Parafia dostanie 75 mln odszkodowania za Maltę. Magistrat zaskoczony

Jest decyzja poznańskiego sądu ws. zwrotu majątku dla parafii Jana Jerozolimskiego za Murami na Malcie. Państwo musi zapłacić parafii 75 milionów złotych odszkodowania za zabrane przez władze komunistyczne tereny położone nad Jeziorem Maltańskim.
Wczasach PRL parafia straciła 15 hektarów gruntów, na których dziś są m.in. tereny rekreacyjne: jezioro, na którym odbywają się zawody regatowe, stok narciarski MaltaSki, hotele. Pozostałą część zajmują bloki i osiedle domów jednorodzinnych. Dziś sąd zdecydował, że za utracone w PRL grunty parafia ma dostać 75 milionów złotych odszkodowania. Oprócz tego miasto ma jej zwrócić 39 działek, które częściowo zajmują tereny rekreacyjny. Z nich jedynie zostało wyłączone jezioro.

Decyzją sądu zaskoczona jest reprezentująca poznański magistrat radca prawny Lidia Tajnert. - Dalej twierdzimy, że ugoda, którą kiedyś zawarto z nami w tej sprawie(zrobił to ówczesny proboszcz parafii) jest ważna - mówi TOK FM Tajnert. - Niemniej muszę ze spokojem zobaczyć pisemne uzasadnienie wyroku, a potem dokładnie zobaczyć, które działki mamy zwrócić - dodaje.

Podkreśla, że z całą pewnością będzie to duży obszar. - To nie będą tylko tereny nad Maltą, część działek leży dalej np. na ul. Wileńskiej. Nie wiem, co w tej sytuacji zrobi miasto - mówi Tajnert i potwierdza, że od niekorzystnego dla Poznania wyroku odwoła się.

Z decyzji sądu, zadowolona jest strona kościelna, choć jak tłumaczy mec. Tadeusz Kieliszewski, parafii pierwotnie zależało tylko na odzyskaniu utraconej ziemi. - Chodziło nam głównie o zwrot wywłaszczonych nieruchomości albo zamianę na inne. Ostatnią możliwością było odszkodowanie finansowe - mówi TOK FM mecenas. - Sąd podjął taką decyzję, to znaczy w części zasądził zwrot. Reszta wyroku dotycząca odszkodowania wynika tylko z opinii biegłego - dodaje Kieliszewski

Przedstawiciel Kościoła podkreśla, że w przypadku uprawomocnienia się wyroku istnieje możliwość wykupienia przez miasto tych terenów. - Co do tego zawsze można się dogadać - przyznaje mec. Tadeusz Kieliszewski

Proces ws majątku kościelnego nad Maltą trwał 5 lat. Wcześniej przez ponad 10 lat zajmowała się nim Komisja Majątkowa.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Parafia dostanie 75 mln odszkodowania za Maltę. Magistrat zaskoczony
Zaloguj się
 • erwinkokoszka001

  Oceniono 2 razy 2

  A może oddać CAŁĄ Polskę watykańczykom, niech oni się martwią deficytem, drogami, koleją, ZUSem i innymi problemami państwa, a po zbankrutowaniu zacznijmy wszystko od nowa, bez czarnych okupantów?

 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy 2

  rozbójnicy ...! Własną Matkę-kościół okradać. Powiedziane było 98 mln. !!!

 • senwid

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe według czego tą kwotę wyliczyli? Czy według obecnych cenników czy ówczesnych? Bo jak ówczesnych, to KK się należy jakieś parę tysiaków, a nie te 75 mln.
  A tak z drugiej strony, to jestem ciekaw, kiedy kościół odda chłopom zadośćuczynienie za dziesięcinę i zabraną ziemię?

 • duokwak

  Oceniono 1 raz 1

  złodziejstwa ciąg dalszy,w katolandzie bez zmian.

 • wazps

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwne,ze nie wyliczyli wartosci ziemi wg. cennika koscielnego np. tak jak na Slasku czy warszawskiej Bialolece,dajmy na to 1gr. za 1 mkw.

 • 1theguru1

  Oceniono 1 raz 1

  "predzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogacz ujrzy królestwo niebieskie"

  kto jeszcze wierzy w te 'głodne' teksty?

 • 1theguru1

  Oceniono 1 raz 1

  no to ode mnie na tacę juz nic nie dostaną skoro i tak z moich podatków tyle dostaną.

  proponuję na tacę rzucać karteczki w formie banknotu z wypisaną kwotą 75 000 000.

 • duch1313

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem mieszkańcem Poznania i już sam nie wiem czy śmiać się czy płakać. Choć dziś mam łzy wstydu w oczach , jestem wierzącym człowiekiem ale już od dawna wierzę w Boga a nie w kościół bo ten jak widać po za nielicznymi wyjątkami to kwitnący inters , taki bezwzględny kapitalistyczny nie liczący się z nikim i niczym , byle zaspokoić własną kieszeń . Nie mogę zrozumieć takiego postępowania ale ostatnie czasy przynoszą ogromną ilość przykładów zachłanności i nie mającego nic wspólnego z wiarą postępowania kościoła. Wstyd i żal ,że kościół tak bardzo zawodzi swoich wiernych , ale Bóg to widzi i jak sami mówią "wszyscy będą rozliczeni według zasług" czego im serdecznie życzę .

 • country_boner

  Oceniono 1 raz 1

  Co tu pisać, po prostu okupacja od 966 r. trwa w najlepsze. Oby te watykańskie s.syny zadławiły się od majątku ukradzionego Polakom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX