Jarosław Kaczyński: Ten raport, to kpina z Polski. To Erewań

- Mamy raport, który obwinia polskich pilotów i Polskę całkowicie jednostronnie i bez żadnych dowodów - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji PiS tuż po ogłoszeniu raportu MAK o przyczynach katastrofy w Smoleńsku. Jego zdaniem nadal nie wiadomo, co tak naprawdę stało się na pokładzie samolotu
Prezes PiS zaznaczył: - To ocena wstępna. Po pierwsze mamy efekt decyzji, które podjął premier Tusk. Decyzji, które sprowadziły się najpierw do oddania śledztwa Rosjanom, a następnie do zaniechania wszelkich działań, które by pozwoliły na zaangażowanie w tą sprawę czynników związanych z Unią Europejską - podkreślił Kaczyński.

Wątpliwe spekulacje psychologów

Zdaniem prezesa PiS, to działania polskiego rządu wpłynęły na raport MAK: - Mamy raport, który obwinia polskich pilotów i Polskę. Całkowicie jednostronnie i bez żadnych dowodów. Mamy garść spekulacji na niczym nie opartych. Jacyś psychologowie mają twierdzić, że były naciski - nie ma na to dowodów w czarnych skrzynkach. Odwołują się do tezy wysoko wątpliwej, że gen. Bałasik miał pewną niewielką ilość alkoholu. Ale nawet jeśli to prawdziwa teza, nie ma dowodów, że to się przełożyło na decyzję o lądowaniu - mówił.

Zdaniem Kaczyńskiego w raporcie są poważne braki. - Jedyny element, który można uznać za prawdę w tym sprawozdaniu to to, że złe były karty lądowania przekazywane pilotom. I że niektóre urządzenia techniczne działały w sposób niewłaściwy. Przy czym twierdzi się, bez powodu, że nie miało to wpływu na katastrofę. Nie ma też odpowiedzi na pytania. Dlaczego kontrolerzy lotu mówili, że samolot jest na ścieżce i kursie, czyli jest możliwość lądowania. W ogóle tego nie skomentowano. Dlaczego nie poddano analizie sprawy rozmieszczenia radiolatarni? Nie ma informacji nt. rozmów telefonicznych wieży z Moskwą. Dlaczego komenda odejścia na drugi krąg była o 14 sekund za późno? Komisja w ogóle się to tego nie ustosunkowała. Dlaczego nie było przygotowane lotnisko? To pytanie raczej do Polskiej strony. - pytał prezes PiS.

Prezydent Kaczyński nie wywierał nacisków

Jarosław Kaczyński po raz kolejny podkreślił, że prezydent nie wywierał wpływu na lądowanie TU-154. - Chcę dodać, że wszelkie analogie odnoszące się do Tibilisi, odnoszą się do sytuacji odmiennej. Oni wtedy stali na lotnisku, nie ma żadnych przesłanek by sądzić, że tamto wydarzenie mogło być podstawą jakiejś presji. Pilot prezydencki otrzymał za to nawet odznaczenie.

Kaczyński podsumował konferencję stwierdzeniem. - To jest Erewań. Każdy kto ma wiedzę o Rosji mógł przewidywać, że tak będzie wyglądał raport.

- Jest ciągle aktualne pytanie, dochodzą do tego zeznania pilotów, którzy mówili, że słyszeli wybuchy: Co tak naprawdę stało się na pokładzie tego samolotu?! Raport jest zakpieniem sobie z Polski. Ale także wykorzystaniem postawy Donalda Tuska, której nie da się obronić.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (25)
Jarosław Kaczyński: Ten raport, to kpina z Polski. To Erewań
Zaloguj się
 • richard_francis_czarnegowno

  Oceniono 8 razy 8

  Mały kutafon wie że nikt nie opublikuje oficjalnie jego ostatniej rozmowwy z bratem i łajza czuje się pewnie.

 • hei-zer

  Oceniono 7 razy 7

  Nie było warunków do lądowania. Jednak lądowali. Kto był Najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych? Czy był Dowódca Sił Lotniczych i gdzie? Czy był pod wpływem? Oczywista oczywistość , że w tej sytuacji winien jest Rząd RP ?

 • adalbert.13

  Oceniono 7 razy 7

  "Nie ma odpowiedzi na zasadnicze pytania... " - pan, panie Kaczyński, zna odpowiedź !

 • acc4

  Oceniono 9 razy 7

  Prezes wie, jak było, choć jak sam przyznaje, raportu MAK nie czytał. W Mozambiku część ofiar katastrofy samolotu przetrwała zderzenie z górą. Panie prezesie, w Gabonie przetrwaliby wszyscy, bo jak te orzeszki wysypałyby się spod siedzeń, to zamortyzowałyby uderzenie. Niestety, ten raport potwierdza wszystko, o czym do tej pory wiedzieliśmy, z wyjątkiem tego, że gen. Błasik, protegowany p. prezydenta, od rana był na bani. Ciekawe, czy alkohol był obecny także we krwi samego Pierwszego Pasażera, czy Rosjanie tylko o tym litościwie milczą...

 • siarymon

  Oceniono 6 razy 6

  przestańcie już w końcu pie...ć o tej zasranej katastrofie,tak kaczor chciał i tak dostał co chciał,jak żył sprawiał problemy a po śmierci zostawił jeszcze większy bałagan niż był

 • chri-s48

  Oceniono 6 razy 6

  "Po pierwsze mamy efekt decyzji, które podjął premier Tusk. "
  Jak to łatwo oskarżać,a najłatwiej przychodzi to PiSowi - bo to nic tylko wieczna kampania szukająca
  poparcia dla zramolałego i zdegenerowanego ugrupowania kręcącego się wokół szamana zwanego
  prezesem. Nic dodać nic ująć tylko spuścić zasłonę - będzie ciszej.

 • dr54

  Oceniono 6 razy 6

  Rart jest jednostronny , ale opinia Kaczynskiego jest smieszna . Wina pilotow jest oczywista a nacisk ze strony prezydenta poprzez Blasika oczywisty . Nagrania mowia prawde , tylko Kaczynski jak zwykle oskarza rzad , premiera a zapomnial o odpowiedzialnosci kancelarii prezydenta , ktora ta bizantyjska wycieczke zorganizowala .

 • wachmeister

  Oceniono 7 razy 5

  Kpiną z Polski jest Kaczyński.

 • patryk-1975

  Oceniono 5 razy 5

  bandyto kaczko zasrana nawet swojego brata złożysz w ofierze swojej rozjuszonej choroby ty mały gnoju ja za swojego brata oddałbym życie ty śmieciu brak mi słów aby określić twoją obłude ty graczu na ludzkich uczuciach śmieciu jeden udław się swoim jadem gadzie jeden

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX