Komisja Majątkowa sama zakończy prace

PRZEGLĄD PRASY. Nie będzie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła, która miała zlikwidować komisję - ustaliła "Rzeczpospolita". Według gazety nastąpiła zmiana koncepcji sposobu likwidacji komisji.
Rząd zapowiadał, że Komisja Majątkowa przestanie istnieć od stycznia 2011 roku. W tym celu MSWiA przygotowało w październiku nowelizację ustawy o stosunku państwa do kościoła katolickiego z 1989 roku, która likwidowała komisję i w ekspresowym tempie przesłało do uzgodnień międzyresortowych.

Gazeta informuje, że zmiany przepisów 8 listopada miał przyjąć rząd, ale sprawa została odłożona z powodu poprawek zgłoszonych przez stronę kościelną, która stwierdziła, że w nowelizacji były błędy merytoryczne. Centrum Informacyjne Rządu zapowiadało wówczas, że gabinet Donalda Tuska powróci do sprawy za tydzień lub dwa.

"Rzeczpospolita" dostrzega, że dziś mijają tygodnie. Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak powiedziała gazecie, ze rząd poprosił o dodatkowe ekspertyzy, jaką procedurę rozwiązania komisji najlepiej zastosować, aby była zgodna z konstytucją i z konkordatem.

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" członek komisji ks. prof. Dariusz Walencik twierdzi, że obie strony państwowa i kościelna doszły do wniosku, że najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie rozwiązanie Komisji Majątkowej nie przez nowelizację ustawy, ale zakończenie jej prac wydaniem orzeczenia o nieuzgodnieniu stanowisk we wszystkich sprawach, które pozostały do rozstrzygnięcia.

DOSTĘP PREMIUM