Powstanie polska baza opublikowanych artykułów naukowych

PRZEGLĄD PRASY. - Dane na temat efektów badań naukowych powinny być ogólnie dostępne - mówi prof. Zbigniew Marciniak. ?Rzeczpospolita? informuje, że wiceminister nauki zapowiedział powstanie takiej bazy od nowego roku akademickiego.
Według raportu Ernst&Young "Produktywność naukowa wyższych szkół publicznych w Polsce" dane o efektach badań naukowych polskich uczelni są niemal niedostępne. Autorki powołują się na publikacje w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, czyli pismach z bazy Web of Knowledge w Institute for Scientific Information w Filadelfii.

Prof. Marciniak podczas prezentacji wniosków z badania stwierdził, że działalność polskich uczelni również powinna być transparentna, a co się z tym wiąże - powinny one podsumowywać działalność badawczą. Wiceminister przyznał, że brak publikacji może być związany z niskimi nakładami na to. I zapowiedział: - Szukamy sposobów, by więcej pieniędzy było przekazywanych w drodze konkursów. Zajmie się tym nowo utworzone Narodowe Centrum Nauki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM