Gronkiewicz-Waltz w TOK FM: Centrum Nauki Kopernik to sukces mojej ekipy. Tam był trawnik

- PiS robi krzywdę Lechowi Kaczyńskiemu z tymi ciągłymi roszczeniami, żeby różne rzeczy nazywać jego imieniem - mówiła w Poranku TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - W przypadku Centrum Nauki Kopernik to jest o tyle nietrafione, że przed paroma laty był ogłoszony konkurs na to, jak ma się nazywać i warszawiacy wybrali ?Kopernik? - dodała.
- Centrum Nauki Kopernik to był oczywiście sukces mojej ekipy, ponieważ jeszcze dwa i pół roku temu tam był po prostu trawnik - mówiła w TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Odziedziczyliśmy projekt, który nawet nie był projektem budowlanym, tylko pewną koncepcją, rysunkiem. Zrobiliśmy z tego projekt budowlany i rozpisaliśmy przetarg. Nie przeczę, że rząd Leszka Millera, pani Łybacka, pan minister Kleiber i prezydent Warszawy Kaczyński podpisali porozumienie, żeby zrealizować to przedsięwzięcie - dodała.

- Ja w budżecie miałam 80 mln zł, a koszt całości inwestycji wyniósł 350 mln. Więc ktoś tego nie doszacował wcześniej. Gdyby nie to, że rząd Donalda Tusk zgodził się na przesunięcie funduszy europejskich na CNK, to tego centrum by do dzisiaj nie było - podkreśliła prezydent Warszawy.

- A co z propozycją nadania Centrum imienia Lecha Kaczyńskiego - dopytywała Janina Paradowska. Wczoraj na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak razem z warszawskimi radnymi zaapelował "o to, żeby Centrum Nauki Kopernik nosiło imię śp. profesora Lecha Kaczyńskiego". - Tego wymaga zwykła ludzka przyzwoitość - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman.- Przede wszystkim Centrum już ma nazwę i jest to "Kopernik" - komentowała w Poranku TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz. - PiS robi krzywdę Lechowi Kaczyńskiemu z tymi ciągłymi roszczeniami. A w tym przypadku to jest o tyle nietrafione, że przed paroma laty był ogłoszony konkurs na to, jak ma się nazywać Centrum Nauki i warszawiacy wybrali "Kopernik". Ale to typowy przykład tego, że sukces ojców ma wielu, a porażka jest sierotą - dodała.

- Co więcej, gdyby nie było tunelu wzdłuż Wisły zrobionego przez Pawła Piskorskiego i Wojciecha Kozaka, to nie wiadomo czy powstało by Centrum - podsumowała rozmowę.

DOSTĘP PREMIUM