Do Polski napływa arktyczne powietrze - temperatura spadnie do -20 stopni

W najbliższych dniach w całej Polsce mocno się ochłodzi. Pod koniec tygodnia w niektórych regionach kraju temperatura może spaść nawet do minus dwudziestu stopni - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Już dziś w nocy temperatura wyniesie miejscami minus 10 stopni. Wszystko za sprawą napływającego z kierunku północno-wschodniego arktycznego powietrza. Mrozy utrzymają się do końca tygodnia. Najmroźniej będzie na Podlasiu, Podkarpaciu i Podhalu - słupki rtęci mogą wskazać nawet minus 20 stopni. Trochę cieplej będzie w centrum kraju, ale temperatury spadną do minus 14 stopni. Najlżejsze mrozy będą na Wybrzeżu.

Synoptycy IMiGW przypominają, że przy takich mrozach należy zachować dużą ostrożność. Powinniśmy się ciepło ubierać, zakładać czapki i rękawiczki, stosować tłuste kremy na twarz, by się chronić przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Trzeba też uważać na oblodzonych chodnikach i jezdniach.

Duże opady śniegu, topnienie śniegu oraz spiętrzenia lodowe spowodowały przekroczenie stanu alarmowego poziomu wody na wielu rzekach. Zdaniem hydrolog Marianny Sasim z IMiGW, powodzie nam jednak nie grożą.

W przyszłym tygodnia temperatura powinna nieco wzrosnąć średnio do minus 5 minus 6 stopni.

DOSTĘP PREMIUM