Zamiast odśnieżania - sypanie żwirem? Bo taniej i inni tak robią

Do tej pory na walkę z zimą władze Warszawy wydały ponad 15 mln zł. Dlatego prezydent stolicy coraz częściej powtarza, że z odśnieżania trzeba zrezygnować i jezdnie zamiast solą powinny być posypywane żwirem. - W innych krajach śniegu nie sprzątają i ludzie się do tego przyzwyczajają - mówiła w TOK FM.
Hanna Gronkiewicz-Waltz chce zmienić nasze przyzwyczajenia. Uważa, że powinno zrezygnować się z usuwanie śniegu z jezdni. Najważniejszym argumentem są koszty. W tym sezonie na walkę z zimą w Warszawie wydano już ponad 15 mln zł.

Poprzednia - jak przypominała prezydent stolicy - kosztowała 100 mln. - Wiele rzeczy można byłoby za to zrobić - gdybyśmy mieli taki system jak w krajach skandynawskich, gdzie nie sprząta się śniegu tylko posypuje żwirem - mówiła w Poranku Radia TOK FM. - My na razie nie oszczędzamy. Przyjmujemy na razie zasadę czarnej jezdni. Sypiemy taką ilość środków chemicznych, żeby jezdnia była czarna - dodała Hanna Gronkiewicz-Waltz.Prezydent Warszawy uspokajała, że rezygnacja z odśnieżania nie zaskoczy mieszkańców miasta. - Można uruchomić dyskusję i zrobić program pilotażowy. Nie chciałaby zaskoczyć warszawiaków, że nagle w całym mieście będzie żwir. My też musimy się do tego przygotować, bo to specjalny rodzaj żwiru który po zimie jest zbierany. Mówię o tym żebyśmy mieli większą świadomość, że taki moment kiedyś nadejdzie. W innych krajach śniegu nie sprzątają i ludzie się do tego przyzwyczajają - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz.

Na razie pani prezydent z uwagą śledzi prognozy pogody i liczy, że zima odpuści. - Św. Barbara po lodzie to może święta po wodzie... Jak jest odwilż to nie wydajemy pieniędzy. Prognoza pogody jest bardzo ważna, bo od tego zależy ile pieniędzy wyrzucimy w błoto - podsumowała.

Ursynów bez Platformy

PO bezapelacyjnie wygrała wybory samorządowe w Warszawie. Ale nie oznacza to, że będzie rządzić we wszystkich dzielnicach. W prawdziwym bastionie Platformy - na Ursynowie - polityków PO we władzach nie będzie. - Tak się złożyło, że komitet "Nasz Ursynów" zdecydował o koalicji z PiS. Rozumiem, że pan Guzioł (red. komitetu "Nasz Ursynów") będzie pod rękę chodził z panem Górskim (red. posłem PiS) do proboszczów - komentowała w Poranku Radia TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała prezydent stolicy w żadnej z dzielnic PO nie wchodzi w koalicje z Prawem i Sprawiedliwością.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (247)
Zamiast odśnieżania - sypanie żwirem? Bo taniej i inni tak robią
Zaloguj się
 • part_of_the_game

  Oceniono 11 razy 7

  Polska to jedyny kraj gdzie ulice po opadach śniegu muszą być czarne za wszelką cenę, kosztem tysięcy ton soli i chemikaliów!

 • motoguru

  Oceniono 7 razy 7

  W skandynawii mają również sprzęt, który pozwala na wiosnę na zebranie tego żwiru, dlatego u nich jest taniej. Poza tym tak robią tylko na największych drogach. Poza tym, pozwalają na kolce. poza tym u nich więcej sypie i by nie było miejsca na poboczu żeby zwalić tyle śniegu. poza tym w skandynawii mają oporacowany system, gdzie cały okręg stockholmu odśnierzają w przeciągu 4rech godzin. Także dobrze, że bierze Pani pod uwagę systemy skandynawskie, ale trzeba się im dobrze przypatrzeć.

 • fajnypikar2001

  Oceniono 8 razy 6

  w Zakopanem też nie sypią i się jeździ jak się umie!!! nie wystarczy mieć samochód i zimowe opony, trzeba też mieć mózg!!!!

 • pompompom

  Oceniono 7 razy 5

  Czyzby pani prezydent czytala w moich myslach? Klne te cholerne, zdradzieckie czarne nawierzchnie - sliskie jak gowno. Idzie sobie czlowiek normalnym krokiem, bo mysli ze skoro czarne to niesliskie i orla wywija jak sie patrzy, bo to czarne pokryte jest cieniutka, niewidoczna warstewka lodu.
  Wczoraj wlasnie szlam i zastanawialam sie czemu to, ach czemu nie mozna posypac piaseczkiem sniezku i zwyczajnie poczekac, az sie sniezek rozpusci, bo przyjdzie odwilz a nie sol, ktora da tylko slizgawke.
  Ja jestem ZA zwirkiem. Moje buty chyba tez, a juz moje cztery litery to na pewno.

 • wodni.k

  Oceniono 7 razy 5

  Wbrew wszystkim krzykaczom to naprawdę dobry pomysł.
  1. Nie ma gorszej jazdy niż na błocie posniegowym
  2. Koszty odśnieżania i solenia to jedno, ale nikt nie mówi o zniszczeniach nawierzchni jakie powoduje mechaniczne odśnieżanie
  3. W Skandynawii naprawdę tak się robi
  4. Jednak należy pamiętać, że tam jest obowiązek jazdy na oponach z kolcami, a brak śniegu to strach w oczach na asfalcie gdy ma się kolce.
  5. To nie jest tak do końca, że się nie odśnieża bo śniegu u nich pada więcej. Na jezdni zostawia się warstwę śniegu, a to co pługi zgarną to ekipy ładują co pewien czas na samochody i wywożą z miasta.
  6. Czytając komentarze, odnosze wrażenie, że niektórym pomylił się żwir z żużlem. Nie zdażyło mi się podczas jazdy po Sztokholmie czy Falun, żeby spadł mi na szybę kamień wyrzucony przez inny samochód.

  Ogólnie pomysł ok, ale będa inne koszty, jak chociażby czyszczenie kanalizacji deszczowej.
  jednak jezdnie powinny być mniej zniszczone.

  Pozostawienie śniegu ma jeszcze jedną zaletę. Ludzie jeżdżą naprawdę ostrożniej, a niektórzy samochody zostawiają i korzystają z transportu publicznego, więc jest mniejszy i wolniejszy ruch i paradoksalnie jest bezpieczniej.

 • borsuk07

  Oceniono 7 razy 5

  fajna interpretacja a ja mam inną - a inni Śnieg WYWOŻĄ a dlaczego my nie możemy.

 • welcometopoland

  Oceniono 4 razy 4

  bajka pomysł !
  kto potem odetka miliony studzienek ??? mini-powodzie w miastach murowane...

  może lepiej oszczędzać na armii w Afganistanie niż na bezpieczeństwie tysięcy ludzi ?!

 • gugula

  Oceniono 6 razy 4

  Popieram, popieram, popieram! Nareszcie nie będę miał słonych butów i skorodowanego samochodu.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 6 razy 4

  sweetqmka godzinę temu Oceniono 8 razy0 + - zgłoś do moderacji .p. Hani wypowiedzi zazwyczaj wywołują u mnie ataki śmiechu. Ty razem również mnie nie zawiodła :)
  .

  O! Nastepna co proszki prezesowi podkrada;-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX