YouTube będzie płacił tantiemy polskim artystom za teledyski

YouTube dogadał się ze Związkiem Autorów i Kompozytorów Scenicznych i będzie płacił polskim artystom za teledyski. Dzięki temu, portal zyska nowe treści. Umowę chwali również ZAIKS. - To korzystne dla wszystkich stron - mówi przedstawiciel Związku. - Świetna rzecz i zachęta, aby artyści korzystali z YouTuba jeszcze bardziej - skomentował Zbigniew Hołdys.
- To bardzo ważne, że ci, którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę - powiedział Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji ZAiKS. - YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim Internecie, gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron.

Hołdys: Została ucywilizowana pewna sytuacja

- To bardzo pozytywna wiadomość. Została ucywilizowana pewna sytuacja - komentuje Zbigniew Hołdys. - Trzeba pamiętać o tym, że w ostatnich 20-30 latach powstały co najmniej dwie megawielkie korporacje światowe, które zbudowały swoją potęgę ekonomiczną na bazie nie płacenia praw autorskich. Mam na myśli telewizję MTV, która nie płaciła nikomu prezentując teledyski i stała się hegemonem multimedialnym. Od kilku lat jest też YouTube, który sam nie tworzył niczego, poza tym, że udostępniał swoją przestrzeń.

ZAiKS już przed dwoma laty domagał się pieniędzy za teledyski polskich artystów. Wtedy jednak nie chciał pieniędzy za każde kliknięcie, lecz żądał procentowego udziału od przychodu z reklam - tego, na czym zarabia serwis YouTube. Rozmowy trwały i w ich wyniku osiągnięto ostateczne porozumienie, którego szczegóły okryte są tajemnicą handlową.

Wiadomo jedynie, że użytkownicy w dalszym ciągu nie będą płacić za korzystanie z serwisu. Ten z kolei nie ukrywa zadowolenia, bo chce teraz przyciągnąć najpopularniejszych polskich artystów i ich dzieła, co ma zwiększyć wpływy z reklam.

"To także świetna wiadomość dla artystów"

- To dobra wiadomość dla naszych użytkowników, bo oznacza dostęp do jeszcze większej liczby wysokiej jakości materiałów wideo - powiedział Artur Waliszewski z YouTube. - To także świetna wiadomość dla artystów, ponieważ daje im dostęp do globalnej społeczności YouTube.

Zgodnie z danymi badania Megapanel PBI/Gemius, YouTube odwiedza co miesiąc ponad 11 mln polskich internautów. Serwis zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich lat zostały podpisane umowy z organizacjami z Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Włoszech, Irandii, Czechach i Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.

- Dwa lata temu YouTube zaczął regulować te sprawy najpierw w USA, a potem w Europie. Nie mam do You Tube pretensji, uważam, że jest to znakomita platforma. W pierwszym okresie musiało dojść do naruszenia praw autorskich, abyśmy się przekonali jak wielkie to medium. Teraz jest to regulowane, a artyści wreszcie będą dostawali swoją działkę. Świetna rzecz i zachęta, aby artyści korzystali z YouTuba jeszcze bardziej - nie ukrywa zadowolenia Hołdys.

DOSTĘP PREMIUM