"To ma być instytucja bardzo nietypowa..." - Zdrojewski o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Minister Bogdan Zdrojewski mówił w Poranku Radia TOK FM o tej instytucji.
- To ma być instytucja bardzo nietypowa, dlatego że w ogóle na świecie powstaje mało takich instytucji, które powstają na mocy identycznych ustaw budowanych w dwóch różnych państwach i skonstruowanych tak, iż problematyka obejmuje bardzo dużo zagadnień - mówił minister Zdrojewski w TOK FM. - Powstają owszem rożne fundacje międzynarodowe, ale one mają charakter społecznikowski.

- Ambicje, jeżeli chodzi o rolę tych instytucji, a będą dwie - jedna w Moskwie, druga w Warszawie, są dość duże - mówił minister kultury. I tłumaczył: - Mają one obejmować zarówno sprawy trudne, które do tej pory rozpatrywała specjalna komisja rządowa, mają obejmować wymianę studentów, pomoc w inicjatywach związanych z tłumaczeniami, cały obszar kultury, także w niektórych wypadkach współprowadzenie przedsięwzięć o charakterze np. rocznicowym - wymieniał poranny gość TOK FM. - Zakres działania instytucji jest niezwykle szeroki - dodał.

- Sprawy trudne, czyli co? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Sprawy trudne to są np. wspólne podręczniki. Bardzo ważne dla nas jest, aby przedstawianie historii w podręcznikach, z których uczą się dzieci, zawierało prawdziwe obrazy - odpowiadał Bogdan Zdrojewski. - One mogą mieć różną perspektywę, ale dobrze by było, żeby uniknąć sytuacji wychowywania młodego pokolenia na fałszywych faktach - podkreślał minister kultury. - To są od czasu do czasu roszczenia związane z zaginionymi przedmiotami. Te rozmowy do tej pory nie przynosiły żadnego efektu, od pewnego czasu następuje ocieplenie i możemy liczyć na to, że efektem tego będzie także wymiana przedmiotów, które z punktu widzenia Polska są bardzo istotne, a są w tej chwili w Rosji i odwrotnie - mówił minister Zdrojewski w TOK FM.

- To będą dwa instytuty, jeden w Rosji, jeden w Polsce. Oba instytuty zostają zbudowane na bazie ustawy, oba instytuty będą podlegały ministrom kultury, oba będą miały budżet ok. 1 mln euro. Oba instytuty będą miały te same zadania i bardzo zbliżony statut - tłumaczył Bogdan Zdrojewski.

-To jest wspólna inicjatywa, która powstała w 2009r. Jej potwierdzeni nastąpiło podczas spotkania premierów Tuska i Putina w Smoleńsku 7 kwietnia, natomiast wszystkie uzgodnienia zostały zakończone na przełomie września i października - mówił minister Zdrojewski w Poranku TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM