Mróz, zamiecie i zawieje śnieżne. Przyszła zima

Duże opady śniegu na obszarze niemal całego kraju prognozuje na dziś Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne, a momentami opady marznącego deszczu. Front opadów będzie przesuwał się z południa na północ Polski.
Największych opadów śniegu, do nawet pół metra, powinni spodziewać się mieszkańcy Sudetów. Około 25 centymetrów spadnie na terenach górskich na południu kraju, a w centralnej i północnej części kraju do 20 centymetrów.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie od -8 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do około 0 stopni na południu kraju.

W Tatrach w nocy może spaść do 25 centymetrów śniegu, a w ciągu dnia opady wyniosą około 15 centymetrów. W górach opadom śniegu będzie towarzyszył wiatr do 45 kilometrów na godzinę, w porywach osiągający 75 kilometrów.

GDDKiA: zła sytuacja na drogach m.in. w woj. lubelskim, podkarpackim i na Śląsku

W tej chwili utrudnienia spowodowane zaleganiem błota pośniegowego, oraz opadami śniegu występują głównie na drogach na południu i wschodzie Polski - informuje z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Maciej Krzywdziak z GDDKiA powiedział, że gorszej sytuacji na drogach można się spodziewać w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim. Dodatkowo utrudnień można się spodziewać w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, oraz w okolicach Zwolenia i Radomia w mazowieckim.

- Służby drogowe są przygotowane na walkę z intensywnymi opadami śniegu. Obecnie na drogach pracuje ponad 700 jednostek zajmujących się odśnieżaniem i posypywaniem dróg - poinformował Maciej Krzywdziak. Dodał również, że służby porządkowe przewidziały specjalne wzmocnienia, na wypadek pogarszania się sytuacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzega jednak, że w ciągu najbliższych godzin powinno dojść do okresowych opadów śniegu i przyrostu pokrywy śnieżnej.

DOSTĘP PREMIUM