Czy CBA zapuka do bram Bazyliki Mariackiej?

Na celowniku Centralnego Biura Antykorupcyjnego znaleźli się duchowni, prawnicy i funkcjonariusze publiczni zamieszani w sprawę rekompensaty za ziemie zagarnięte Kościołowi w czasach PRLu. - Sprawa jest bardzo duża i dotyczy wielu milionów złotych - zapowiada Jacek Dobrzyński z CBA.
Za oszustwa i korupcję, zatrzymano już Marka P, który reprezentował Kościół w wielu przypadkach przed rządowo - kościelną Komisją Majątkową. To właśnie nieodwołalne decyzje tej instytucji nakazały m.in. Krakowowi oddanie cennych nieruchomości duchownym. - Weryfikacji powinny podlegać te orzeczenia Komisji Majątkowej, w których brał udział korumpowany funkcjonariusz publiczny lub duchowny - to na razie życzenia Andrzeja Oklejaka radcy prawnego w krakowskim urzędzie miasta, bo zarzuty korupcji i oszustw dotyczą ziem na Śląsku. Podobny mechanizm Marek P., w porozumieniu z zakonami stosował jednak w Krakowie, a także Warszawie.

Marek P. miał poparcie proboszcza Bazyliki Mariackiej

- Mocną pozycję w Kościele Marek P. zdobył dzięki poparciu ks. Bronisława Fidelusa, proboszcza Bazyliki Mariackiej, a wcześniej kanclerza krakowskiej kurii - twierdzi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dzięki temu, Marek P., mógł duchownym doradzać jakie mają podejmować decyzje w sprawie nieruchomości i reprezentować ich interesy. - Gdyby nie to, że ksiądz infułat ustawicznie protegował tego człowieka, uwiarygadniał i sam uczynił go pełnomocnikiem swojej parafii, wiele zgromadzeń zakonnych nie podjęło by tej współpracy - uważa ks. Isakowicz - Zaleski.

Dlatego prokuratura i CBA prowadzące sprawę będą chciały przesłuchać współpracowników Marka P. Niewykluczone, jak ustalił reporter TOK FM, że zarzuty korupcji, namawiania do przestępstwa i oszustw usłyszą kolejne osoby.

Ks. Fidelus milczy. Kuria deklaruje współpracę

Od zatrzymania Marka P. ks. Fidelus nie odbiera telefonów. Sprawy nie chciała komentować także krakowska kuria. - My nic nie wiemy o tej sprawie, lepiej pytac samych zainteresowanych - tłumaczy w rozmowie z reporterem TOK FM ks. Robert Nęcek. Mimo, że przełożonym ks. Fidelusa nadal jest krakowski arcybiskup kuria nie chciała odnosi się do sprawy. Dopiero późnym popołudniem wystosowała komunikat, w którym deklaruje pełna współpracę by wyjaśni sprawę przejmowania gruntów przez duchownych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Czy CBA zapuka do bram Bazyliki Mariackiej?
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 2 razy 2

  Już dawno CBA powinna się dobrać do kościoła tak jak i do każdej zamkniętej grupy obracającej miliardami złotych :D

 • kucyk24

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli ktoś korzysta z owoców przestępstwa jest paserem. Paserstwo jest w Polsce karalne. Oczekuję kolejnych aresztowań wśród osób korzystających z wyłudzonych nieruchomości.

 • azeta7

  Oceniono 2 razy 2

  Co tu komentować? Wiemy dlaczego episkopat "zapomniał" o wywaleniu sekty z pod krzyża...

 • pike_bishop

  Oceniono 1 raz 1

  domagajmy się PRAWDZIWEGO ŚLEDZTWA W TEJ SPRAWIE !

  24 MILIARDY WG ICH WYCEN !!!! 120-150 MILIARDÓW zagrabionego majątku Polaków
  TO KUPA KASY bez sięgania po nasze podatki...

  chociaż już się pojawiły głosy że to skarb państwa zapłaci odszkodowania poszkodowanym gminom za zagrabiony przez czarną mafię majątek.

  ODEBRAĆ GO CZARNYM !!!

 • first.tb

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to brzmiało? Królestwo moje jest nie z tego świata?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX