Bydgoszcz: Rusza budowa mostu im. Lecha Kaczyńskiego

W Bydgoszczy ruszyły przygotowania do budowy Trasy Uniwersyteckiej z Mostem im. Lecha Kaczyńskiego. To największa inwestycja drogowa w mieście. Dzięki niej prawo i lewobrzeżna część miasta będą lepie skomunikowane.
Prace ruszyły pełną parą. - Jest wykonywana wycinka drzew. Są prowadzone roboty rozbiórkowe budynków i badania geotechniczne pod podporami, estakadami i mostem - wyjaśnia Grzegorz Gajewski z firmy Mosty Łódź.

W halach trwa budowa ogromnego pylonu w kształcie dwóch podków. Jego wysokość wyniesie 70 metrów i będzie równa dwóm wieżowcom. To ogromne wyzwanie inżynieryjne. - To jest unikalna konstrukcja w skali kraju. Będzie to jeden z najwyższych pylonów stalowych w Polsce. Problemem są tutaj grubości poszczególnych elementów, dlatego że blachy trzeba giąć i nieliczne zakłady w Polsce potrafią to zrobić - mówi Roman Michalczuk, dyrektor techniczny z firmy Gotowski.

- Trudność będzie też polegać na tym, że te dwa przenikające się elementy tworzą w momencie montażu układ niestabilny. Dopiero po założeniu lin odciągowych wszystko będzie w pełni stabilne. W tej chwili skupiamy się więc na projekcie montażu. Będziemy do tego zapraszać najbardziej tęgie głowy mostowe w kraju - dodaje.

Montaż pylonu rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Cała Trasa Uniwersytecka ma być gotowa do 2013 roku. Budowa pochłonie ponad 200 milionów złotych.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM