnieć groziłaby nam nawet kolejna epoka lodowcowa.
Osłabienie o połowę prędkości prądu Golfsztrom spowodować mogła katastrofa w Zatoce Meksykańskiej. Zdjęcia satelitarne potwierdziły oderwanie prądu oceanicznego w Zatoce Meksykańskiej od Prądu Florydzkiego oraz zablokowanie części prądu Golfsztrom w odległości ok. 400 km od wybrzeża Północnej Karoliny. - Ta zmiana może prowadzić do szybkich zmian klimatycznych - potwierdza dr Gianluigi Zangari, z Istituto Nazionale di Fisica Nucleare (Krajowy Instytut Fizyki Nuklearnej), który badał przez kilka dekad działanie Golfsztromu.

Prądy oceaniczne ogrzewają wybrzeże Europy

Przedłużeniem Golfsztromu, biegnącego od wschodnich wybrzeży USA do Europy, jest Prąd Północnoatlantycki i Prąd Norweski. Oba te prądy ogrzewają klimat w Wielkiej Brytanii i Norwegii i regulują klimat umiarkowany w Europie. Osłabienie Golfsztromu w tym roku spowoduje więc "niedogrzanie" naszego kontynentu i wyjątkowo mroźną zimę.

Wpływ prądów oceanicznych na klimat objaśniał w rozmowie z TOK FM Michał Kowalewski, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Klimat Europy jest kształtowany przez ciepły prąd morski Golfsztrom. Najbardziej to odczuwa Półwysep Skandynawski. (...) Nasz kraj to oczywiście też odbiera, nie tak bezpośrednio z racji odległości i innych czynników klimatotwórczych - tłumaczył ekspert.

- My jesteśmy bardziej narażeni na wpływy kontynentalne ze Wschodu, natomiast bez wątpienia ciepły prąd morski jest czynnikiem, którego udział w kształtowaniu klimatu polskiego nie można zaniedbać - zaznacza Kowalewski. Bez niego nasz kontynent jest narażony na nieprzerwany napływ mas polarnego powietrza.

Golfsztrom zanika? "Dyskusja trochę na wyrost"

Naukowcy straszą, że jeśli Golfsztrom przestałby istnieć, groziłaby nam nowa epoka lodowcowa. Czy kompletny zanik Golfsztromu jest jednak możliwy?

- Dyskusje o zanikaniu Golfsztromu są raczej na wyrost - twierdzi Michał Kowalewski - Jak każde zjawisko przyrodnicze także ten prąd ma okresy większej i mniejszej intensywności. Dopóki nie będzie jakiś bardzo dużych zmian w skali geologicznej, kontynentalnej, to on będzie. Jest obszar Zatoki Meksykańskiej gdzie woda się ogrzewa i zgodnie z prawami fizyki musi stamtąd się oddalić. Nie ma siły, ten mechanizm będzie działać - dodaje.

- Strach sobie wyobrażać, co by się stało, gdyby jednak Golfsztrom zniknął - zauważa Kowalewski. Jakie byłyby konsekwencje tego zdarzenia? - Strefy klimatyczne Europy, zwłaszcza Europy Zachodniej, przesunęłyby się gwałtownie na północ. Prawdopodobnie na w północnej części Półwyspu Skandynawskiego zacząłby się znowu rozwijać lądolód. To bardzo pesymistyczny wariant - zaznacza.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (89)
Naukowcy ostrzegają: czeka nas "zima tysiąclecia"
Zaloguj się
 • echfranka

  Oceniono 11 razy 3

  No to jest nadzieja ,że krzyż przeniosą bez oporu.

 • ekofanka

  Oceniono 2 razy 2

  To też ciekawe: Naukowcy testują prąd oceaniczny w pobliżu Antarktydy
  www.chronmyklimat.pl/lang/pl/page/nauka_o_klimacie/id/77/view/naukowcy_testuja_prad_oceaniczny_w_poblizu_antarktydy/

 • antoni99

  Oceniono 4 razy 2

  a inni uczeni od finansów ( wiemy o kogo chodzi domagają się od Polski miliardów za ocieplenie klimaru), może teraz nam je zwrócą , a my może do nich się zwrócimy z rządaniem zapłaty za oziębienie klimatu, bo oni u siebie mają bardzo ciepło ! Ot Polska to najbogatszy kraj na świecie, utrzymujemy w znacznym stopniu Ameryke i jej sojusznika, tylko swojego Narodu nie widzą !!!! nie dostrzegają, kalają nim jak tylko się da i wysysają kasę !!!!!!! A my tyramy, tyramy i płacą co niektórym nawet 1317 zł brutto !!!!

 • zablokowany-obrazliwy-nick

  Oceniono 2 razy 2

  Złodzieje pieniędzy zwani ekologami dalej walczą z ociepleniem

 • alien999

  Oceniono 2 razy 2

  Dam wam linki jak wyglądać będzie epoka lodowa na świecie
  Europa teraz
  www.esd.ornl.gov/projects/qen/eur%28pre.gif
  Epoka lodu 18 000 lat temu
  www.esd.ornl.gov/projects/qen/eur%2822-.gif

 • omniasol

  Oceniono 1 raz 1

  a w ogole to pewnie propaganda zeby wystraszyc obroncow krzyza :-)

 • omniasol

  Oceniono 1 raz 1

  strefy klimatyczne przesuna sie na polnoc???
  myslalem ze to na polnocy jest zimniej i przesuna sie na poludnie

 • menx

  Oceniono 1 raz 1

  dziennikarze napiszą wszystko byle tylko niusa wypuścić. Dno i wodorosty. Raz ocieplenie, raz zlodowacenie, pewnie za wszystko jest odpowiedzialna pluskwa milenijna i prąd o napięciu, a także zmiana upodobań godowych pingwina wędrownego....
  Bełkot.

 • pedersdorfer

  Oceniono 1 raz 1

  Nam nic nie grozi jesteśmy ZIELONĄ WYSPĄ.Premier Tusk zaradzi jest mądry i przewidujący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX