Ocieplenie jeszcze przez tydzień. Poziom rzek coraz wyższy

Synoptycy zapowiadają, że ocieplenie utrzyma się przynajmniej przez tydzień. Wraz z nim wzrasta jednak stan wód w polskich rzekach. Najgorsza sytuacja jest na Odrze, gdzie stany ostrzegawcze i alarmowe są przekroczone w kilkudziesięciu miejscach, a poziom rzeki, zdaniem hydrologów, ma się jeszcze podnieść.
Więcej o pogodzie Czytaj tutaj

Małgorzata Tomczuk synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że ocieplenie utrzyma się co najmniej przez kilka najbliższych dni. Okresami mogą zdarzyć się w tym tygodniu niewielkie opady śniegu na Mazurach i Suwalszczyźnie.

W pozostałej części kraju będą to jednak opady deszczu, deszczu ze śniegiem bądź marznącego deszczu. W ciągu dnia na terenie niemal całego kraju będą temperatury dodatnie. W nocy słupki rtęci będą spadać nieznacznie poniżej zera. Jutro, jak zapowiada Małgorzata Tomczuk, najcieplej ma być na południu kraju. Termometry pokażą tam plus cztery stopnie. Mieszkańcy centralnej Polski mogą spodziewać się około jednego stopnia na plusie. Temperatura ujemna jest prognozowana jedynie na Suwalszczyźnie, ma tam wynieść minus 2 stopnie Celsjusza.

Wraz z ociepleniem hydrolodzy odnotowują wzrosty poziomu wody w polskich rzekach. Jak informuje Mirosław Samulski, dyżurny hydrolog IMGW w wielu przypadkach przekroczone są stany ostrzegawcze, a lokalnie także alarmowe. W dorzeczu Wisły jest ich osiem. Gorsza sytuacja panuje w dorzeczu Odry, tam stany ostrzegawcze i alarmowe przekroczone są w 42 miejscach.

Niebezpiecznie jest na dolnej Odrze, dolnej Warcie i dolnej Noteci, gdzie spływanie wody utrudnia lód, mogący powodować zatory. Zdaniem hydrologów poziom wody na Odrze w jej środkowym i dolnym biegu będzie dalej wzrastać za sprawą zasilających ją dopływów, które przybrały po ostatnich roztopach. W dorzeczu Wisły najtrudniejsza sytuacja na rzece występuje przed zbiornikiem Włocławek oraz na Bugu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny