Kościół traci przez 'obrońców krzyża' i wybory. Paweł Śpiewak o sondażu

- Polacy uważają, że Kościół nie powinien mieszać się do polityki. To zdecydowana opinia, która powtarza się od momentu robienia takich badań - tak profesor Paweł Śpiewak komentował w TOK FM sondaż pokazujący spadek notowań Kościoła wśród Polaków. Zdaniem Śpiewaka, na wyniki sondażu wpłynęły dwie sprawy: zaangażowanie Kościoła w wyborach prezydenckich i historia z krzyżem na Krakowskim Przedmieściu.
We wrześniu dobrą opinię o działalności Kościoła miało 54 proc. ankietowanych, podczas gdy w czerwcu ocenę taką deklarowało 64 proc.; złą opinię wyraziło obecnie 35 proc. badanych, przed trzema miesiącami - 25 proc. Tak niskich notowań jak obecnie, według CBOS, Kościół nie miał w ciągu ostatnich czterech lat.

Kościół nie przeciwstawił się "terrorystom"

Za spadek, zdaniem socjologa, odpowiada reakcja Kościoła na wybory i 'krzyż smoleński' - To uczyniło Kościół stroną w sporze politycznym - uważa Paweł Śpiewak. - Wiele osób nie chcąc zaangażowania ani po stronie Platformy, ani po stronie PIS-u, mówi Kościołowi, że taka droga jest dla niego nieodpowiednia - dodał socjolog. Jego zdaniem Kościołowi zabrakło odwagi i zdecydowania. Nie odciął się zdecydowanie od grupy tzw. obrońców krzyża - czyli jak mówił Paweł Śpiewak - "takich trochę terrorystów, którzy zorganizowali walkę polityczną w centrum miasta". - Bardzo ważne znaczenie miała też obecność Kościoła po stronie PiS-u w wyborach prezydenckich. To jest niepokojące - podkreślał Śpiewak.

Jest regres w Kościele i to regres, którzy widzą ludzie.

Paweł Śpiewak uważa, że w Kościele jest problem z kształceniem kapłanów. Jeszcze większy z kształceniem przez kapłanów - Kościół zmarnował największą szansę, jaka mu została ofiarowana: nauczania całych pokoleń Polaków od podstaw, od przedszkola. Nauczenia religii, rozumienia religii przez to rozumienia filozofii i historii Kościoła, jego wpływu na cywilizację europejską. Wszystko zamieniło się w jakiś rodzaj gadania. Wiedza współczesnego studenta humanistyki na temat Biblii jest żenująca - mówił Paweł Śpiewak.

Czy coś się zmieni?

Paweł Śpiewak nie sądzi, by w ciągu najbliższych lat Kościół się zmienił. Jeśli polska scena polityczna będzie zdominowana przez bitwy Platformy i PiS-u to "będzie to samo". - Kaczyński będzie wygrywał ortodoksję kościelną przeciwko rzekomym zapaterystom, a Platforma będzie udawać, że jest tym "lepszym Kościołem". Kościół będzie na tym korzystał - przewiduje socjolog. Zwraca uwagę, że mimo krytycznego tonu w sondażu najważniejsze wskaźniki dotyczące wiary Polaków nie zmieniły się. - Kościół chce dużo zrobić dla ateizacji społeczeństwa. To bardzo złośliwa uwaga, ale wydaje mi się, że silniejsze są nawyki ludzi i tradycja, z która jesteśmy związani - mówił w "Popołudniu TOK FM" socjolog.

Jak oceniasz działania hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Kościół traci przez 'obrońców krzyża' i wybory. Paweł Śpiewak o sondażu
Zaloguj się
 • jovani

  Oceniono 9 razy 7

  wine za spadek popularnosci kosciola ponosi kosciol i sam episkopat polski dlatego ze wspolnie zwiazane dzialanie z bandami talibow faszystowkich Moherowych Beretow i zlodzieja ktory kradnie w imie boga Ksiedza Rydzuka ustanowilo to ze poparcie kosciola staje sie mniejsze, radze kosciolowi publicznie odizolowac sie od Moherowych beretow i publicznie pogardzic Ksiedzem rydzkiem zabierajac mu prawa kanoniczne

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 6

  Jeśli "dobrą opinię o działalności Kościoła miało 54 proc. ankietowanych", to znaczy że przyszło mi mieszkać w d.... Europy

 • smoku6001

  Oceniono 8 razy 6

  Niestety jako stary cynik (komuch) wieszczę, że nikt nie będzie chciał zadrzeć z "czarną siłą przewodnią", z tym wrzodem na dupie Polski, więc obawiam się nanook , iż jakże kusząca wizja przegnania tej zarazy do kościołów nie powiedzie się jeszcze przez 20-30 lat.

 • nanook

  Oceniono 8 razy 6

  Kościół stał się, kierowany jak zawsze pazernością, PARTIĄ dążącą do władzy. Teraz zbiera owoce i teraz jest czas, by poprzez odpowiednie prawodawstwo, pozbawić kościoły przywilejów i ukrytych źródeł finansowania jak religia w szkole. Która inna partia w Polsce dostaje na utrzymanie swoich agitatorów 500 000 000 PLN rocznie z podatków, również niewierzących :D

 • arbdahrba

  Oceniono 4 razy 4

  Jak ma być dobrze w Republice skoro są w niej szkoły PUBLICZNE (nie mylić ze szkołami o uprawnieniach szkół publicznych) w których nauka religii katolickiej jest OBOWIĄZKOWA a jednym z kryteriów oceny zachowania ucznia jest udział w życiu RELIGIJNYM szkoły.

 • pisochlapus

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół traci i bedzie tracił, ponieważ coraz bardziej staje się ,,rydzykowy', a naród tego nie lubi. Taki toruński Kościół odpowiada tylko przeróżnym skrajnym nacjonalistom, antysemi
  tom,devotom,fanatykom, tym za których myśli o.Rydzyk i pseudomędrcy występujacy w
  srodkach przekazu o.Rydzyka.Oczywiście też to odpowiada PiS-owi, bo liczą na poparcie
  o.Rydzyka i jego środowiska. Ponieważ wielu biskupow boi się zadzierać z o.Rydzykiem
  więc woli się nie wypowiadać w sprawie krzyża itp. Wolą trzymać jezyk za zebami. Lu-
  dziom nie spodobało się to, że episkopat tak niemrawo i bez stanowczości wypowiedział
  sie w sprawie krzyża. Dgyby powiedziano wyraźnie, że krzyż należy przenięść do kościoła
  i w procesji z krzyżem wziąłby udział biskup, a nawet kilku oraz wielu księży wtedy by się
  może ci fanatycy jakoś uspokoili. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby episkopat uspokoil
  Radio Maryja, ktore jeszcze podburzało na swojej antenie, podjudzało tych fanatyków.

 • one_rak

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół już dawno stracił swoją wiarygoność. Nie chodzi tu o nasze podwórko. Afery pedofilskie na całym Świecie, powiązania z mafią, pranie brudnych pieniędzy, nie mówiąc już o zbrodniach kościoła w imię wiary. Ta cała religia, to ćmienie moherowych babek, wpajanie dzieciom w przedszkolu "jedynie słusznej wiary", ma na celu ukształtownie umusłu ludzkiego wypranego z logicznego myślenia. Oczywiście cel jest jeden KASA IM Naród ciemniejszy tym zyski większe. Już dawno czarni powinni być rozliczani tak, jak każdy obywatel tego Kraju.

 • dziedzicznacytadelafinansjery

  Oceniono 3 razy 1

  A może traci przez Filozofa czy Pieronka, hę?

 • oghana7

  0

  CZEGO ZDEGUSTOWANY SPIEWAK CHCE TUTAJ OD PLATFORMY? PREMIER TUSK NIE MIESZA SIE DO AWANTUR JARKACZA POD KRZYZEM .I PREZYDENT I PREMIER ROBIA SWOJE I NIE UCZESTNICZA W AWANTURACH KRZYZOWYCH.CZY SPIEWAK MOZE CZASEM CHOC BYC BEZSTRONNY BEZ KOMPLEKSOW ANTYPLATFORMIANYCH?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX