Gejów obraziliśmy, Żydów nie - autorzy homofobicznego biuletynu odpowiadają

"Słowo pedał nie powinno być tu użyte i za to przepraszamy" - czytamy w dzisiejszym biuletynie NSZZ Solidarność Pracowników UM Poznania. Jak pisze Marek Sieniawski, autor sformułowania "gej to bogaty pedał", w biuletynie obrażono homoseksualistów, ale... Żydów już nie.
"Nie możemy odnieść się do wszystkiego (np. olbrzymi tytuł Krucjata - to dopiero jest krucjata, czy kretyńskie wypowiedzi jakiegoś radnego, czy nieaktualne już, wydawało się, hasło telewizja kłamie), nie będziemy również pastwić się nad słowem tolerancja, odniesiemy się do jednej informacji, podawanej za to na okrągło w pewnej telewizji na tzw. pasku - że obrażamy środowiska homoseksualne i Żydów" - zaczyna się dzisiejsza notka w biuletynie informacyjnym NSZZ Solidarność Pracowników UM Poznania i Straży Miejskiej.

Autor tego, jak i poprzedniego wpisu w biuletynie, Marek Sieniawski, odnosi się m.in. do wypowiedzi Tomasza Lewandowskiego, szefa klubu radnych SLD w Poznaniu, który to nazwał Sieniawskiego "totalnym kretynem". Powód? Wczoraj w biuletynie "S" w poznańskim urzędzie miasta wiceprzewodniczący "Solidarności" pisał: "W świecie głupieją. Dwóch gejów (skrót definicji - gej = bogaty pedał) funduje sobie noworodka płci męskiej, wszyscy poprawnie i politycznie pieją z zachwytu. Zgroza".

"Środowiska homoseksualne - tak, tu zgoda. Słowo pedał nie powinno być tu użyte i za to przepraszamy, zarówno te środowiska, jak i wszystkich czytelników, którzy mogli poczuć się urażeni. Żydzi - nie, tu zgody brak, oskarżenie jest wymyślone. Chodziło nam tylko o to, że wg nas, w czasie II wojny światowej Żydów wymordowali Niemcy, nie Polacy, i nie chcemy, by poszło to w kierunku "polskich obozów koncentracyjnych", nic więcej. "Oskarżanie nas tu o obrazę Żydów wymaga wyjątkowo dużo złej woli" - pisze dzisiaj Sieniawski.

Pod koniec notki Sieniawski przyznaje, że tekst jest wyłącznie autorstwa "naszego" (czyli NSZZ Solidarności Pracowników UM Poznania i Straży Miejskiej), a nie "wynikiem działania jakiejś ciemnej grupy nacisku".

DOSTĘP PREMIUM