Rosjanka Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Konkursie Chopinowskim

XVI Konkurs Chopinowski rozstrzygnięty. Wygrała Rosjanka Julianna Awdiejewa. Druga nagroda przypadła ex aequo Austriakowi Ingolfowi Wunderowi i Lukasowi Geniuszasowi (Rosja/Litwa). Trzeci był inny Rosjanin Daniel Trifonow. W ścisłym finale było pięcioro Rosjan, Austriak, Bułgar, dwoje Francuzów i Polak, Paweł Wakarecy.


Za swoje zwycięstwo Julianna Awdiejewa otrzyma 30 tys. euro i złoty medal. Drugą nagrodę - 25 tys. euro i srebrny medal - odbiorą ex aequo Austriak Ingolf Wunder (Austria) i reprezentujący Rosję i Litwę Lukas Geniuszas. III nagrodę - 20 tys. euro i brązowy medal - zdobył Rosjanin Daniił Trifonow. 15 tys. euro za czwarte miejsce przypadło Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi, a uhonorowany V nagrodą Francuz Francois Dumont dostanie 10 tys. euro.

Emocje przed werdyktem

Atmosfera w Filharmonii Narodowej w Warszawie w nocy z środy na czwartek była bardzo napięta. - Nikt jeszcze nie wie, kto wygra, nawet jurorzy - mówił wcześniej przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Andrzej Jasiński. Niemal dokładnie o północy jury ogłosiło werdykt.

W ciągu trzech finałowych dni (18-20 października) pianiści wykonali koncerty z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Osiem razy zabrzmiał Koncert e-moll, dwa razy f-moll. Ten ostatni koncert wykonał m.in. polski kandydat.

Bydgoszcz kuźnią talentów?

Kciuki za Wakarecego szczególnie trzymała Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, w której polski pianista się uczył.

- Czekamy w wielkim napięciu, dlatego że jest to wyjątkowa sytuacja dla uczelni. To jedyny Polak w finale konkursu i to się już zdarza po raz drugi - mówiła prof. Anna Nowak, prorektor ds. artystycznych, naukowych i współpracy z zagranicą Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. - W poniedziałek zagrał bardzo ładnie. Z panią rektor byłyśmy na tym koncercie, na żywo słyszałyśmy, więc mogłyśmy się naocznie przekonać, że ta interpretacja była stylowa, bardzo dobrze zaprezentowana i wywarła duże wrażenie - dodała prof. Nowak. Także koledzy z uczelni liczyli na zwycięstwo młodego Polaka. - Trzymam za niego kciuki, chociaż teraz to już nie od niego zależy - mówił Bartosz Sosnowski, student czwartego roku w klasie fortepianu. W 2005 roku konkurs wygrał inny student Akademii - robiący obecnie międzynarodową karierę Rafał Blechacz.

Rosyjskie gwiazdy Konkursu

Ale prawdziwą rewelacją tegorocznego Konkursu byli według krytyków Rosjanie. Studiujący w konserwatoriach w Moskwie i w Sankt Petersburgu, ale podróżujący po całym świecie młodzi pianiści z Rosji to uczniowie znakomitych mistrzów z Europy i USA. Jako faworyci do pierwszej nagrody od początku Konkursu wymieniani też byli Bułgar Ewgeni Bożanow i Austriak Ingolf Wunder, którzy ostatecznie zakończyli rywalizację odpowiednio na czwartym i drugim miejscu. Ale to po ich występach w III etapie Konkursu publiczność wstała z miejsc.

Finałowa dziesiątka pianistów

W finale konkursu - oprócz Pawła Wakarecego - znalazło się pięcioro Rosjan: zwyciężczyni Julianna Awdiejewa, Nikołaj Chozjainow, Mirosław Kułtyszew, Daniił Trifonow i Lukas Geniuszas (Rosja/Litwa). Ponadto do grona finalistów weszli: reprezentant Bułgarii - Ewgeni Bożanow, Austrii - Ingolf Wunder i dwoje Francuzów - Francois Dumont i Helene Tysman.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Rosjanka Julianna Awdiejewa zwyciężyła w XVI Konkursie Chopinowskim
Zaloguj się
 • qast

  Oceniono 1 raz 1

  Awdiejewa -nudna, i konwencjonalna. I ona wygrala ! SKANDAL!

  Biedny Chopin, przewraca się w grobie.
  To kompletna degradacja konkursu

  Straszliwa krzywda przede wszystkim dla Wundera, ale i dla Chozjainowa, który został tylko wyróżniony. Wunder i tak zrobi światową karierę, tylko ten festival stanie się niewiarygodny i zmarginalizowany

 • wilbik.a

  Oceniono 5 razy 1

  wielka, wielka szkoda ! Zwycięzyła siłowa sztampa.
  Awdiejewa pokazała się jako typowa przedstawicielka akademickiej szkoły młotkowania po klawiszach, grająca brzydkim dźwiękiem i - co najważniejsze- NIEROZUMIEJĄCA Chopina !

  BULWERSUJĄCE zadysponowanie nagrodą za wykonanie sonaty ! Co powiedziałby na to fundator - Krystian Zimmermann ? Ach, jak to wielka szkoda , że to nie on osobiście mógł przyznać swoją nagrodę !

  Zaprzepaszczono szanse na uhonorowanie wybitnego talentu : Chaziajnowa,
  Zabrakło odpowiedniego uhonorowania Pawła Wakarecego, który zagrał wspaniale koncert f-moll , lepiej na pewno niż Awdiejewa i inni nagrodzeni.

  Zabrakło w finale Marcina Koziaka,
  młodej Włoszki Leonory Armellini ,
  Chinki Fei-Fei Dong

 • staq

  Oceniono 7 razy 1

  Jury się skompromitowało. Wielka szkoda, że zwyciężyło wykonanie sztampowe, akademickie i ... NIESZOPENOWSKIE

 • amy_r

  Oceniono 2 razy 0

  Juliana jest doskonałą pianistką. Gratulacje. Popieram werdykt jury w 100%

 • sto8

  Oceniono 6 razy 0

  ja myślę, że Yarek już wysłał policję i abw pod Twoje drzwi, a więc strzeż się ! A Pani Juliannie bardzo gratuluję !!!

 • wj1964

  Oceniono 7 razy -1

  Mój Boże, co powie na to Yarek ? Chyba coś znowu o kondominium rosyjskim. A Pani osobiście gratuluję. Cieszy mnie, że nasz wspaniały kompozytor pobudza do wytężonej pracy pianistów z wielu krajów na świecie. Chylę czoła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX