Rewolucyjne zmiany. Głosowanie z domu już w najbliższych wyborach?

Głosowanie korespondencyjne będzie możliwe już w tym roku. Oprócz tego asystent wyborczy i brajlowskie nakładki na karty do głosowania dla niewidomych. Jak dowiedziało się TOK FM ustawa dostosowująca wybory do potrzeb osób niepełnosprawnych ma szansę wejść w życie już na wiosnę.
- Prace idą pełną parą i choć nic nie wskazuje na to, by wybory parlamentarne odbyły się na wiosnę, to nawet gdyby tak się stało, nowe przepisy będą gotowe - mówi TOK FM jeden z autorów ustawy poseł PO Sławomir Piechota. Nowe regulacje wprowadzą wiele zmian, a najbardziej rewolucyjna z nich to możliwość głosowania korespondencyjnego. - Zdajemy sobie sprawę, że nawet jeśli przystosujemy lokale wyborcze, to i tak wiele osób nie będzie mogło zagłosować - mówi Piechota i zapewnia, że głosowanie korespondencyjne będzie bezpieczne, a ustawa opisuje procedurę krok po kroku.

- Do osoby, która chce w ten sposób zagłosować przysyłamy dwie koperty: dużą i małą. W mniejszej jest karta wyborcza. Osoba głosuje zamyka mała kopertę, a tę wkłada do dużej. W dniu głosowania kurier pojawia się w domu danej osoby i dostarcza kopertę do lokalu wyborczego - opisuje procedurę poseł Piechota. Dodaje, że wszystko jest przemyślane. Pomysł podoba się też niepełnosprawnym. Niewidomy Jacek Zadrożny, który od lat walczy o prawa osób niepełnosprawnych na bieżąco śledzi pracę nad ustawą. - To jest chyba najlepsze rozwiązanie dla tych którzy z powodu choroby nie są w stanie wstawać z łóżka - mówi Zadrożny.

Lokal będzie można przenieść. "To ważna zmiana"

Druga zmiana dotyczy lokali wyborczych. Niepełnosprawni na długo przed datą głosowania będą mieli dostęp do listy lokali wyborczych. Wszystko po to by sprawdzić czy jest dla nich przystosowany i zgłosić ewentualne zastrzeżenia. - Każdy może zareagować i powiedzieć: lepszy lokal jest w pobliżu, proponuję przeniesienie go pod inny adres - mówi Sławomir Piechota i dodaje, że w uzasadnionych przypadkach lokal będzie można przenieść. - To bardzo ważna zmiana, bo teraz o wyborze danego miejsca często decyduje tradycja. Wybory odbywają się zawsze w tym samym miejscu, od kilkudziesięciu lat i nikt nie zastanawia się czy jest on dostępny. Teraz sami niepełnosprawni będą mogli zwracać na to uwagę - mówi Jacek Zadrożny.

"Idziemy w dobrym kierunku"

Ustawodawcy chcą też rozwiązać problemy osób niewidomych. - Były dwie propozycje: karty pisane brajlem oraz specjalne brajlowskie nakładki które niewidomy może przyłożyć na zwykłą kartę - mówi Piechota i dodaje, że bardziej skłania się do pomysłu nakładek. Jego zdaniem takie rozwiązanie wydaje się tańsze, łatwiejsze w realizacji, a poza tym daje pewność tajnego głosowania. - Jeśli wprowadzimy karty pisane brajlem, a w jakimś lokalu pojawi się tylko jedna osoba niewidoma, to będzie wiadomo jak zagłosowała - wyjaśnia Piechota i dodaje, że ustawa będzie regulować też status asystenta wyborczego. - Będzie to dobre rozwiązanie na przykład dla osób niesłyszących. Dla nich często rozmowa z komisją to kłopot - wyjaśnia poseł i dodaje, że asystentem będzie mógł być każdy: na przykład nieletnie dziecko wyborcy. - To nie są jeszcze idealne rozwiązania ale idziemy w dobrym kierunku - komentuje Jacek Zadrożny.

Nad szczegółami ustawy pracuje sejmowa komisja polityki społecznej. Niezależnie od tych regulacji w parlamencie jest tez projekt ustawy kodeksu wyborczego - Kodeks będzie regulował część ułatwień dla osób niepełnosprawnych, ale te regulacje są niewystarczające, a częściowo nawet wadliwe - mówi poseł PO i wyjaśnia, że nie chodzi o ułatwienia, ale o dostosowanie pewnych demokratycznych procedur tak by wszyscy mogli z nich korzystać.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (45)
Rewolucyjne zmiany. Głosowanie z domu już w najbliższych wyborach?
Zaloguj się
 • karoryfel

  Oceniono 3 razy 3

  Co do głosowania przez polonię to byłbym za zabraniem im praw do głosowania. Mówię tu o polonii amerykańskiej. Wybaczcie, ale jakie pojęcie o Polsce ma ktoś, kto zwiał ponad 20 lat temu z kraju i nie może tu nawet wrócić, bo nie ma wizy? Czemu on ma decydować o mojej przyszłości? Głosowanie powinno odbywać się tylko w Polsce - jak ktoś ma wizę - czyli możliwość powrotu do kraju w każdej chwili i zobaczenia na własne oczy co się tu dzieje, to niech przylatuje i oddaje głos. Ale nie chcę, żeby o losach Polski decydował, ktoś, kogo ostatnie wspomnienia to pusta haki w sklepach, nie może wyściubić z usa nosa a całą wiedzę o Polsce czerpie z netu i rozmów z wujkiem Staszkiem. Nieważne czy głosuje na PO, PiS, PSL czy co tam jeszcze.

 • wojtas71

  Oceniono 3 razy 3

  No szlag by to. A już byłem przekonany, że chodzi o głosowanie przez Internet :/

  do tej pory przez ostatnie 10 lat udalo mi sie raz zaglosowac. nie mam czasu lazic po urzedach po zaswiadczenie. jestem zameldowany na okres tymczasowy powyzej 3 miesiecy. niestety urzednicy nie wpisuja mnie na liste glosujacych, czyli mimo ze zglosilem im ze tu mieszkam.

  zenada

 • amirez

  Oceniono 11 razy 3

  Pół świata głosuje przez internet, a my na papierze i ogłaszamy to jako rewolucję.
  Polska to nadal dziki kraj jest!

 • szcsla

  Oceniono 4 razy 2

  Widać po komentarzach, że spiskowcy boją się dać możliwość głosowania tym, którzy pracują poza miejscem zameldowania czyli młodym. Mohery na głosowanie zawsze dotrą, mają zdrowie widziałem niejednokrotnie sprint do wolnego miejsca w autobusie, że nie wspomnę o kilkutygodniowym koczowaniu pod pałacem prezydenckim.

 • konigin

  Oceniono 2 razy 2

  No wreszcie krok blizej zachodniej cywilizacji. Moj maz od zawsze glosuje listownie. Z ta tylko roznica, ze w jego ojczyznie takie listy wysyla sie poczta, a nie kurierem.

 • dagmare

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tez myslalam ze chodzi o glosowanie przez internet, ale nie w Polsce - zapomnij :/

 • perepere8

  Oceniono 2 razy 2

  chcemy glosowania przez internet w tygodniu a nie w niedziele, kiedy ludzie wyjezdzaja za miasto na weekend. wtedy zobaczymy jaki kto ma elektorat. zacofancy z PiSu/PSL dobrze o tym wiedza i niechca jakichkolwiek zmian bo na nich glosuje wiejsko-emerytalny wyborca, ktory poza kosciolem nigdzie nie chodzi, nigdzie nie wyjezdza.

 • aaaaa11111aaaaa

  Oceniono 2 razy 2

  "Jeśli wprowadzimy karty pisane brajlem, a w jakimś lokalu pojawi się tylko jedna osoba niewidoma, to będzie wiadomo jak zagłosowała - wyjaśnia Piechota"

  Przecież tekst pisany brajlem może być na każdej karcie wyborczej (identycznie jak na opakowaniach leków) - wtedy nie będzie wiadomo jak głosował niewidomy.

  Poza tym to nie żadna rewolucja ale kosmetyka. Rewolucja to będzie jak zagłosuje przez internet.

 • szcsla

  Oceniono 8 razy 2

  Czekam na możliwość głosowania przez internet. Sam z uwagi na częste wyjazdy nie mogę niejednokrotnie brać udziału w głosowaniu, a chciałbym. Skoro mogę wysłać PIT, dlaczego nie to. Wtedy to byłaby rewolucja, choć udogodnienie dla osób niepełnosprawnych się chwali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX