Związkowcy i rolnicy dziś pod krzyżem poprą powstanie pomnika na Krakowskim Przedmieściu.

Przed krzyżem na Krakowskim Przedmieściu mają pojawić się dziś związkowcy z ,,Solidarności" oraz rolnicy, którzy do Warszawy przyjadą protestować przed Sejmem i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Związkowcy i rolnicy przychodząc przed Pałac Prezydencki, mają wyrazić swoje poparcie dla idei budowy pomnika upamiętniającego ofiary tragedii smoleńskiej w miejscu w którym stoi krzyż. "Solidarność" planuje także strajki antyrządowe.
Dariusz Wernicki ze Społecznego Komitetu Obrony Krzyża zapowiada, że wszystko zostało już uzgodnione. Związkowcy na Krakowskim Przedmieściu powinni pojawić się około godziny 13.

Prosto spod Sejmu przyjdą pod Pałac, pomodlić się wspólnie z członkami Komitetu, złożą pod krzyżem wieńce i kwiaty - zapowiada Dariusz Wernicki.

Na Krakowskim Przedmieściu pojawi się też reprezentacja rolników z Rzeszowa, którzy do Warszawy przyjeżdżają protestować przed Sejmem w porozumieniu ze związkowcami z ,,Solidarności'' - mówi Włodzimierz Kaczanow jeden z przywódców Społecznego Komitetu Obrony Krzyża.

Rolnicy ,,w proteście'' wypuszczą przed Pałacem Prezydenckim stado gołębi - zdradza Kaczanow. Obrońcy krzyża zapewniają, że protest na Krakowskim Przedmieściu będzie miał charakter pokojowy. Chodzi jedynie o to - tłumaczą - by pokazać, jak dużym poparciem społecznym cieszy się pomysł budowy pomnika upamiętniającego tragicznie zmarłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i inne ofiary katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.

Tymczasem "Polska The Times" informuje o kolejnych planowanych protestach - antyrządowych, organizowanych przez NSZZ "Solidarność". Dzisiaj, 22, 28 i 29 września - w tych terminach odbędą się demonstracje w stolicy. Największy ma się odbyć w tym ostatnim dniu, ma w nim wziąć udział nawet kilkanaście tysięcy osób. Na manifestacjach, jak podaje dziennik, mają się pojawiać czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości.

"Związek jest zapleczem PiS-u"

Rządząca Platforma Obywatelska zarzuca związkowi upolitycznienie i ocenia, że planowane demonstracje są elementem kampanii samorządowej. Ten zarzut odpiera Piotr Duda, lider śląsko-dąbrowskiej "Solidarności": - Strajki i demonstracje zawsze uważam za ostateczność. Ale czasami nie ma innego wyjścia. Co do wyborów, to zawsze, kiedy organizujemy wiece, pojawiają się takie oskarżenia. Ciekawe, czy gdybyśmy przygotowali manifestację 5 grudnia, powiedziano by, że promujemy św. Mikołaja? - pyta ironicznie Duda.

Z jego oceną nie zgadza dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z UW. Jej zdaniem związek jest w pewnym stopniu zapleczem politycznym Prawa i Sprawiedliwości. - Może to irytować i oburzać ze względu na historyczną rolę "Solidarności". Ale to, że związek zawodowy jest umocowany politycznie, nie jest bynajmniej polską specjalnością - mówi.

22 września do Warszawy zjadą pracownicy budżetówki, 28 września kolejarze, a 29 września cały NSZZ "Solidarność".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Związkowcy i rolnicy dziś pod krzyżem poprą powstanie pomnika na Krakowskim Przedmieściu.
Zaloguj się
 • marwara

  Oceniono 6 razy 6

  oczywiście strajkują Ci, którzy nie muszą rano wstać i iść do pracy by zarobić na 750,00 zł ZUSu...;/ zwróćcie uwagę że jeszcze nigdy nie protestowali prywatni, drobni przedsiębiorcy, którzy zakasają rękawy i ciężko pracują, a nie żądają od państwa pieniędzy.
  choć to prywatni przedsiębiorcy mieliby najwięcej uwag do państwa...

 • polska_baba

  Oceniono 4 razy 4

  Najwyższy czas odciąć związki od naszych pieniędzy!
  Jeżeli związki będą finansowane WYŁĄCZNIE ze składek członków, z których to składek będą opłacani także działacze związkowi, te awantury skończą się w jednej chwili, bo uczestnik demonstracji w Warszawie będzie musiał za taką wycieczkę zapłacić z własnej kieszeni, bo związkom z trudem starczy kasy na utrzymanie jednego Śniadka. Pozostała banda nierobów będzie musiała wrócić do pracy.

 • potworos

  Oceniono 4 razy 4

  w każdym normalnym kraju nie dopuszczono by ich pod pałac prezydencki!!.Gronkiewicz-do roboty!!,nie dopuścić przed pałac i rozgonić nierobów.Czasami myślę, że przydałoby się ZOMO!!, Oj, co ja już wypisuję,ale mam tego dość!!!

 • 123jna

  Oceniono 4 razy 4

  Juz mam dosyc tych strachow, ci neo-faszyzujacy Polacy, udajacy zwiazkowcow a bedacy pisowcami to zdrajcy narodu i piata kolumna - niedlugo sie dowiemy czyja. Niszcza kraj, nie chce im sie pracowac, pobieraja b. wysokie apanaze niewyobrazalnie wysokie nawet na Zachodzie, po ok 40 000 zl. Kto tak placi zwiazkowcom - niewyksztalconym i niepracujacym robotnikow? Sieja nienawisc i niszcza wlasne zaklady pracy. Tak zrobili zwiazkowcy ze stoczniami nie godzac sie na zmiany, dopasowanie sie do dzisiejszego swiata. To ludzie z komuny i narodowego-socjalizmu. Oni NIE CHCIELI DEMOKRACJI - teraz to widzimy. Chcieli tylko kielbasy i igrzysk. Igrzyska robia nam a za ich kielbase tez placimy. I: nie nawidza Warszawy, swojej wlasnej stolicy - toz to ma byc salon kraju. Wola wlasne ale ciasne grajdolki. Nie chca miasta - bohatera. Maja warszawiakow gdzies. Wysadza nas w powietrze jak ich nie otrzezwimy. A co na to popierajacy wojne polsko-polska Kosciol?

 • neumarkt

  Oceniono 4 razy 4

  hans-von-trupka ma rację! Postawić pomnik Lecha z wydatną b uźką, z której buchał będzie na cztery strony świata siarką, ogniem i żółcią!

 • neumarkt

  Oceniono 4 razy 4

  W przypadku Janusza Śniadka potwierdza się stare porzekadło, że NA MĄDREJ GŁOWIE WŁOS SIĘ NIE TRZYMA!

 • hans_von_trupka

  Oceniono 4 razy 4

  Związkowcy i Rolnicy? a co na to Piłkarze, Piekarze, Leworęczni i Dilerzy Aut Japońskich?? ja mówię NIE... to nie ma być pomnik ofiar tragedii.. tylko pomnik dla Jarka, by miał gdzie ziać nienawiścią..
  zapraszam też na tu-jest-polska.blogspot.com

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 3

  Może ktoś wytłumaczy co związki zawodowe mają wspólnego z pomnikami. Czy to związek kamieniarzy, rzeźbiarzy, architektów? Mnie się wydaje że to Ogólnopolski Związek Zawodowy ZADYMIARZY z przybocznym Jarosława Szalonego na czele...

 • ghirand

  Oceniono 3 razy 3

  PiS próbuje rozwalić Polskę. Normalność robi się na wagę złota.
  Rolnicy niech stawiają tysiące pomników na swoich polach.
  Za te strajki płacimy wszyscy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX