Abp Życiński: "Dla Kościoła to zamknięcie bolesnego okresu"

Abp Józef Życiński, metropolita lubelski, przyznał w Poranku Radia TOK FM, że Kościół z ulgą przyjął wczorajsze usunięcie krzyża z Krakowskiego Przedmieścia. - Dla Kościoła wczorajszy dzień stanowi zamknięcie tego bolesnego okresu, gdzie krzyż został wprowadzony w atmosferę targowiska - stwierdził Życiński.
Abp Życiński mówił w rozmowie z Jackiem Żakowskim, że do tej pory mieliśmy "niedopuszczalną atmosferę, która tworzyła wyrazy rozdarcia". - Z jednej strony deklaracje biskupów, że krzyża nie można traktować instrumentalnie. A z drugiej niektóre środowiska traktowały krzyż jako instrument przetargu, środek prowadzony do budowy pomnika - mówił metropolita lubelski.

Wczoraj ok. 8 rano Kancelaria Prezydenta usunęła krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego. Trafił do kaplicy w siedzibie prezydenta. Według Jacka Michałowskiego, szefa Kancelarii, krzyż będzie tam czekał na dogodny moment sprzyjający wykonaniu umowy zawartej 21 lipca pomiędzy Kancelarią Prezydenta, Kurią Metropolitalną Warszawską i organizacjami harcerskimi o przeniesienie go do kościoła św. Anny.

- "Krzyż był substytutem pomnika" - przeczytałem dzisiaj w gazetach - mówił dzisiaj w TOK FM abp Życiński. - Nagle, w katolickiej Polsce odnajdujemy informację, że krzyż to tylko substytut pomnika - podkreślił. - Niektórzy zrobiliby z niego element dekoracyjny. Szczególnie bolesna jest sytuacja, gdy bez obiektywnego powodu usiłuje się krzyż podporządkowywać pomnikowi, i to wtedy, kiedy wszyscy są zgodni, że pomnik trzeba wznieść. Tylko pomniki wznosi się w atmosferze szacunku dla zmarłych, szukając tych wartości, które nas łączą, dobierając grono osób kompetentnych do projektu, a nie metodą krzyku i szantaży - dodał.

"Ulga". Kościół po usunięciu krzyża

- Dla Kościoła wczorajszy dzień stanowi zamknięcie tego bolesnego okresu, gdzie krzyż został wprowadzony w atmosferę targowiska - mówił Życiński. - Gdzie zamiast atmosfery szacunku, wyciszenia, tworzono klimat sprzyjający także miłośnikom happeningu. A otrzymuję komentarze młodych ludzi, którzy piszą, że jeżeli krzyż będzie im się kojarzył z happeningiem, to oni zmienią swoją postawę wobec Kościoła - zaznaczył.

- Kościół z poczuciem ulgi przyjmuje tę sytuację, w której krzyż stanie się miejscem szacunku, najwyższym skarbem chrześcijaństwa, a nie instrumentem działania prowokującym drwiny i niepoważne zachowania - kontynuował. - Mówiąc o drwinach, myślę o tych osobach, które wpierw do restauracyjki, a po śledziku i wódeczce wychodziły posłuchać komentarzy pod krzyżem i potem opisywały to w swoich blogach, choćby w bardzo popularnych tygodnikach - mówił metropolita lubelski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (21)
Abp Życiński: "Dla Kościoła to zamknięcie bolesnego okresu"
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 10 razy 8

  jest porozumienie w sprawie pomnika !!!! na frontowej ścianie pałacu prezydenckiego zawiśnie wielki zegar który ma symbolizować pamięc o tym jak to ex prezydent opóźnił odlot i przyspieszył lądowanie ;))))))

 • oghana7

  Oceniono 7 razy 7

  CZY POMNIK MA BYC WZNIESIONY NA PAMIATKE TEGO;ZE TO BRAT ZABIL BRATA NIEMADRYM ROZKAZEM? ROZKAZYWAL MU PRZEZ CALA KADENCJE BO BYL TO PREZYDENT MARNY I NIESAMODZIELNY CHOC PYSZNY I BARDZO SZKODLIWY DLA RZADU I PANSTWA,A PONADTO POGARDZAJACY LUDZMI I OBRAZAJACY KOGO MOGL. TO BYL PREZYDENT SPIEPRZAJ DZIADU . ZA CO GO CZCIC?

 • stiven55

  Oceniono 9 razy 7

  jak zwykle chłopcy w kolorowych sukienkach po wszystkim b.odważni?
  tchórze-zachowanie nie godne.
  ale co można wymagać od ePiSkopatu????
  stemil99.bloog.pl tam czytam

 • mepislover

  Oceniono 8 razy 6

  Jak zwykle, kościół rączek sobie nie pobrudził ;)

 • koloratura1

  Oceniono 9 razy 5

  Nie, panie Życiński, nie wszyscy są zdania., że pomnik trzeba wznieść.
  Niby - ZA CO ?

 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 4

  Ulgę to wielebny może mieć po ulgix`sie.
  Wielebny razem z resztą powinien odczuwać WSTYD!
  Ale to trzeba posiadać szczątkowe choćby uczucia.

 • slonzokkk

  Oceniono 8 razy 4

  Banda czarnych klamcow w sukiennkach! Teraz nagle "ulga" , a przedtem im to bylo na reke. Widac kler wie kiedy komu du.. lizac...

 • pyffello114

  Oceniono 3 razy 3

  Jaro domaga sie "jasnego stanowiska Kosciola". Czy ma uszy do sluchania?
  Czy to,co mowi arcybiskup (sic!) Zycinski mu nie wystarcza? A moze wezwie
  abp-a Zycinskiego do zlozenia dymisji?

 • kakanek81

  Oceniono 5 razy 3

  Słuchałem dzisiaj,słuchałem i prawie nie mogłem znieść pełnego patosu,uniesienia i troski głosu jego ekselencji w sprawie symbolu,z którego dobrze się żyje wiadomej kaście ludzi w naszym kraju.Oczywiście wszystko w ramach posługi jaką ta kasta niesie swoim owieczkom i w trosce o ich dobro.Polska jest ostatnim bastionem skrajnego klerykalizmu w UE.Tak dobrze jak w Polsce,klerowi nie jest nigdzie w Europie.Dlatego swojego koryta będą bronić do ostatka wykorzystując wszelkie możliwe środki.
  Erystyka głosowa-słowna i stylistyczna przyprawia mnie o przysłowiowe mdłości.Dla mnie to kwintesencja faryzejstwa i szczyt hipokryzji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX