"Anodina popełniła ogromny błąd w sprawie alkoholu we krwi Błasika"

- Nie było "ręcznego" prowadzenia raportu MAK - stwierdził dzisiaj w RMF FM prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z kolei zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego "olbrzymim błędem" przewodniczącej MAK było położenie nacisku na obecność alkoholu we krwi gen. Błasika.


W piątek prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, m.in. o różnicach w ocenie raportu przedstawionego przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy. Prezydenci mieli potwierdzić także wolę wspólnych obchodów rocznicy katastrofy 10 kwietnia.

- Obaj politycy zobowiązali się do dbałości o stan stosunków dwustronnych - zapewnił dzisiaj w rozmowie z RMF FM prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dodał, że istnieje ryzyko pogorszenia tych stosunków w wyniku publikacji raportu. Jego zdaniem prezydentowi Polski chodzi, aby przez piątkową rozmowę z Miedwiediewem Rosjanie zrozumieli, że raport MAK nie kończy dochodzenia w sprawie przyczyna katastrofy i że brak współpracy nad korekcją raportu zaciąży na relacjach z Rosją.

- To nie jest sprawa zaufania do Rosji, ale ten raport jest niepełny - podkreślił Kuźniar. - O tym wiemy i po naszej stronie w tej sprawie jest zgoda od lewa do prawa - dodał. Doradca prezydenta podkreślił, że rosyjscy politycy muszą wiedzieć, że raport MAK nie zadowala polskiej strony i że przekaz, który poszedł bezpośrednio od prezydenta Polski, miał szansę się przebić do świadomości Rosjan.

Kuźniar odniósł się także do oskarżeń, że raport Międzypaństwowej Komisji Lotniczej mógł być przygotowany w ten sposób na skutek nacisków politycznych z Kremla. - Nie wierzę, żeby ten raport powstał w wyniku instrukcji politycznej płynącej w Rosji z najwyższego szczebla - zapewnił prof. Kuźniar. - Powstał on na tym poziomie w taki sposób, w jaki Rosjanie przygotowali by każdy inny raport. Jestem przekonany, że nie było ręcznego prowadzenia. To nie są czasy, kiedy Stalin poprawiał własnoręcznie polską konstytucję - podsumował.

"Anodina popełniła olbrzymi błąd. To była manipulacja"

Z kolei gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w Radiu ZET, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie ma w planach zajmowania się raportem MAK. - Rada nie jest organem gorącego reagowania. Nie wykluczam, że powinna zająć się tym problemem, ale z pewnego dystansu - w sensie wypracowania pewnych strategicznych rozwiązań, takich jak nowelizacja prawa w tym zakresie. Myślę, że następne posiedzenie będzie dobrym czasem dla refleksji strategicznej RBN - podkreślił.

Koziej odniósł się także do faktu zwrócenie przez Komitet uwagi, że gen. Błasik miał we krwi ślady alkoholu. Zdaniem szefa BBN było to "olbrzymim błędem" ze strony przewodniczącej MAK Tatiany Anodiny. - Pani Anodina popełniła błąd ogromny, bo w tym raporcie fakt mógł być odnotowany, ale powtarzać go dwu- lub trzykrotnie w czasie tej konferencji to była manipulacja, zwracanie uwagi. I o to możemy mieć pretensje, do sposobu opublikowania raportu MAK-u.

Zdaniem szefa BBN, nie ma nic dziwnego w tym, że media w Polsce i na świecie poszły tym tropem i informowały głównie o tej informacji.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
"Anodina popełniła ogromny błąd w sprawie alkoholu we krwi Błasika"
Zaloguj się
 • sinhuesinhue

  Oceniono 5 razy 5

  prosiliśmy się o strzał mokrą szmatą w pysk to go dostaliśmy. Rosjanie prosili nie ujawniajcie stenogramów rozmów z kabiny to nie wytrzymaliśmy i na potrzeby bieżącej polityki wewnętrznej opublikowaliśmy. Od tego czasu jak poweidział Klich Rosjanie się usztywnili aż do dnia opublikowania raportu. Pytanie czy ten strzał mokrą szmatą nas otrzeźwił? Bo zakładam, że Rosjanie mają ich jeszcze kilka w pogotowiu. PRAWDA NIKOGO JUŻ NIE OBCHODZI TOCZY SIĘ WALKA PISU O WŁADZE.

 • moleki

  Oceniono 4 razy 4

  O.K.na pokladzie samolotu mozna pic alkohol, ktory jest serwowany.Gen, Blasik byl gosciem podrozujacym, czyli mogl byc poczestowany. Ale jako,,odpowiedzialny czlowiek,, nie powinien wchodzic do kabiny pilotow, wiedzac ze pil, i wywierac swoja osoba lub slownie jakiejkolwiek presji. Z pewnoscia na pokladzie znajdowalo sie wiecej podroznych, ktorzybyli czestowani alkoholem i z pewnoscia skorzystali z zaproszenia. Dzrwi kabiny pilotow powinny byc zamkniete dla wszystkich oprocz zalogi.

 • rbik53

  Oceniono 4 razy 4

  ....my też jak ci ruscy: zatuszować, ukryć, wykreślić, zamotać, zakombinować..... Lenin wiecznie żywy.....

 • gucio-2

  Oceniono 4 razy 4

  liga obrońców pijakow rośnie, o tym wie każdy kiep, że Polska krajem pijakow jest

 • wieslaw.5

  Oceniono 2 razy 2

  to jest moralność KALEGO.W tym jesteśmy mistrzami świata.

 • michu1958

  Oceniono 2 razy 2

  Rosjanie popełnili błąd wpuszczając ten cyrkowy lot na swoje terytorium - reszta to jak pisze sinhuesinhue - sekta nekrofili walczy o ciemnogród - sikajmy dalej ruskim na nogi, to się obudzimy w szambie - niestety wybrany naród bohaterów i patriotów ma trochę problemów z prawdą i pokorą - no chyba że obernekro zostanie królem i pociągniemy nasze bataliony na wschód i raz na zawsze załatwimy sprawę a anton groźny zostane caerwiczem namiestnikiem nekroyara....

 • atleista

  Oceniono 2 razy 2

  Jeszcze się okaże, że nie było żadnej mgły, tylko szyby w kabinie zaparowały od pijackiego chuchu...

 • baby1

  Oceniono 1 raz 1

  "gen. Błasik miał we krwi ślady alkoholu" - co to znaczy ślady? A ile promili powinien mieć Błasik, aby stwierdzić, że był pijany? Jak się to ma do norm obowiązujących kierowców?

 • oghana7

  Oceniono 1 raz 1

  na fali awantur o katastrofe chce wyplynac karierowicz dubieniecki -zeniacy sie dwa razy dla kariery -nie przebiera w slowach o zamachu ,bo lech kaczynski mial byc nastepnym prezydentem ,a rosjanie go nie chcieli .zle ,ze lech k.byl pyszny i zorganizowal te wycieczke i naciskal na ladowanie i zginelo tylu ludzi .zle ,bo lech nie mial szans na reelekcje ,bo wstydzilismy sie go jak wyjezdzal i smiano sie z niego w europie ,a w polsce mial 2o %.przegralby wybory i sobie by zyl .widac ,ze byl szkodliwy za zycia -jego weta kosztowaly polske miliony zlotych - a teraz jest szkodliwy po smierci ,bo oskarza sie niewinnych ludzi o zamach .awantura o smolensk bardzo szkodzi polsce i pis razem z dubienieckim chce na tym wygrac wybory -jak zawsze -po trupach .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX