Poznań: Księża włącza się w Euro 2012

Lekcje religii poświęcone sportowej walce fair play, a później ekumeniczne nabożeństwa i msze w różnych językach. W Poznaniu również księża przygotowują się do Euro 2012.
O tym, że Euro 2012 to ważne wydarzenie wiedzą nie tylko politycy, ale i duchowni. Dlatego chcą się do niego jak najlepiej przygotować. Oczywiście chodzi tu o aspekt duszpasterski, bo Euro to dla Kościoła doskonała okazja do ewangelizacji. - Świat sportu wymaga ewangelizacji, piłkarskie mistrzostwa Europy również - mówi TOK FM ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej Kurii. I podkreśla, że w przypadku Euro 2012 Kościół chce zwrócić uwagę na to, że uprawianie sportu jak i kibicowanie piłkarzom opiera się na poszanowaniu zasad etycznych. - Chodzi o to, by podczas rozgrywek na stadionach nie było łamania prawa, by nie pojawiały się jakieś wyzwiska wobec drużyny gości, czy transparenty nawołujące np. do rasizmu. Na to po prostu nie możemy sobie pozwolić - uważa ks. Szczepaniak. O tym wierni usłyszą m.in. podczas kazań w parafiach. Tematem Euro 2012 zajmą się również katecheci w szkołach.

- Na pewno powstaną szkice homilii i scenariusze lekcji religii, na których będziemy mówić o sporcie i kibicowaniu sportowcom, to dla nas bardzo ważny temat, który musi pojawić się w duszpasterstwie - dodaje rzecznik poznańskiej Kurii.

Podczas trwania Euro w Poznaniu w kościołach w centrum miasta oraz tych , które są najbliżej stadionu księża będą odprawiać msze i nabożeństwa w różnych językach. - Jesteśmy na to przygotowani, mamy doświadczenia z konferencji klimatycznej. Kibice, którzy przyjadą do Poznania mogą liczyć na msze i nabożeństwa w językach, którymi mówią - zapewnia TOK FM ks. Maciej Szczepaniak. Szczegółowe wytyczne dla księży na temat ich udziału w Euro 2012 znajdą się w specjalnym programie duszpasterskim na przyszły rok.

DOSTĘP PREMIUM