Płk Pietrzak: Nigdy nie było szkoleń na symulatorach Tu-154

Żaden z dowódców 36. Pułku Lotnictwa Transportowego nigdy nie przechodził szkoleń na symulatorach lotów Tu-154M. Szkolenia wprowadzono dopiero po tragedii smoleńskiej - powiedział w RMF MF b. dowódca pułku płk Tomasz Pietrzak.
Na pytanie, czy prawdopodobne jest, by generał Błasik w momencie lądowania tupolewa w Smoleńsku siedział za sterami samolotu, płk Pietrzak stwierdził, że trzeba poczekać na wyniki badań DNA, które "mogą potwierdzić, czy ktoś inny siedział na fotelu pilota, niż sami piloci".

- Patrząc na to tak z dala, nie wyobrażam sobie, żeby dowódca załogi w tak trudnych warunkach wyraził zgodę na to, żeby siedział ktoś inny, niż etatowy pilot na swoim fotelu - mówił w RMF FM były szef 36. Pułku Lotnictwa Transportowego. Dodał też, że nie wyobraża sobie, by gen. Błasik "mógł kogokolwiek wyrzucić z fotela pilota, tylko po to, żeby on sobie usiadł dla swojej przyjemności".

- Tutaj każdy typ ma swój program szkolenia. Jeżeli jest wyszkolony na samolocie Jak-40, to musiałby przejść kolejne szkolenia na samolocie Tu-154. (...) Pan generał nie podjąłby się takiej próby pokazania etatowym, wyszkolonym pilotom na samolocie Tu-154, że on, latając na innych samolotach bojowych, pokaże im, jak się ląduje - mówił były szef 36. pułku. Pietrzak odpowiedział też na zarzuty, że za jego kadencji zrezygnowano ze szkoleń na symulatorach Tu-154. Twierdzi, że nie miał z czego rezygnować, bo takich szkoleń nie było nigdy.

- Nie zrezygnowałem dlatego, że nigdy nie były wprowadzone te szkolenia jako obowiązkowe szkolenie na symulatorach samolotów Jak-40 i Tu-154. Dopiero teraz pierwszy raz dla tego samolotu Tu-154 zostały wprowadzone szkolenia, po katastrofie - stwierdził pułkownik. (...) - My szkoliliśmy się tylko i wyłącznie na samolocie. Nie wiem czy pierwsza grupa, kiedy w roku 1991 i 1992 pierwsze tupolewy przyszły, być może pierwsza grupa, która była w ogóle przygotowywana na Tu-154, być może oni się szkolili - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Płk Pietrzak: Nigdy nie było szkoleń na symulatorach Tu-154
Zaloguj się
 • 2_mac

  0

  Szanowni forumowicze piszący przede mną mają rację - ja też coraz bardziej jestem przekonany, że polskie lotnictwo wojskowe (a przynajmniej jakaś jego część) lata tylko dlatego, że jeszcze nie spadło. A kiedy już spadnie, nie będziemy pytać z jakiego powodu, lecz dziwić się, dlaczego dopiero teraz. Smutne. I niebezpieczne.

 • chris2010

  0

  Im więcej czasu upływa tym więcej dowiadujemy się ciekawych informacji.Jako człowiek związany blisko z lotnictwem , nie wyobrażam sobie braku szkolenia na symulatorach pilotów elitarnego było nie było pułku wożącego naszych VIPów.Kiedy Tu154 był jeszcze w Locie to wszyscy piloci zaliczali corocznie symulator i było to tak oczywiste jak to że po wiośnie przychodzi lato itd.Niestety po przemianach ustrojowych banda imbecyli dorwała się do władzy i uznała,że skoro Matka Boska jest Królową Polski a Dzizus aplikuje na jej króla to jesteśmy tak wszechmocni w swej mocy że możemy wszystko.Ogólna rozpierducha dotknęła całe Państwo i czasami aż się dziwię , że to jeszcze w ogóle działa.

 • aqmika

  0

  Im bardziej się grzebie w tej sprawie, tym więcej szokujących faktów wychodzi na jaw.
  To pewnie tylko czubek góry lodowej.
  Ale PiS i tak wie swoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX