500 parafii z całego świata prosi o relikwie bł. ks. Popiełuszki

Prawie 500 parafii z całego świata zwróciło się z prośbą do metropolity warszawskiego o relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Zdaniem kardynała nominata Kazimierza Nycza - świadczy to rozwijaniu się kultu nowego polskiego błogosławionego.
- Rzeczywiście, po beatyfikacji zainteresowanie i prośby o relikwie są liczne - mówi metropolita warszawski przyznając, że kilkadziesiąt próśb o szczątki błogosławionego skierowały również kościoły z zagranicy; zarówno krajów europejskich jak i Ameryki czy Australii.

- To świadczy o tym, że ta postać była znana, czczona i ceniona, ale także o tym, że po beatyfikacji kult błogosławionego księdza Jerzego jeszcze się rozwinął - mówi kardynał nominat.

Kardynał Nycz przyznał także, że na relikwie pierwszego stopnia będą przeznaczone włosy zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki, które zostały niedawno odnalezione w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej, a były pobrane jako materiał dowodowy w sprawie przeciw jego mordercom.

Włosy - jak powiedział kardynał Nycz - zachowały się w bardzo dobrym stanie, w liczbie kilkudziesięciu próbek i będą przekazywane w cząstkach jako relikwie do kilkudziesięciu parafii. Beatyfikacja zamordowanego przez służbę bezpieczeństwa księdza Jerzego Popiełuszki, odbyła się 6 czerwca. Od tej pory o relikwie męczennika poprosiły między innymi kościoły z Filipin, Wietnamu, Kazachstanu, Konga, Włoch, Niemiec, Meksyku i Sri Lanki.

DOSTĘP PREMIUM