Premier Tusk: w sobotę sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze

- Nie będę owijał w bawełnę, nie będę używał ostrożnych sformułowań. Jest kolejny etap walki z tym bardzo groźnym zjawiskiem, jestem przekonany, że wreszcie skuteczny - poinformował Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w sprawie walki z dopalaczami. Wczoraj sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze - dodał premier.
- Rozpoczęliśmy kolejny etap akcji likwidacji rynku dopalaczy w Polsce. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich sklepów z dopalaczami w Polsce. Mamy jednak do czynienia z przeciwnikiem bezwzględnym i jednocześnie wyrafinowanym - powiedział Tusk.

Premier poinformował, że do tej pory kontrole finansowe, sanitarno-epidemiologiczne i handlowe nie przyniosły pożądanych efektów.

''Wykorzystać wszelkie możliwości prawne''

- Teraz przyjęliśmy zasadę zmasowanego ataku na rynek dopalaczy. Postanowiliśmy wykorzystać wszystkie możliwe możliwości prawne, by przeciwnik nie mógł prawa wykorzystywać przeciwko zdrowi i życiu.

- Wszystko to, co funkcjonuje w tych sklepach jako tzw. dopalacze będące środkiem odurzającym, czy działające jako psychotropy, czy będące paranarkotykiem, niezależnie od tego, co właściciele, hurtownicy, czy sprzedawcy nakleją na ten produkt - będziemy traktowali jako produkt zakazany, jeśli zagraża zdrowiu i życiu - podkreślił szef rządu.

- Nie może być tak, że ktoś sprzedaje truciznę zagrażającą życiu i zdrowiu ludzi szczególnie dzieci i że państwo jest bezradne tylko dlatego, że on (właściciel sklepu) naklei na produkcie, że to nie jest środek spożywczy - dodał.

Premier odbył w niedzielę telekonferencję z wojewodami, komendantami wojewódzkimi policji oraz wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi ws. walki z dopalaczami. W telekonferencji uczestniczył także minister spraw wewnętrznych.

''Wczoraj sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze''

Akcja GIS i policji przeciwko dopalaczom prowadzona od soboty objęła ponad 1000 punktów sprzedaży - powiedział premier Donald Tusk w niedzielę w Gdańsku. Wczoraj sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze - dodał szef rządu.

Zdaniem premiera nie ma wątpliwości, że świat dopalaczy przecina się także ze zorganizowaną przestępczością. - Ta akcja trwająca dwa dni dotknęła ponad 1000 punktów sprzedaży w całej Polsce praktycznie wszystkie punkty obrotu i sprzedaży zostały zamknięte, przygniatająca większość zaplombowana - mówił szef rządu.

- Mam nadzieję, że na początku tygodnia wszystkie już bez wyjątku będą nie tylko zamknięte z wycofanymi produktami, ale także zaplombowane do czasu zmiany decyzji - podkreślił.

''Były nieliczne przypadki stawiania oporu''

Jak dodał premier były nieliczne przypadki stawiania oporu, a w sześciu punktach sprzedaży dopalaczy znaleziono także twarde narkotyki. Nie mamy wątpliwości, że te światy dopalaczy, narkotyków, hurtowni, sprzedaży przecinają się także z tym rynkiem i ze zorganizowaną przestępczością - mówił premier.

Mam nadzieję, że te działania, a także wprowadzenie nowych przepisów pozwoli nam na trwałe wyeliminowanie tego zjawiska, chociaż wiemy, że ta walka będzie musiała trwać ciągłe, ponieważ ci, którzy to organizują mają zawsze szybkie i w cudzysłowie dobre pomysły na to jak oszukiwać, jak manewrować, jak

wykorzystywać prawo. Kończymy już prace nad przepisami, które pozwolą nam reagować równie szybko jak ci, którzy organizują ten proceder - powiedział Donald Tusk.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Premier Tusk: w sobotę sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze
Zaloguj się
 • niedoszly.bibliotekarz

  0

  ''Wczoraj sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze'' - czy aby napewno to jest prawda? rozumiem chęci i popieram, ale na takie stwierdzenia to jeszcze czas

 • aqmika

  0

  Dobrze by było, ale czy to nie zbytni optymizm? Takiego zjawiska nie da się usunąć jednym ruchem ręki, potrzeba konsekwentnej współpracy różnych resortów, żeby przynajmniej wyjąć spod prawa takich handlarzy.

 • fohat

  Oceniono 2 razy 0

  Brawom TUSK!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Nareszcie!
  Każdy ruch, z takich jak teraz - jest in PLUS!!!!!!!!!!!!!!
  Działania doraźne. Działania natychmiastowe. każde dalsze!
  To cudowny cios przeciw draństwu!!!
  Szybkość działania - to jeszcze jeden PLUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Utrudniać!!! Niszczyć. Zapobiegać. USTAWA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy 0

  Panie premierze i przewodniczący !
  Mimo jakiejś tam sympatii : pan wzorem swojego
  antagonisty "odkleił się od rzeczywistości", że zacytuje
  anonimowego polityka pis-u.
  PR tak, ale nie za taką cenę !!!!

 • dominik-on-line

  Oceniono 1 raz -1

  Zadna tego typu akcja nie bedzie skuteczna, jesli ludzie sami nie beda MYSLEC.
  Ze tez sklepy chemiczne nie sa odwiedzane przez "amatorow mocnych wrazen"?
  Ciekawe jakiego "kopa" daje szklaneczka lugu sodowego rozrobionego z domestosem, z lyzeczka farby akrylowej?
  A jakby to zagryzc naftalinka, to wrazenia pewnie by byly nie do opisania ;-)

  dominik-gay.blog.onet.pl

 • fudalejw.1

  Oceniono 2 razy -2

  Czy TUsk-154 mówiąc o dopalaczach był na haju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX