Pañstwo traci miliard z³otych na niewykorzystanych lekach

PRZEGL¡D PRASY. Tylko w zesz³ym roku do utylizacji trafi³y 263 tony niewykorzystanych lekarstw, a resort zdrowia alarmuje, ¿e w ten sposób marnowany jest miliard z³otych rocznie - pisze "Rzeczpospolita".
Do aptecznych ¶mietników trafiaj± leki na choroby psychiczne, neurologiczne czy na krzepliwo¶æ krwi. Pacjenci bardzo czêsto wyrzucaj± te¿ stare paski do oznaczania poziomu cukru we krwi, bo dostaj± nowe darmowe urz±dzenia do pomiaru cukru.

- Zasada jest jedna: s± to niemal zawsze leki drogie, których sprzeda¿ by³a wspierana ró¿nego rodzaju promocjami. Pacjenci za zrealizowanie recept p³acili grosze albo dostawali prezent czy nawet kilkana¶cie z³otych dop³aty do recepty - powiedzia³ "Rz" Marek Jêdrzejczak z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

To, co kosztuje grosz, jest objête refundacj±, czyli p³aci za to Narodowy Fundusz Zdrowia. Rocznie resort zdrowia mo¿e w ten sposób traciæ nawet miliard z³otych. Tylko w samej stolicy w ubieg³ym roku do kosza wyrzucono 74 tony leków. Za utylizacjê leków, jako substancji gro¼nych dla ¶rodowiska, p³ac± samorz±dy - ¶rednio 5,2 z³ za kilogram.

Dziennik podkre¶la, ¿e wed³ug Ministerstwa Zdrowia problem rozwi±¿e nowa ustawa o refundacji leków. Zakazuje ona promocji leków - w ka¿dej aptece refundowane lekarstwo ma kosztowaæ tyle samo. Obni¿ona zostanie mar¿a hurtowa od leków, co uderzy w hurtowników, ale ma sprawiæ, ¿e pacjenci zap³ac± mniej.

DOSTÊP PREMIUM