Bydgoscy studenci dostaną niższe stypendia

Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dostaną niższe stypendia. Wszystko przez to, że uczelnia dostała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mniejsze dotacje.
Cięcia są spore. - Uniwersytet otrzymał około pół miliona złotych mniej dotacji, którą ministerstwo przyznaje. Jest to bardzo przykra wiadomość, bo to oznacza, że w kieszeniach naszych żaków będzie mniej pieniędzy - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Na uczelni trwa okres składania wniosków o finansową pomoc. W poprzednim roku akademickim stypendium socjalne pobierało 2383 studentów. Jego wysokość wahała się od 100 do 340 złotych. Jeśli w tym roku zgłosi się podobna ilość chętnych, stypendia socjalne na pewno będą niższe o kilkadziesiąt złotych. Studenci są rozgoryczeni. - To fatalna informacja. Ani za to się nie wynajmie mieszkania czy pokoju, ani się nie wyżywi - żali się Marta, studentka V roku pedagogiki. Jej koleżanka Agnieszka dodaje: - Ja zawsze odkładałam te pieniądze na wakacje, więc pewnie będą gorsze, ale co mam zrobić?

Mniejsze będą też stypendia naukowe, które w ubiegłym roku wynosiły od 160 do 340 złotych i pobierało je 1791 osób. O tym, jakie stawki będą obowiązywały w tym roku akademickim studenci dowiedzą się 10 listopada, wtedy odbędzie się spotkanie wydziałowej komisji stypendialnej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM